Bioscoopbezoek geen feestje 0) 6 Als acteur was Andy Serkis (53) vaak onherkenbaar door zijn met computertechnieken bewerkte rollen in de Planet of the Apes-ïWms. Met het emotionele Breathe maakt Serkis zijn regiedebuut. \r Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Paddington 2 Coco The Killing of a Sacred Deer ;-*«-■ FILMNIEUWS 'Dorst'te zien op het IFFR Hoofdrol Pokémonfilm bekend Voor Andy Serkis waren er diverse persoonlijke rede nen om met de film Breathe zijn regiedebuut te ma ken. Het waarge beurde verhaal over de poliopatiënt Robin Cavendish (gespeeld door An drew Garfield), die door een eigen uitvinding zijn leven jaren kon ver lengen, greep hem enorm aan. „Mijn familie heeft op verschil lende manieren te maken gehad met zware ziektes en met mensen met een handicap. Mijn moeder gaf les aan kinderen met polio, mijn vader, die uit Irak komt, heeft een zieken huis in Bagdad opgezet en mijn zus ter heeft MS. Daar komt mijn betrok kenheid vandaan." Toen Serkis, die zelf ooit in een filmbiografie de door polio geplaagde punkartiest Ian Dury speelde, hoorde dat de zakenpartner Jonathan Caven dish van zijn productiebedrijf The Imaginarium een speelfilm wilde maken over zijn vader Robin, re ageerde hij meteen. „Ik las het script en sommeerde hem bijna dat ik de aangewezen persoon was om dit ver haal over zijn vader te verfilmen. Ge lukkig ging hij snel overstag. Dit ver haal moest gewoon worden verfilmd. De levenslust en veerkracht van Ca vendish wil ik aan iedereen over brengen." De wereld die in Breathe wordt voorgesteld, lijkt mijlenver verwij derd van de films waarin Serkis door- Andy Serkis. foto photo news Mijn familie heeft te maken gehad met zware ziektes en handicaps gaans te zien is. Als acteur is hij een expert in het vertolken van rollen die door computers zijn bewerkt. Zoals de apenleider Caesar in de recente Planet of the Apes-films of zijn door braak als de griezel Gollum in de Lord of the Rings- serie. Het zal even duren voordat Serkis uitsluitend over zijn kwaliteiten als The Party ★i De titel van de tragikomedie The Party is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Natuurlijk betekent het feestje, maar het kan ook betrekking hebben op de politieke partij die de gastvrouw (Kristin Scott Thomas) zojuist een belangrijke ministerspost in een Brits schaduwkabinet heeft gegund. Regisseur Sally Potter stelt in prachtige zwart-witbeelden het ge zelschap voor dat de politica bij haar thuis heeft uitgenodigd. Een lesbisch stel van wie de jongste zwanger is regisseur wordt aangesproken. Zijn meeste interviews gaan nog altijd in hoofdzaak over zijn transformaties tot mensapen en fantasyfiguren, waarin hij door zijn vakgenoten als de beste wordt beschouwd. In vak termen heet dit performance capture. De acteur draagt een speciaal pak, doet de bewegingen van het wezen dat hij speelt, waarna hij door middel van computerprogramma's wordt aangekleed tot bijvoorbeeld een levensechte aap. „Ik heb er geen moeite mee om daarover ondervraagd te worden. Mijn werk fascineert mensen, dus daar heb ik alle begrip voor. Men be grijpt niet altijd wat het precies in houdt. Of het wel iets met acteren te maken heeft. Daarom heb ik mij al die tijd een soort pleitbezorger ge voeld om dit facet van mijn werk zo goed mogelijk uit te leggen." Dat hij op het filmdoek in de meeste van zijn rollen onherkenbaar is, deert Serkis niet. „Ik ben als ac teur nooit ijdel geweest. Ik hoef niet op straat herkend te worden. Geluk kig heb ik voldoende normale thea ter- en filmrollen vertolkt zodat mijn eigen gezicht in genoeg producties is opgedoken. Maar dat is niet de reden waarom ik acteur ben geworden." Lichaamstaal Als Caesar en Gollum heeft hij zich net zo ingeleefd als voor een traditio nele rol. „Ik doe mijn onderzoek naar het karakter van mijn personage, be studeer zijn hebbelijkheden en drijf veren. Dat probeer ik in lichaamstaal uit te drukken. De fysieke kanten van een drieling, een cokesnuivende bankier en een jeugdvriendin die een relatie heeft met een bejaarde Duitse new age-fanaat, die zeer beroerd door Bruno Ganz wordt gespeeld. Verder is er nog haar echtgenoot (Timothy Spall). Hij loopt als een zombie rond, maar hij heeft duidelijk iets te ver bergen. Met 71 minuten is The Party opval lend kort. Misschien had Potter niet meer materiaal om dit verhaal vol ab surde wendingen meer gewicht te geven dan de potsierlijke voorstelling die het nu is. Haar film is een combi natie van een Roald Dahl-verhaal en een film van Mike Leigh, maar dan zonder de kwaliteit van beiden. donderdag 14 december 2017 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (2) Bad Moms 2 €120.000 2 (1) Murder on the Orient Express €114.000 3 (-) Gek van Geluk €87.000 4 (3) Justice League €68.000 5 (5) Escape Room €51.000 FAMILIEFILM Heerlijk vervolg op de eerste Pad- dingtonfilm over de goedwillende beer die deze keer in Londen te maken krijgt met de praktijken van een gefrustreerde acteur, gespeeld door Hugh Grant. ANIMATIE De 12-jarige Miguel wil zanger wor den, maar zijn familie dwarsboomt hem. Toch zet hij door en belandt hij zelfs in het dodenrijk. Spectaculaire animatie uit de stal van Pixar. DRAMA De Griekse regisseur Yorgos Lanthi- mos vertelt in zijn familiedrama een gruwelijk verhaal vol zwarte humor. Het gezin van een chirurg raakt in de ban van een jongen die zich ontpopt als een koekoeksjong. GO VERFILMING Het Internatio nal Film Festival Rotterdam heeft op 29 januari de wereldpremière van Dorst van Saskia Diesing, naar de roman van Esther Ger ritsen. Simone Kleinsma en Elise van 't Laar spelen een moeder en dochter die moeilijk tot een toenadering komen. ANIMATIE Actrice Kathryn Newton speelt de hoofdrol in de film die op het Pokémon- spel is geba seerd: Detective Pikachu. Zij is vooral bekend door haar rollen in Big Little Lies en Three Bill boards Outside Ebbing, Mis souri. Haar te genspeler wordt Justice Smith. In de film moeten de hoofdrolspe lers monstertjes verzamelen om in toernooien tegen elkaar uit te komen. Geraakt doo veerkracht van AbZagt 44 TRAGIKOMEDIE Regie: Sally Potter. Hoofdrollen: Kristin Scott Thomas, Timothy Spall en Bruno Ganz. -A.Z. Timothy Spalls karakter heeft duidelijk iets te verbergen. E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50