3 'Exposen' neemt vlucht op berichtenapp Telegram Meer dan een naaktfilmpje Culinair in de stoomtrein Het verspreiden van naaktfoto's onder jongeren is de laatste zes jaar explosief gestegen. De nieuwste vorm van wraakporno is het extreme 'exposen'. Vooral islamitische meiden zijn er slachtoffer van. Zoals Jamila: „Mijn leven is kapot." Op weg naar dit interview vroeg ze haar moeder op het station in Eindhoven enkele meters voor haar te gaan lopen. Omdat ze weet wat de jongens naar haar roepen: kankerwijf of slet. Maar vooral kehbah of kechie, Marokkaanse straattaal voor hoer. Jamila heeft alle scheldwoorden al wel een keer gehoord. „Maar ik wil niet dat mijn moeder ze hoort." Jamila, half-Marokkaans, is het slachtoffer geworden van een ex treme vorm van wraakporno: 'exposen'. Ontmaskeren, letterlijk vertaald. Niet alleen wordt ie mands naaktfilmpje verspreid, de vrouw die op de beelden is te zien wordt er vooral op afgerekend, ge straft. „Er zit een bepaalde agressie achter", zegt Danielle van Went, zorgcoördinator bij het Expertise centrum Mensenhandel en Jeugd- prostitutie in Eindhoven. Zij bege leidt Jamila en nog een handvol andere meiden, die onder andere slachtoffer zijn geworden van dit nieuwe fenomeen. „Het doel lijkt die meiden kapot te maken." Bij Jamila begon alle ellende toen een vriendin, met wie ze ru zie had gehad, als wraak inlogde Ik kan niet meer naar school. Hoe vind ik ooit nog een baan? op haar account van Snapchat, een app om foto's te delen. Kort waren Jamila's foto's voor iedereen zicht baar. Ook naaktfoto's. „Ik dacht dat er niet zoveel aan de hand was. Tot een jongen een screenshot stuurde waarop ik zag dat hij een naaktfoto van mij online had gezet." Haar naaktfoto's en -filmpjes circuleren al snel op internet: van Facebook en Instagram tot Marok kaanse websites en Telegram. Die laatste app is het epicentrum van het exposen-fenomeen. Het is een soort WhatsApp. Behalve privébe- richten sturen, kun je lid worden van groepsgesprekken. Alleen met een uitnodiging kom je binnen. Het gaat om groepen met na men als Exposed Bitches, Allround Keggs en Real Hyena's: stuk voor stuk hebben ze duizenden, soms wel tienduizend, leden. Er zijn groepen die zijn 'gespecialiseerd' in donkere meiden of juist meiden met hoofddoekjes. Mannen wisse len naaktfoto's van vrouwen met elkaar uit alsof ze aan het kwartet ten zijn, ze smeken elkaar om bitches of kechs uit een bepaalde stad of vragen om pagga, foto's om zich op af te trekken. Én het draait om exposen. Daar bij fungeert de chatgroep als een digitale schandpaal waarbij isla mitische meiden, die zich oneer vol zouden gedragen, worden 'ontmaskerd'. Ze worden veroor deeld vanwege seksfilmpjes of omdat ze met veel mannen het bed zouden hebben gedeeld: ver halen waarvan niemand weet of ze kloppen. Gedeeld wordt ook hoe de meiden heten, waar ze vandaan komen, waar ze op Facebook of In stagram zijn te vinden en zelfs hun telefoonnummer en adres. Straffen Zo meldt ene Punisher dat het tijd wordt een meisje uit Den Bosch te straffen, omdat ze zou zijn vreemdgegaan terwijl haarvriend in de gevangenis zit. Precies om 24.00 uur belooft hij een seksfilm- pje van haar online te zetten. Vlak voor middernacht beginnen de le den in de groep met elkaar af te tellen. Ondertussen reageren ze dat de vrouw moet worden kapot geschoten, verbrand en haar keel moet worden doorgesneden. Ook Jamila kent de toorn van Telegram. Behalve de compromi- terende foto's en filmpjes eindigt ook haar telefoonnummer in de groepen. Met de vermelding dat ze een escort is. „Op een gegeven mo ment ging om de seconde mijn te lefoon. Mannen die vroegen hoe veel ik kostte of me verrot schol den." Ze valt even stil. „Ik merkte pas hoe groot het was geworden toen ik op stap ging in Tilburg. Zelfs daar bleven jongens roepen: negerhoertje, kankerhoer." Met een nieuw telefoonnummer is er rust. Eventjes. Binnen een paar uur staat ook dat nummer op Telegram. Jamila: „Begon alles op nieuw." Ze krijgt een berichtje van iemand die wil dat ze voor hem gaat werken. Ze moet seks hebben met een betalende man. Als ze weigert, krijgt ze te horen dat ze haar in de gaten houden. Er wordt een foto van een deur meege stuurd. Het huis van haar moeder. Jamila, met tranen in haar ogen: „Dat ze mij moet hebben, vind ik WAT IS HET? niet zo erg. Maar ze hoeven mijn familie toch niets aan te doen?" Bij de politie weten ze van de si tuatie. „Als Jamila belt, komen er meteen agenten", zegt Van Went. „Haar naam en telefoonnummer gaan rond in het verkeerde circuit, dat trekt verkeerde mensen aan." Meiden als Jamila voelen zich machteloos. Vragen of de mannen ermee willen stoppen, is olie op het vuur gooien. In de groepen op Telegram circuleert een geluids fragment van een moeder die een jongen smeekt niet langer foto's van haar dochter online te zetten. Ze wordt uitgelachen. Een meisje uit Delft dat in een Youtube-film- pje oproept te stoppen, wordt al leen maar harder aangepakt. Voorkomen is wat Van Went be treft het toverwoord. „Maak ge woon geen naaktfoto's van jezelf." Volgens haar ligt er ook een taak voor ouders. „Kijk mee op de tele foon van je kinderen; wat er op Te legram gebeurt, dat is hun leefwe reld." Het zijn tips waar Jamila weinig aan heeft. Haar leven voelt uitzichtloos. „Ik kan niet meer naar school. Hoe vind ik ooit nog een baan? Mijn leven is kapot." Kras.nl/54722 of 54845 of bel 088-0885 886 3 Klantbeoordeling 9, donderdag 14 december 2017 GO Moslimmeiden slachtoffer van extreme wraakporno Chiel Timmermans Eindhoven -Jamila, slachtoffer 'exposen' 'Exposen' gaat verder dan het rondsturen van naaktfo to's en seksfilmpjes. Op Tele gram, een telefoonapp zoals WhatsApp, worden met name Marokkaanse en Turkse meiden 'ontmaskerd'. Behalve foto's en filmpjes worden hun telefoonnummer, adres en social media-ac counts gedeeld. Exposen gebeurt overal: van Facebook tot Instagram. Maar vooral op Telegram neemt het de laatste weken enorm toe. Er bestaan groepen, vaak met duizenden leden, die puur zijn gericht op het exposen van vrouwen die zich 'oneervol ge dragen': ze zouden met veel mannen seks hebben gehad of pikante foto's van zichzelf hebben gemaakt. Exposen is een relatief nieuw begrip, cijfers hoe vaak dit voorkomt ontbreken. Bij help- wanted.nl kwamen in 2016 bijna zes keer zoveel meldin gen binnen over het versprei den van naaktfoto's (wat straf baar is) als in 2010 (van 327 naar 1.869) Jamila is een gefingeerde naam, haar echte naam is bij de redactie bekend. Terwijl u door het mooie Twentse landschap rijdt, legt sterrenchef Lars van Galen van Restaurant 't Lansink u samen met zijn team culinair in de watten. Michelinster-arrangement 1 x 6-gangendiner met bijpassende wijnen in de stoomtrein Verblijf in Tuindorphotel 't Lansink of Resort Bad Boekeio Transfer tussen het hotel en begin- en eindstation inbegrepen Ontvangst met een aperitief op het station Via een app gaan filmpjes, namen en nummers van meiden rond die zich 'oneer baar' zou den hebben gedragen. De vrouw op de foto is niet slachtoffer Jamila. FOTO VAN DE MEULENHOF P\aya blanco Hee\n\ ,v0 Playa blanco Gaat haar nummer krijgen 2V.o7 De wereld is Kras Autovakantie 2-3 dagen v.a Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3