II Al veel plannen voor groenere haven Kerstparade met Berner sennenhonden 5 Dat je tijdens de Santa Run in Zierikzee een hoop kerstman pakken voorbij ziet komen, zal niemand verrassen. De in kerstoutfit gestoken viervoeters doen dat waarschijnlijk wel. De sfeer van die filmpjes inspi reerde Barten en andere leden van de dik 230 leden tellende Face- bookgroep Berner Vrienden Zee land om zelf een mini-kerstparade op te tuigen. Afgelopen weekend deden veertien leden dat voor het eerst tijdens de kerstmarkt in Goes. „Dat was een hele overwin ning, want onze honden komen nooit in de stad. Meestal ga je met ze naar buiten. Het bos in of het strand op. We hadden ook met el kaar afgesproken: als het niet gaat dan stoppen we. Maar de honden vonden het prachtig. Ze vinden Ik hoop dat we in Zeeland een keer een kerstparade met 50 honden kunnen doen het leuk om in een groep te lopen. Die van mij komen er nu zelfs meteen aan als ik met kerstbellet jes rinkel. Dat associëren ze blijk baar met iets leuks." Tijdens de Zierikzeese Santa Run gaat Barten, met wat andere sennenhondliefhebbers uit heel Zeeland, op herhaling. Een spon tane actie die in de toekomst hoogstwaarschijnlijk steeds groter groeit. Kort dag „Wij vinden het heel leuk om onze groep te laten zien en we kre gen in Goes ook alleen maar posi tieve reacties. Nu is het een beetje kort dag voor de Santa Run, dus niet veel mensen kunnen. Zoiets moet je eigenlijk eerder organise ren, zeker in zo'n drukke maand. Maar ik hoop dat we in Zeeland een keer een kerstparade met zo'n vijftig honden kunnen doen." De Santa Run begint om 14.00 uur op het tot Santaplein omge doopte Havenplein in Zierikzee, met de uitgifte van startbewijzen en kerstmanpakken. Op het Santa plein kun je terecht voor een hapje en drankje en is er muziek van dj Kosta. Om 16.30 uur begint de run zelf, met verschillende startschot ten voor prestatie- en funlopers. De opbrengst is voor het goede doel. Haar honden zijn nor maalgesproken de grootste modderbalen in de buurt. Maar te gen kerst gaat het kriebelen bij Miranda Barten uit Vlissingen. Dan droomt ze van een grote kerstparade in Zeeland, met haar Berner sennenhonden Senna, Django en Tiago helemaal opge doft op rij. Zaterdag neemt ze een voorproefje, tijdens de Santa Run die in Zierikzee wordt gehouden. Karren verboden Met nog een aantal andere Berners en hun baasjes doet Barten met haar in kerstoutfit gestoken hon den aan de run mee. In landen als Amerika en Italië lusten ze daar wel pap van. Op internet stikt het van de filmpjes van kerstparades waar feestelijk uitgedoste Berner sennenhonden met hun baasjes aan meedoen. Honden met kerst mutsen op, rinkelende belletjes en twinkelende lichtjes. „Vaak trek ken ze een kar met knuffels of iets anders lichts er in. Maar die karren mogen in Nederland niet." Een plan voor een waterstofrotonde in de Kanaalzone, meer vervoer per schip en spoor en dus minder vrachtwagenkilometers als ook de bouw van een groot zonnepark in Vlissingen-Oost. Het is maar een greep uit de stapel plannen om de Zeeuwse havens duurzaam te ma ken. Gisteren werden in Terneuzen de eerste resultaten van de Duurzaam heidsambitie 2030 gepresenteerd. Dat is een plan om Zeeland econo misch sterker te maken, de natuur te verbeteren en tegelijk de uitstoot van broeikasgassen drastisch te ver minderen. In het plan staan harde afspraken over werkgelegenheid, infrastructuur, broeikasgassen, luchtkwaliteit, circulaire economie en natuur. Zo moet de komst van nieuwe bedrijven of uitbreiding van bestaande ondernemingen ge paard gaan met natuurherstel. En in 2030 moet fijnstof in de lucht zijn teruggebracht tot een aanvaardbaar risico. Revolutionair is dat vier partijen de schouders eronder zetten: Por- tiz, de koepel van industriële en lo gistieke bedrijven in de havens, havenbedrijf Zeeland Seaports, ZMf en de provincie die het conve nant volledig ondersteunt. Per 1 ja nuari gaan Zeeland Seaports en Havenbedrijf Gent verder onder de naam North Sea Port. De be doeling is er dan nog een schepje bovenop te doen. Voorspeld wordt dat de fusie de komende vijfjaar voor 3.250 banen extra banen zorgt, maar wel in een haven die minder broeikasgas pro duceert en de natuur opbouwt in plaats van op slokt of schade toebrengt. Zo is er inmiddels een containervervoers dienst over water tussen Vlissingen en Rotterdam die twee miljoen wegkilometers bespaart, investeert kunstmestproducent Yara in een innovatieve fabriek die veel minder stikstof uitstoot en wordt gewerkt aan lokale opvang van regenwater voor industrieel gebruik. Ook wordt hard gelobbyd voor de aanleg van twee goederensporen (naar Zelzate en Antwerpen). Er be staat ook een waslijst aan (lopende) projecten voor natuurherstel, zoals het Plan Plevier om zoet waterberging, recrea tie en natuurontwik keling met elkaar te verbinden. donderdag 14 december 2017 PC Honden lopen mee met Santa Run van de Vrede met hun feestelijk uitgedoste Berner sennenhonden. foto dirk-jan gjeltema Miranda Barten (I) en Esther vt - Miranda Barten Zie: zierikzee.rotarysantarun.nl Esme Soesman Zierikzee De Zeeuwse havens worden groener, blijkt uit de eerste re sultaten van de Duurzaamheids ambitie 2030 die gisteren in Ter- neuzen zijn gepresenteerd. Frank Balkenende Terneuzen De otter is sinds 2005 50 kilometer dichterbij Zeeland ge komen en is slechts nog maar 30 kilometer van de Kanaalzone verwij derd. FOTOTHINKSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33