Helden en schurken in een magische speelgoedwinkel 9 CHECK DIT! Theo Hamelink (59) baat in de voormalige gereformeerde kerk van Zaamslag Brocante De Stoof en Podium Zaamslag uit. Een plek waar kunst en genieten samengaan. Zeeuws-Vlaming „Ik ben geboren in Terneuzen en ik ben verknocht aan Zeeuws-Vlaande- ren. Als ik verder ga dan Antwerpen, wil ik zo gauw mogelijk terug. Ik voel me ongelukkig als ik in de Randstad ben, dan wil ik terug naar de ruimte en de rust van mijn geboortestreek. Ik ga alleen mijn streek uit om in te kopen voor mijn zaak. Ik ben echt het liefste thuis." Zaamslag „Ik woon nu in Zaamslag, dat is een dorp waar veel gebeurt, op allerlei ge bied: commercieel, ambachtelijk en cultureel. Mijn familie heeft roots in Zaamslag, hier ga ik niet meer weg." Auto's „Na de middelbare school ben ik naar Driebergen gegaan, naar het IVA, het Instituut voor autohandel. Ik zat als jongen altijd al in garages. Ik heb een grote liefde voor auto's. Als het maar wielen en een motor had, was ik ver kocht. Na mijn opleiding wilde ik een autobedrijf beginnen, maar ik moest eerst in dienst. Daarna ben ik gaan wonen in Terneuzen, heb een gezin gesticht en ben gaan werken in de autobranche. Maar ik was ook veel bezig met piano's. Ik ben een hande laar in hart en nieren en verkocht dus ook piano's. Die liefde voor de mu ziek koesterde ik al lang. Vanaf mijn zesde kreeg ik pianoles en later op de muziekschool ook zangles. Die twee liefdes koester ik nog steeds." De Stoof „In t983 kwam De Stoof, een winkel met tweedehands spullen en antiek in Zaamslag, te koop. Die heb ik toen overgenomen. Ik kende het verschil niet tussen eikenhout en grenen hout, dus heb ik veel moeten bijleren: een meubel is geen auto. Toen in de jaren negentig minder vraag was naar gebruikte meubelen, ben ik overgestapt naar curiosa, verzamel- goed en brocante. Spulletjes uit grootmoeders tijd. Die zaak baatte ik Ik verlaat alleen mijn streek om in te kopen voor mijn zaak uit in Terneuzen, maar Zaamslag bleef trekken en toen de gerefor meerde kerk in de verkoop stond, vond ik dat een sfeervolle ruimte om mijn spulletjes te presenteren. De Stoof is nu de plek om iets aparts te vinden: van een leuk meubel of wa jangpoppen tot een stukje glaswerk van ontwerpers als Copier Leerdam." Podium Zaamslag „In de kerk was veel loze ruimte, met hoog in de lucht het orgel. Ik leidde het projectkoor L'Hirondelle en toen rijpte het plan om een verdiepings vloer te bouwen om in de nieuwe ruimte op de eerste verdieping te kunnen repeteren, en zo is het Po- dium geboren. Nu een volwaardige zaal voor 120 bezoekers. We hebben in tien jaar een trouw publiek opge bouwd. Het jaarprogramma is gevari eerd: van klassiek tot poëzie en caba ret tot folk. Bovendien is het een po dium voor streekartiesten." Hobby's „Ik houd van water, van kanoën op de Otheense Kreek, maar ook wande len door De Griete, langs de Schelde- oever en door de bossen van Clinge brengt de nodige rust. In de vakantie gaan we varen op het Veerse Meer. Vakantie vieren we altijd in Zeeland. Ik ben stevig geworteld in de Zeeuwse klei. Buitenshuis eten doen we niet vaak, ja mosselen in Philip pine en een biertje drinken bij Gina in café 't Verdronken Land in Emma- dorp. Ik ben geen culinair genieter. Ik houd van gewone kost en mijn favo riet is nog altijd thuis genieten van een uitgebreide broodmaaltijd." Koorzang „Koren krijgen een podium hier, maar de koorzang vergrijst enorm. Vroeger waren er veel kerkkoren, nu lopen de kerken leeg. De koren die overleefden, zitten verlegen om jong bloed. Jammer hoor, want van zingen word je gelukkig." donderdag 14 december 2017 Pt 'Ik ben stevig geworteld in de Zeeuwse klei' Jeanette Vergouwen —Theo Hamelink Theo Hamelink: „Koren krijgen een podium hier, maar de koorzang vergrijst enorm." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Komende week staan bij Podium Zaamslag twee optredens op het programma. Zaterdag 16 december: kerstconcert Lessons and Carols van het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor. Woensdag 20 december: Loubistok, vijf dames uit Oekraïne die traditio nele liederen zingen en authentieke regionale instrumenten bespelen. Aanvang beide concerten is 20.00 uur. Info: podiumvanzaamslag.nl. Wat: Toms magische speelgoedwinkel Genre: Kindermusical Leeftijd: vanaf 5 jaar Waar: Ledeltheater, Oostburg Wanneer: zondag 17 decem ber, 14.30 uur Tom beleeft avontu ren in de speelgoed winkel. tige speelgoedwinkel waar Tom woont. Hij komt elke avond pas na sluitingstijd, als de klok slaat en de lichten uit gaan uit zijn schuil plaats. Dan ziet hij de winkel op magische wijze tot leven komen. Tom wordt dikke vrien den met Hercules en beleeft met hem fan tastische avonturen, samen hebben ze de grootste lol. Hades heeft daar allemaal niets mee en wil dat het ophoudt. Hij zou de winkel en de hele we reld eromheen het liefst in duisternis willen hul len. Het is aan Tom om zijn superheldkrachten aan te spreken en zijn thuis te redden. Ga je mee in zijn fanta siewereld? Trek dan je mooiste kostuum aan en laat je meenemen in het verhaal. Na afloop kun je op de foto met de cast en maak je kans op prijzen... —Valeska Nastaly In deze donkere dagen voor Kerstmis komen ze allemaal weer op televisie: de films waarbij je niets liever doet dan diep in je stoel wegkruipen en genieten van een we reld vol avontuur en fantasie. Voor datzelfde gevoel van verwondering, en het 'binnen is het beter dan buiten-idee' kun je nu naar het theater, naar Toms Magische Speelgoedwinkel. Daar vind je namelijk een mix van allerlei superhel den, goden en andere magische figuren met een link naar het verle den. Want wie kent halfgod Hercules nou niet? Een dappere en oersterke krijger. De wispelturige vrouw van oppergod Zeus, ge naamd Hera, is mis schien niet bij iedereen even goed bekend, maar niet minder in drukwekkend. Ook Hades, de god van de onderwereld, verschijnt ten tonele. Ze hebben allemaal een plekje in de prach-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53