Rijke, Russische sprookjescultuur I 5 Luchtige 'new wave' 'In Dulci Jubilo' in Yerseke Vuile huichelaar en andere liedjes Veelzijdige Zijlstra .pz Klassiek ook dat hoor je dan weer terug in de muziek." De master van Exhale bleef enkele maanden op een plank liggen. De band moest vanwege een fusie van EMI op zoek naar een ander platen label. „We zochten een kleiner la bel, dat meer op samenwerking is ingesteld. Een major label kenmerkt zich als een duiventil met steeds andere mensen waar je mee te ma ken krijgt", vertelt Maarten. „We houden meer van een vast team. Dat geeft vertrouwen en dat heb je nodig om verder te komen." INTERGALACTIC LOVERS De Russen kennen de kerstman niet, maar hebben een eigen rijke sprookjescultuur. De bekende Russische figuren zijn Baba Jaga, de heks die krijsend rondvliegt in een vijzel die ze bestuurt met de stamper, Grootvadertje Vorst en Snegoerotska, het Russische sneeuwmeisje, dat uiteindelijk smelt door de warmte van de zon nestralen. Een verhaal om bij weg te smelten, zeker als het spannend gebracht wordt. Iets wat Pantus doet. Hij wordt Maxim Gorki die het over een ouder armoedig bede lend echtpaar heeft. De Russische schrijver Gorki maakte van hun lij densgeschiedenis een prachtig kerstverhaal en slaapt tevreden in, ondertussen speelt Ciconia mu ziek van Glazounov en Tsjaikovski (Strijkersserenade). Daarna gaat het verhaal over in de hartverscheurende, eenvoudige aria 'Ves tabor spit', uit 'Aleko' van Rachmaninov. Een totaal ander verhaal waarin de hoofdfiguur in de nachtelijke uren nadenkt over het verleden. De overpeinzing wordt besloten met een deeltje uit de 14de symfonie van Sjostako- vitsj. Het publiek waant zich dus echt in kerstsfeer, maar na de pauze komt een verrassend vervolg. De toeschouwers worden in de ban genomen met een visueel spel van licht en schaduw, geen sprookje maar een wonderlijke visueel-mu- zikale ervaring. Moessorgski schreef'Schilderijententoonstel- ling' voor piano en Ravel maakte een versie voor orkest. De muziek is gebaseerd op aquarellen en teke ningen van Viktor Hartmann. Stuk voor stuk kleine verhalen die on dersteund zullen worden door pakkende beelden. Muziek die erin gaat als kerstkrans, soms een har dere korst, maar altijd met een zachte, zoet-smakende vulling. Een kerstprogramma voor de oud ste én jongste concertbezoeker, een uitvoering waar het hele gezin van kan genieten. Kerstconcert Meezing-kerstshow Jazz/pop donderdag 14 december 2017 Intergalactic Lovers, met in het voorprogramma Letters (voorheen Letters from Nina): poppodium 't Beest Goes, morgen. Aanvang 20.30 uur. De Interga lactic Lovers heeft een bestaande soort melodi sche rock opnieuw uit gevonden. De Belgische band comi- neert muziek van oude als new wave be stempelde bands met het luchtige sin- ger-songwri- tersgenre. Dit geeft de mu ziek van de band een emotionele la ding. Zange res Lara Che- draoui koppelt een jeugdige onbevangen heid aan me lancholie en breekbaar heid en laat zo haar tek sten dansen op de strakke ritmische sound van de band. De dreiging van een duis tere band als The Cure krijgt daar naast door subtiele ac centen van gitarist Maar ten Huygens meer lucht. De winter is een mooie tijd voor sprookjes. Verhalen, liefst ver teld door iemand die niet alleen spreekt, maar ook het verhaal beeldend brengt. Bas/bariton Marc Pantus is zo'n alleskunner. Hij komt samen met het Ciconia Consort naar Middelburg om bij de muziek in de huid van speci ale sprookjesfiguren te kruipen en het publiek mee te nemen naar sprookjesachtig Rusland. Jeanette Vergouwen Ciconia Consort: zondag, Zeeuwse Concertzaal Middel burg, aanvang 15.30 uur. A Ciconia Consort brengt een kerstconcert voor jong en oud. FOTO KELLY STEENTJES Kerst: een mooie, liefde volle, maar soms ook stressvolle periode voor velen. Saskia van Zut- phen en Paulette Wil- lemse proberen de stress even weg te nemen met hun meezing-kerstshow. Al sinds 2008 staat het duo in de theaters met hun succesvolle theater formule 'Vuile huichelaar'. Na bedrogen te zijn door hun mannen, besloot het duo een speciale voor stelling te schrijven om 'de man' eens even goed op zijn nummer te zetten. Moeiteloos switchen ze tussen allerlei typetjes, die zo hun eigen kijk op relaties en het leven heb ben. Dit alles met bijpas sende Nederlandstalige liedjes, die het publiek moeiteloos kan meezin gen. Ondertussen heeft het duo er alweer vijf producties op zitten. Ook dit jaar is er een speciale kerstvoorstelling. Woensdag 20 dec, Le- deltheater Oostburg, 20.15 uur; donderdag 21 dec, CCXL Vlissingen, 20.00 uur. De Christelijke Ora torium Vereniging Goes verzorgt een kerstconcert. Het programma 'A Festi val of Advent' bevat traditionele kerstlie deren die passen in de periode voor de geboorte van Chris tus. Tussen de vo cale bijdragen door zijn er lezingen. De toehoorders mogen ook enkele liederen meezingen. Het con cert wordt besloten met het feestelijke 'In Dulci Jubilo'. Me dewerking verlenen Mark Christiaanse (orgel) en Dave Jackson (woord). Morgen, her vormde kerk Yer seke, 20.30 uur. Jeroen Zijlstra is de Noordzeevisser die sinds 1999 alleen nog muziek maakt. Beetje jazz, beetje pop, maar altijd kun stig en indringend. Stem en teksten gaan bij Zijlstra samen als vis met water. Beeldende teksten, soms over het harde vissersbe- staan, maar op een zelfde manier over het alledaagse leven aan wal. Overpeinzin gen vol avonturen, vreugde en verdriet. Zanger, trompettist, taalkunstenaar, filo soof... maar bovenal liedkunstenaar. Zondag, Porgy en Bess Terneuzen, 15.00 uur. Intergalactic Lovers: Brendan CoKbey, Maarten Huygens, Ldla Chedraoui en Raf pe Mey (vlnr). Fofo jBs mollenvanger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49