II II Ringrijden op de schaats Optimisme over latere jaren PZEM voorziet in 2018 een verlies van 70 miljoen euro. Maar het bedrijf kijkt optimistisch naar de toekomst. Miranda en Esther dromen van kerstparade met honden Zeeland Sport kan het niet meer bolwerken Energiebedrijf PZEM verwacht volgend jaar een verlies van 70 miljoen euro te boeken. Het ver lies wordt vooral geleden op de kerncentrale en de gasgestookte Sloecentrale. Toch is er een zon nestraaltje: de energieprijzen trekken aan. In 2016 maakte PZEM dankzij een meevaller nog een papieren winst van 57,5 miljoen euro. Zon der die meevaller zou het bedrijf 28,5 miljoen in de min zijn gedo ken. In 2028 pakt het verlies met 70 miljoen euro een stuk groter uit. Toch toonde financieel direc teur Frank Verhagen zich gisteren in de aandeelhoudersvergadering optimistisch. Met hogere energie prijzen gaat PZEM de moeilijke jaren overleven. „Er is nog steeds overcapaciteit in de energieproductie. Toch ver andert de situatie snel. Anderhalf jaar terug was de energieprijs 25 euro per Megawattuur, nu zitten we rond de 40 euro. Dat is een derde meer. De verwachting is dat we rond het jaar 2022 op 44 euro uitkomen. Gezien de hui dige trend moet er meer inzitten. Er is nog steeds overcapaciteit in de energieproductie Ja, ik ben best positief over de toe komst, al blijft het natuurlijk ook een beetje koffiedik kijken." Voorspellingen over de ener gieprijs veranderen immers per maand. Volgens de pas versche nen Nationale Energieverken ning 2017 stijgen de elektricti- teitsprijzen na 2022 wel iets, maar dat duurt hooguit tot 2025. Daarna duiken de prijzen weer omlaag omdat er veel groene stroom van nieuwe windparken (op zee) en zonnepanelen op de markt komt. Omdat het soms hard waait en dan weer een dag windstil is, komen er steeds meer pieken en dalen op het hoofdelek triciteitsnet. Die moeten worden opgevangen. De PZEM werkt dan ook aan een 'verdienmodel' om het netwerk van landelijk netbe heerder TenneT te stabiliseren. De PZEM, de productietak van wat ooit het Delta-imperium was, lijkt in zijn huidige vorm niet heel lang meer door te gaan. De aandeelhouders, de raad van bestuur en raad van commissaris sen willen het bedrijf ontvlech ten en in delen verkopen. Nie- Stroomprijzen voorspellen blijft altijd een beetje koffiedik kijken mand wil wachten tot de 800- 900 miljoen euro die zijn binnen gehaald met de verkoop van de consumententak van Delta (aan EQT) en het netwerkbedrijf (aan Stedin) zijn verdampt. De PZEM in de benen houden, vormt met de huidige marktprijzen ook een te groot risico voor publieke aan deelhouders. De aandeelhouders willen dat onderdelen zo snel mogelijk in de etalage komen, want nu zijn ze nog wat waard. Ook wensen ze dat het 50 procentsbelang in wa terbedrijf Evides - water dient een publiek belang - direct onder de aandeelhouders komt. Daar voor moet de PZEM zijn struc tuur veranderen. De aandeelhou ders zitten daar nu in gevangen. Verkoop in zijn geheel kan niet vanwege de kerncentrale. Daar is geen koper voor. Het Rijk zal zich daarover moeten ontfermen, vin den de top en de aandeelhouders van het energiebedrijf. donderdag 14 december 2017 pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl ^V-ANO SPp^ ZEELAND12 PZEM is somber over 2018 Frank Balkenende Middelburg -Frank Verhagen, financieel directeur -Frank Verhagen MIDDELBURG Ringrijden op de schaats is toch iets makkelijker dan op een paard, constateerde Vera Hazelaar (16) woensdagavond nadat ze op de Markt in Middelburg een ring had gestoken. De Zeeuwse ringrijders hielden voor het eerst in hun geschiede nis een wedstrijd op het (kunst)ijs en dat beviel goed, zei ook Kim Joziasse (17). Maar volgens haar blijft het moeilijk om een ring te steken. „Ook al ga je bij het schaatsen wat stabieler dan bij het paard rijden." Nick Meijer (foto) glijdt in ieder geval ogenschijnlijk op de goede hoogte op de ring af. foto lex de meester ZEELAND5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58