Vissers kunnen volgend jaar goed uit de voeten Kerstactie geeft Nicole hoop 8 DELTA Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig ZIEKTE VAN LYME CROWDFUNDINGS/ Ze wil sporten, reizen en studeren: een leven leiden zoals elke twintiger. Maar de ziekte van Lyme zorgt ervoor dat Nicole van Dorst (23) uit Sas van Gent bijna de hele dag in bed ligt. Zeven korte films te zien bij FilmlabZ in Vlissingen Teun van Dam, secretaris van vis- sersgroep Delta Zuid, is vooral te spreken over de verhoging van het quotum voor tarbot en griet met 44 procent. Dat was volgens hem eer der veel te laag vastgesteld. Vissers zagen zich gedwongen om tarbot en griet terug te zetten. Van Dam: „Aan die verspilling komt gelukkig een einde." Zeeuwse vissers moeten het vooral van tong en schol hebben. Het tongquotum valt in 2018 2,5 procent lager uit, dat van schol 12 procent. Internationale visserijbio logen wilden de scholvisserij met 35 procent beperken om tot een 'maximaal duurzaam bestand' te We moeten oppassen dat we ons niet uit de markt prijzen komen. Visserijorganisaties verzet ten zich met succes. Ze hadden een stevig wapen in handen. Uit infor matie van dezelfde biologen bleek dat het scholbestand in de Noord zee sinds de jaren vijftig niet zo groot is geweest. De voor 2018 vastgestelde vis quota stemmen Van Dam tevreden. De visprijzen zijn bovendien be hoorlijk en de brandstofprijzen zijn te doen. Toch maakt Van Dam zich zorgen. De 'vangbaarheid' van tong en met name schol neemt af. Hoog uit 55 procent van het scholquotum wordt dit jaar volgevist. „Een we tenschappelijke verklaring ont breekt nog", aldus Van Dam. Op vallend is ook dat tong en schol door het warmer wordende zeewa ter steeds noordelijker trekken. Doordat de scholvangsten ach terblijven, is de gemiddelde kilo prijs gestegen naar iets meer dan twee euro. Schol wordt veelal ver werkt in fileerderijen. Van Dam: „Twee euro is voor die bedrijven ei genlijk te veel. We moeten oppas sen dat we ons niet uit de markt prijzen." Klagen doet Van Dam al met al niet. „Voor 2018 ziet het er weer niet slecht uit." Het leven van de 23-ja- rige Nicole van Dorst speelt zich hoofdzakelijk afin een schemerige kleine kamer. Hier ligt ze op bed, bijna 24 uur per dag. De gordij nen zijn halfgesloten, want ze kan niet veel licht verdragen. Ge luid evenmin. Ze is doodmoe, maar slapen gaat vaak niet: daar voor heeft ze te veel pijn, in haar gewrichten, spieren, haar hoofd. Met alles heeft Nicole hulp no dig. Op goede dagen heeft ze net genoeg energie om te douchen en te eten. In het beste geval kan ze even naar beneden of een serie kijken. Het is twee maanden ge leden dat ze even buiten was. „Ik heb geen leven", zegt Nicole met zachte stem. „Alles is een uitput tingsslag: mijn haar borstelen, omkleden, praten. Als ik ga douchen, voelt het alsof ik een marathon aan het lopen ben. Het is altijd een gevecht om de dag door te komen." Het is op de kop af negen jaar geleden dat Nicole ziek werd. Ze was een vrolijke, energieke, spor tieve tiener. „Ze deed aan open- waterzwemmen. Vijf keer per week trainde ze. Ze ging altijd", vertelt haar moeder Margot de la Ruelle. Ze glimlacht. „Ik hoor het haar trainer nog zeggen: het is slecht weer, maar Nicole zal wel komen." Diagnoses Eind 2008 begonnen de ver moeidheidsklachten. „Het lukte niet meer om naar school te fiet sen", herinnert Nicole zich. „Ik kreeg een ontsteking in mijn CROWDFUNDING VLISSINGEN Opnieuw kan het Zeeuwse publiek meestemmen over de beste korte film van het jaar. De Shortcutz International Audience Award is morgen vanaf 20.00 uur te gast bij FilmlabZ (on derdeel van Stichting Cavak) aan de Voltaweg in Vlissingen. Er zijn zeven films van Neder lands talent genomineerd voor de prijs. Deze maken een reis langs twaalf steden, waaronder vijf in het buitenland. In elke plaats wor den de films vertoond en kan het publiek stemmen op zijn favoriet. Op 21 januari wordt in EYE in Am sterdam de winnaar bekend. De genomineerden zijn I Was Only 14 van Froukje van Wenger- den, Tabook van Dario van Vree, Che! van Elsbeth Fraanje, Bridge van Niels Bourgonje, Routine van Fokke Mars, A Man Falls From The Sky van Jan Verdijk Kurt Plat voet en Skógafoss van Niels Bour gonje. donderdag 14 december 2017 BE Vissers op de Noordzee kunnen goed uit de voeten met de vis quota voor 2018 die gisteren zijn vastgesteld door de Europese ministers van Visserij. Zorgen zijn er ook wel, onder meer over de relatief hoge scholprijs. Harmen van der Werf Vlissingen - Teun van Dam, secretaris vissersgroep Delta Zuid verbindt 'Ik wil einde mijn leven t Cornelleke Blok Met een kerstparty in de Gentsestraat in Sas van Gent willen vrienden en familie zondag aandacht vestigen op de actie 'Hope for Nicole'. Ze zamelen geld in voor een veelbelovende be handeling in Duitsland. Er is een bedrag van 30.000 euro nodig. Tot nu toe is al 20.000 euro opgehaald. Eén van de initiatiefnemers is Ron de Meyer. „Een leven met zo veel pijn, dat gun je niemand", zegt hij. „We willen proberen om binnen drie maanden het geld bij elkaar te krijgen." Ook Janna van Dorst, de zus van Nicole, is betrokken bij de actie. „Ik heb geen seconde getwijfeld om dit voor haar te doen. Als je je zus hoort zeggen dat dit haar laatste kans is, dan wil je alles aangrij pen om haar te helpen. Het is verschrikkelijk om te zien hoe ze eraan toe is. Ik voel me machteloos en het maakt me heel verdrie tig. Ik wil graag dingen met haar doen die alle zussen doen. Ik heb veel hoop dat die behandeling aanslaat." Meer informatie: hopefornicole.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36