Pijnlijkeinde Checkpoint Verbouwing van Twaalf Apostelen ligt lang stil Kerstoptredens zijn een hoogtepunt in het jaar Shaken baby-zaak nog even niet voor rechter Bronwater 2 Kerstmis zonder zang - dat is eigenlijk geen Kerst. Overal in Zeeland hebben koren zich de afgelopen maanden voorbereid om op kerstmarkten en in kerken extra sfeervol voor de dag te komen. KERSTUITVOERINGEN KOREN Commentaar De strafrechtelijke nasleep van de sluiting van coffeeshop Checkpoint in Terneuzen is voorbij. Zowel het Openbaar Ministerie als de eigenaar Meddie Willemsen legt zich neer bij de recente uitspraak van het gerechtshof in 's-Hertogenbosch. Willemsen werkte met een criminele organisatie die bewust de ge- doogvoorwaarden voor de verkoop van softdrugs omzeilde. Hij is dus schuldig. Maar hij krijgt geen straf omdat zijn zeer grote coffee shop alleen kon draaien op illegaal grote voorraden. Dat werd lang toegestaan. Voor het overige hield Willemsen zich keurig aan de re gels. Deze strafrechtelijke conclusie is zeer pijnlijk voor Terneuzen. De gemeente valt juridisch gezien niet onder de criminele organisatie van Willemsen, maar hielp hem wel degelijk goed op weg. Zo kon het in Terneuzen uit de hand lopen. Het gerechtshof roept de landelijke politiek op nu eindelijk iets te doen aan de vreemde situatie dat een coffeeshop wél veel mag ver kopen, maar niet veel in voorraad mag hebben. Willemsen zeifis duidelijk over de keuze: „Of je breekt het hele gedoogbeleid af. Of je regelt de achterdeur." Voor de politiek is dit blijkbaar te moeilijk. De weerstand tegen gedogen groeit, maar Den Haag doet behalve een paar proeven met gelegaliseerde wietteelt heel weinig. Nu de strafrechtelijke kant is afgehandeld, moet Willemsen mo gelijk nog vechten om geld. Het OM begon ooit met een rekensom van 28 miljoen aan 'wederrechtelijk voordeel'. Wat na het Bossche vonnis overblijft van die claim, moet worden afgewacht. Zeker is dat Willemsen dankzij de soepele houding van de gemeente Ter neuzen heel snel heel veel winst kon maken. Welk deel ervan hem moet worden gegund, is minder belangrijk dan een snelle afhande ling. De kwestie Checkpoint sleept al veel te lang aan. Gemeente Terneuzen hielp criminele organisatie van coffeeshophouder op weg Bij het strippen van de wanden en plafonds in de voormalige juwe lierszaak zijn historische elemen ten tevoorschijn gekomen. Eigenaar en aannemer hebben toegezegd de waardevolle constructies in het bijna twee eeuwen oude pand te respecteren, aldus monumenten medewerker Michel Verduijn van de gemeente Schouwen-Duive- land. Dat geldt onder meer voor een muur van kloostermoppen. „Som mige mensen vinden het mooi om daar een stukje van te laten zien, maar je mag er ook weer een nieuw wandje voor zetten." Dat geldt ook voor de balklagen, waarvan som mige beschilderd met sjablonen. „Overschilderen mag, mits de verf geen schade toebrengt aan die on- ln principe mag je er weereen nieuw wandje voor zetten derlaag." De kasten en toonbanken in het voorportaal moeten ook gro tendeels gehandhaafd blijven. De pui wordt in oude luister hersteld. Het portiekje verdwijnt en de voor deur komt meer naar voren. In het pand komt een muziekwinkel. ALMANAK Het was een ongekend luxe win tersport. Elke dag een uitgebreid ontbijtbuffet, vijfgangendiner en wellness in het hotel. Bij het eten bestelde het gezel schap elke dag 'eine Karaffe Lei- tungswasser'. Maar leidingwater gebruiken ze in zo'n luxe hotel natuurlijk alleen om af te was- sen. De gasten kregen alleen 'Ti- roler Quellwasser' op tafel, en dat kost twee euro per karaf, zo bleek later. De Zeeuwse snowboarder liet het niet over zijn kant gaan en sprak de ober aan. „Moeten jullie voor elk glaasje water soms 200 meter afdalen naar de bron?" Wereldwinkel goed voor Nepal Eerste namen Klomppop Woning vanwege drugs gesloten ZIERIKZEE Een toneelstuk, omdat het leuk is Saskia Martherus staat zater dag met Popkoor Extreme op de kerstmarkt in Veere. Spe ciaal voor de kerstoptredens is het tenue bruin, zwart en crème. Mar therus: „Normaal gesproken draagt ons koor fellere kleuren, maar het thema van kerstmarkten is vaak Dickens; daar passen we ons aan aan." Voor koren is kerstmis een onbetwist hoogtepunt, geeft de Vlissingse aan. „Wij dragen bij aan de sfeer en het gevoel van saamho righeid. Mensen willen ook graag samen zingen." Het koor is woens dag 27 december ook in Hof Dom burg te horen met sfeervolle kerst nummers. Popkoor Extreme brengt normaal gesproken populaire lied jes van de jaren zestig tot nu, van de Beatles tot Justin Bieber. Met kerst mis kan het publiek sfeervolle nummers verwachten zoals God only knows, van de Beach Boys, en klassiekers binnen het genre, zoals Driving home for Christmas van Chris Rea en Een kerstliedje voor jou van The Kik. Sinds september oefenen zeal. Afgelopen zaterdag was de première van het speciale kerstop treden, tijdens de kerstmarkt in de Maria Magdalenakerk in Goes. De rechtbank in Middelburg be sprak gisteren tijdens een regiezit ting hoe de zaak verder aan te pak ken. Een Duitse professor wordt op verzoek van de verdediging ge vraagd een contra-onderzoek te doen om de bevindingen van de fo rensisch arts te toetsen. Verder zul len zes medici hun mening geven over de doodsoorzaak van de baby. En een aantal direct betrokkenen, onder wie de moeder van het kind, worden nog als getuige opgeroe pen. De verdachte zelf zal aan een psy chologisch onderzoek worden on derworpen. Het zal dan ook nog even duren voordat de rechtszaak inhoudelijk wordt behandeld. Rechtszaken rond het zogeheten 'shaken baby syndroom' komen en kele malen per jaar voor in Neder land. Door het krachtig heen en weer schudden kan een baby ern stig blijvend hersenletsel oplopen of zelfs sterven. donderdag 14 december 2017 ii De verbouwing van de Twaalf Apostelen aan het Havenplein in Zierikzee is stilgelegd en mag pas weer verder wanneer aan alle voorschriften zijn voldaan en de vergunning onherroepelijk is geworden. Dat duurt nog mini maal elf weken. Marcel Modde Zierikzee -Michel Verduijn, monumentenmedewerker Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De Wereldwinkel in Zie rikzee heeft dit jaar goede zaken gedaan. De Stichting Madat Nepal heeft daar van kunnen meeprofiteren. In totaal werd 5.000 euro overhandigd aan deze or ganisatie. De stichting heeft als doel Nepalezen te helpen op het gebied van onderwijs en gezond heidszorg. In de meeste plaatsen is vooruitgang merkbaar, aldus Wietske Ennenga van de Wereld winkel. OVEZANDE Rondé, Moss en Kraantje Pappie komen in mei naar het Klomppop Festi valweekend in Ovezande. Ook The Cool Quest, Canshaker Pi, Fata Boom en Eut zijn gecontrac teerd. Het driedaagse festival met de finale van talentenjacht Spectra, veel muziek en op zon dag het straattheaterfes tival is van 25 tot en met 27 mei. Tickets verkrijg baar via klomppop.nl. MIDDELBURG Een appartement aan de Hoogstraat in Middelburg is gisteren om 10.00 uur in opdracht van burge meester Harald Berg- mann gesloten voor een periode van drie maan den. Op 16 november trof de politie daar hard- en softdrugs en andere arti kelen aan die duidden op drugshandel. De sluiting is op basis van de Opi umwet en het gemeente lijke beleid om drugshan del tegen te gaan. Een script schrijven in je zomervakantie en van alles en nog wat ritselen en regelen in de avond uren. Vier leerlingen van de Pontes Pieter Zee man in Zierikzee zetten voor hun profielwerk stuk in vwo6 een toneel stuk op poten voor in to taal 14 acteurs. Het wordt in februari opge voerd. ZEELAND7 Koor zingt 't hoogste lied met Kerstmis Marcel Modde en Ondine van der Vleuten Vlissingen In mei 2016 overleed in Dom burg een baby van vier maanden onder verdachte omstandighe den. Justitie verdenkt de toen 19-jarige vader ervan zijn zoon tje zo zwaar door elkaar te heb ben geschud dat het kind kwam te overlijden. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59