'Ik ben niet gekozen om mijn achternaam' Verlies Moore is klap voor president Trump 5 P Dat het zo snel zou komen, had ik niet verwacht Juist Marijnissen werd in de laatste campagne een van de gezichten van het Nationale Zorgfonds en profi leerde zich met het klassieke SP-is- sue. Zij zal zich breder moeten ont wikkelen en een brug moeten slaan naar de jonge kiezers en mensen met een migratieachtergrond. Anders zal haar leiderschap niet meer dan nieuwe wijn in oude zakken zijn. In het speelveld van de Haagse po litieke arena moet Lilian Marijnissen het verschil maken op links. Juist waar Roemer net begon te samen werken met Jesse Klaver (Groen- Links) en Lodewijk Asscher (PvdA), zal zij zich vooral als SP willen profi leren. De vraag is of haar leiderschap ten koste zal gaan van het linkse front. Roemer kon het verschil uitdruk kelijk niet maken bij de grote debat ten met de fractievoorzitters, tot gêne van zijn eigen fractie. Daar sloeg hij te vaak inhoudelijk hape rend de plank mis. Lilians vader daarentegen kon handje drukken met Lubbers, Kok en Balkenende. Zijn dochter zal de fractie nu moeten bevrijden van de tenenkrommende algemene politieke beschouwingen met Roemer. Lilian Marijnissen heeft tien maanden om het Rutte lastig te ma ken bij de volgende beschouwingen. V „Ja, ik moet toegeven dat ik dit niet had verwacht toen ik op de lijst ging staan voor de Tweede Kamer. Maar Emile heeft zijn beslissing genomen. Voor ons rest niets anders dan er een goede opvolger neer te zetten. Ik heb best wel even nagedacht of ik dat moest worden. Je moet nooit over één nacht ijs gaan. Ben ik de beste vrouw op deze plek? Is het moment juist? Gaat het allemaal goed komen? Hoe wordt mijn achter grond ontvangen? Al die overwegingen heb ben meegespeeld." „Ja, u bent niet de eer ste die over mijn ach ternaam begint. Ik heb een vader en een moe der. Daar kan ik ook niets aan doen. Nooit heb ik met mijn vader samengewerkt, al ben ik wel super- trots op wat hij heeft bereikt. Hij steunt mij, dat vind ik belangrijk. Maar vooral omdat het mijn vader is." „Wij hebben vanmorgen in de Ka merfractie gestemd. Daar kwam een duidelijke uitslag naar voren, en daar ben ik door vereerd. Maar ik ben Sa det ook heel erg dankbaar voor haar kandidatuur. Ik denk dat het goed is, ook voor een partij als de SP, dat er iets te kiezen valt. En wordt wel eens gezegd dat wij een gesloten bolwerk zouden zijn, maar vandaag blijkt eens te meer dat dit niet zo is." „Zoals ik geen Jan Marijnissen ben, ben ik ook geen Emile Roemer. Dus ik zal het vast en zeker anders gaan doen. Op uw vraag over een nieuwe koers kan ik zeggen dat in januari ons congres bijeen komt. Daar beslissen de leden welke kant het opgaat. Dat hangt bij de SP niet af van één ge zicht." „Daar komen we continu mee. Afge lopen vrijdag heb ik nog een initiatief gelanceerd voor een zorgbuurthuis; een radicaal andere vi sie op de ouderenzorg. Dat gaat door." „We hebben twee jaar geleden een nieuwe voorzitter gekozen, in januari komt er een nieuw partijbestuur. En ook binnen de fractie in de Tweede Kamer is er vers bloed bijgeko men. Wij vertrouwen nu op de mix van ervaren mensen en nieuwe gezichten." „Deels. Natuurlijk is het goed dat er een betere balans komt tussen man nen en vrouwelijke fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Maar ik ben ho pelijk gekozen omdat ik wat kan be reiken voor de SP. Niet omdat ik Ma rijnissen heet en niet omdat ik een vrouw ben." De door president Trump door dik en dun gesteunde Moore kreeg minstens 20.000 stemmen minder dan zijn Democratische uitdager Doug Jones. Dat is drie keer meer dan nodig is om een officiële her telling te kunnen aanvragen. Presi dent Trump heeft Jones al gefelici teerd met zijn 'zwaarbevochten' overwinning. Trump heeft alles geprobeerd wat mogelijk was om Roy Moore te steunen, ook al kon zelfs een groot deel van de Republikeinse partij niet meer leven met de eigen kan didaat vanwege diens vermeende seksuele misdragingen en racisti sche taal. Voor Trump is de uitslag erg vervelend omdat uitgerekend oer-conservatief Alabama na 25 jaar de voorkeur geeft aan een Demo craat bij de Senaatsverkiezingen. Het scheelde uiteindelijk niet veel, en er was een waslijst aan mis dragingen voor nodig, maar uitein delijk gebeurde het ondenkbare. Want Alabama is zo oer-conserva tief dat de vorige senator Jeff Sessi ons zelfs geen Democratische te genstander in de race had. Moore zegt zich nog niet bij de uitslag neer te leggen. „Een onder deel van het probleem met deze campagne was dat ik in een kwaad daglicht ben gesteld." Volgens Moore waren nog niet alle stem men binnen van militairen. De lokale Republikeinse minister van Binnenlandse Zaken van Ala bama liet daarop weten dat het heel onwaarschijnlijk is dat militairen Moore nog gaan redden. Er zijn ge woon niet genoeg militairen inge schreven om zijn achterstand te kunnen goedmaken. Wat Moore rest is dat hij de stemmen op eigen kosten laat hertellen. Voor Trump woog enige speelruimte bij stem mingen in de Senaat zwaarder dan dat Moore niet zou deugen. Moore werd in het verleden twee keer uit zijn functie ontheven als opper rechter van het Hooggerechtshof van Alabama, telkens omdat hij zijn eigen christelijke overtuigingen bo ven de seculiere wet plaatste. In het kielzog van de #metoo- onthullingen werd de situatie nog pijnlijker voor de Republikeinse kandidaat, die in zijn jongere jaren minderjarige meisjes zou hebben aangerand. De getuigenissen waren overtuigend genoeg voor veel Re publikeinen om zich van hem af te keren. Door de nederlaag van Moore slinkt de meerderheid van de Republikeinen naar één zetel. donderdag 14 december 2017 —Lilian Marijnissen M Emile Roemer vertrekt als leider van de SP. FOTO ROBIN UTRECHT Lilian Marijnissen (32), de dochter van SP-coryfee Jan Marijnissen, maakt razendsnel carrière binnen haar partij. Ze zit amper negen maanden in de Tweede Kamer of de fractie heeft haar al gebombar deerd tot partijleider. Deze benoe ming roept bij critici de vraag op of Lilian haar topfunctie niet vooral te danken heeft aan haar beroemde achternaam. Dacht u niet: 'Deze kans komt wel erg snel!'? Lilian Marijnissen in 1989 met haar vader. U weet wat iedereen over uw achternaam roept, hè? U had een tegenstander voor het leiderschap, Sadet Karabulut. Was zij geen mooie keus geweest? Gaat u een andere koers varen met de SP? Want onder Roemer boekte de partij landelijk geen ze telwinst. Komt u dan zelf niet met concrete voorstellen? Hoe zit het eigenlijk met de beloofde ver nieuwing binnen de SP? U wordt in de Tweede Kamer nu de tweede vrouwelijke fractievoorzit ter, naast Marianne Thieme. Is dat belangrijk? De zeer omstreden Republi keinse kandidaat Roy Moore weigert zich vooralsnog gewon nen te geven bij de tussentijdse Senaatsverkiezingen in de oer conservatieve Amerikaanse staat Alabama. In een samenzijn met zijn aanhangers verklaarde Moore: het is nog niet gedaan. Bob van Huët Alabama De Republikeinse kandidaat in Alabama Roy Moore. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5