P2-jaaroverzicht van OLAV MOL Tusk zwaar onder vuur in migratiedebat FRUSTRATIE EUFORIE: 4 Analyse OLAVMJJt RAGE NU NAAR DE BOEKHANDEL LEIDERSCHAP SP De SP is door de linkse kiezer onder het leider schap van Roemer nooit als een aantrekkelijke mogelijkheid gezien. Heel even maar, in de verkiezings campagne van 2012, reikte de politi cus uit Boxmeer naar 38 zetels. 'Ha vana aan de Noordzee' kopten bui tenlandse kranten met het vooruit zicht van de rode minister-president Roemer. Maar hij verloor het momentum in de cam pagne, Samsom ging er met de linkse zetel winst vandoor. De tragiek voor Roe mer is dat hij nooit heeft gepiekt op de momenten dat het er toe deed. Onder zijn lei derschap incasseerde de SP tweemaal vijftien zetels en eer der dit jaar nog maar veertien zetels in de Tweede Kamer. Omdat de frac tie die teleurstelling zag aankomen, lekten verschillende Kamerleden naar deze krant: „Die man kan zijn fractie nog niet besturen. Laat staan het land." Daarop volgde een interne crisis. De werkelijke reden dat Roe mer in 2017 voor de derde keer de lijst trok, was dat er geen kandidaat was waar het partijbestuur vertrouwen in had. Roemer mocht het nog een keer proberen, maar Lilian Marijnissen kwam op haar 31ste jaar hoog binnen op de lijst. De onrust in de SP-fractie in aan loop naar maart 2017 was profetisch. Waar de PvdA een saneringsbeleid uitvoerde en catastrofaal verloor, wist Roemer niets te plussen. Met hem aan het roer verloor de SP een zetel en won GroenLinks er zelfs tien. Daarom werd de kan didatuur voor het Ka merlidmaatschap van Lilian Marijnissen al rap gezien in het licht van de kroniek van een aangekondigde politieke dood. Over die aankondi ging begon Roemer afgelo pen zomer al te denken. De op volger mocht aantreden zodra er een nieuw kabinet zat, was zijn gedachte. „Dat het zo snel zou komen, had ik niet verwacht", zei Marijnissen gis terochtend. Ze had de interne verkie zing met Sadet Karabulut, die popu lairder is bij haar achterban dan bin nen de eigen fractie, met 'duidelijk verschil' gewonnen. Waar Roemer gisteren op de pers conferentie zijn familie op de eerste rij liet plaatsnemen, vermeed Lilian Marijnissen dat bewust. De partij moet losraken van volgens critici 'po tentaat' en SP-oprichter Jan Marijnis sen. De boodschap is nu: Lilian zit er op eigen kracht. Troefkaart De SP speelt met de jonge Marijnis sen een belangrijke troefkaart. Het is een voordeel dat ze, naast Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren, de tweede vrouwelijke fractievoor zitter is in het door mannen gedomi neerde speelveld. Lilian Marijnissen is een mediapersoonlijkheid: ze schuift met gemak aan bij talkshows en voert debatten alsof ze het al jaren doet. Maar dat lijkt niet genoeg. De SP zal uit de eeuwige groef van het zorgactivisme moeten komen. De kritiek van de vertrokken SP-promi- nent Sharon Gesthuizen was dat de SP te eenzijdig wordt gezien als een partij die staat voor zorg en de be strijding van ongelijkheid tussen rijk en arm. De kiezer hoort sinds de op richting van de Socialistische Partij geen ander geluid dan dat. Zo is de SP heel voorzichtig in de benadering van de vluchtelingenpro blematiek. Harde taal in de richting van de PW werd niet gesproken, omdat beide partijen onderling kie- zersverkeer hebben van teleurge stelde stemmers. Nogal wat SP'ers, waaronder Gesthuizen, vonden dat de partij uiteindelijk meer kiezers zou binnenhalen als er een scherpere koers op vreemdelingenbeleid zou zijn gevaren. De top hield dat tegen. Het voorstel van Donald Tusk om niet verder te gaan met een quo- tumgewijze spreiding van mi granten wordt gezien als 'onaan vaardbaar en on-Europees'. De voorzitter van de Europese raad kwam met het idee in een discussienota aan de Europese lei ders, die vanavond proberen het gezamenlijke asielbeleid weer vlot te trekken. „Verplichte quota lei den tot veel verdeeldheid, het is een niet-effectieve benadering", aldus Tusk in zijn discussienota. Commissie en Parlement be schouwen het voorstel als een frontale aanval op hun plannen om die verplichte spreiding juist wel te introduceren. Nederland verwijt Tusk de quota ten grave te dragen zonder er iets voor in de plaats te stellen. „Besluiten bij consensus is een mooi uitgangspunt waar we het graag mee eens zijn, maar de vraag blijft wat je doet als die consensus er niet is", aldus een hoge bron. - LEES HET donderdag 14 december 2017 GO Roemer piekte nooit op belangrijke momenten Kan de SP een machtsfactor van belang worden onder Lilian Marij- nissen? Na het vertrek van Emile Roemer liggen er nieuwe kansen, die door de 'aar dige' en 'betrouw bare' leider niet werden verzilverd. Rekent de jonge Marijnissen af met de electorale stil stand? Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag Europees raadsvoorzitter Do nald Tusk is aan de vooravond van een tweedaagse top in Brussel zwaar onder vuur komen te liggen van zowel de Europese Commissie als het Parlement. Frans Boogaard Straatsburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4