De Kirreweie winnaar 'vakantiehuis van je dromen' 4 Project Scheldestromen geldt landelijk als voorbeeld Het waterschap krijgt landelijke subsidie om de beste oplossing te zoeken voor de zwakke dijk bij Hansweert. De uiteindelijke uitvoering zal tientallen miljoenen kosten. 15 tips over dief met hond Waterschap Scheldestromen krijgt 3,2 miljoen euro landelijke subsidie voor het versterken van de dijk bij Hansweert. Het geld is afkomstig van het Hoogwaterbeschermings programma (HWBP). Dat be schouwt 'Hansweert' als een voor beeldproject. Het gaat om een traject vanaf de sluizen tot ruim 5 kilometer in de richting van Kapelle. Bij de toetsing in 2010 is de dijk afgekeurd, omdat de binnenwaartse stabiliteit onvol doende is. Om de dijk aan de nieuwste normen te laten voldoen, moet die over de gehele lengte wor den verhoogd en versterkt. Uiterlijk in 2023 dient het dijkvak aan de huidige veiligheidseisen te vol doen. Het geld dat nu beschikbaar komt, is alleen nog maar bedoeld voor de 'verkenningsfase'. Daarin wordt onderzocht hoe de dijk het beste kan worden versterkt. De si tuatie is complex, omdat het dorp direct achter de dijk ligt. Verhoging heeft ingrijpende gevolgen. Het waterschap inventariseert de wensen en ideeën van de omgeving en andere betrokken partijen. „We benaderen alle doelgroepen om te horen wat zij willen", zegt dagelijks bestuurder Bert de Smet. „Daarbij moet je denken aan bijvoorbeeld natuurorganisaties, de gemeenten en de dorpsraad. Uiteindelijk moet de verkenningsfase leiden tot een voorkeursalternatief: zó komt de Verhoging heeft enorme impact op het gebied en de kosten dijk eruit te zien." Ook zal duidelijk worden hoeveel de uitvoering gaat kosten. Het wa terschap hield al rekening met een investering van ruim 20 miljoen euro. „Maar zoals het er nu uitziet, verwacht ik dat het meer dan het dubbele zal zijn", zegt De Smet. „Verhoging van de kruin van de dijk heeft niet alleen een enorme impact op het gebied, maar ook op de kosten." Het waterschap moet zelf 10 procent betalen, het HWBP de rest. Erik Kraaij, programmadirecteur van het HWBP, kwam gisteren spe ciaal naar Middelburg om de subsi diebeschikking voor de verkenning te overhandigen. Hij onderstreepte daarmee het belang van het pro ject. „Het is het eerste project in de Zuidwestelijke Delta waar met de nieuwe waterveiligheidsnormen wordt gewerkt. Die moeten Neder land beter beschermen tegen zee spiegelstijging en klimaatverande ring." „Bovendien is dit méér dan een dijk, omdat je echt met elkaar moet gaan zoeken hoe we de veiligheid op termijn kunnen garanderen én oog houden voor de omgeving en de bewoners. Misschien is het no dig dat hier innovaties worden toe gepast, aangezien je niet veel ruimte hebt aan de binnenkant", zegt Kraaij. „Dit gaan we op veel plekken in Nederland tegenkomen, zeker als we de nieuwe normen overal toepassen." Als Roompot-mascotte Koos Konijn even na elven de klas binnenstapt, raakt groep 8 van De Kirreweie buiten zinnen. Want zij zijn de winnaar van de landelijke wedstrijd 'Ont werp het vakantiehuis van je dromen'. Room pot Vakanties laat het door de kinderen ont worpen huis bouwen op een vakantiepark in Drenthe. Voor de kinderen kwam de uitslag woensdag ochtend als een volslagen verrassing. Ze kregen een beker uit handen van Koos Konijn. „Gewel dig", reageert Marijn Zevenbergen (11) enthou siast. „We gaan er nu een groot feest van ma ken." De leerlingen zijn weken lang samen bezig geweest om het huis te ontwerpen en een ma quette te bouwen, vertelt de trotse leerkracht Erwin van Dam. „Iedereen heeft zijn of haar steentje bijgedragen. Het is met recht het huis van de hele klas." Bijzonder aan het huis is dat er geen trappen in zitten, vertelt Reinout Kievit (11). „Er is wel een loopbrug en een lift. Zo kun nen gehandicapte mensen makkelijk naar bo ven." „Bijzonder is ook dat je onder het huis kunt spelen", vult Marijn aan. Het huis wordt één van de woningen van de Koos Konijn Foundation. Daar kunnen gezin nen die het iets minder hebben gratis vakantie vieren. Het wordt medio 2018 gebouwd op va kantiepark Hunzedal in Borger, Drenthe. Groep 8 van De Kirreweie mag ook iemand kiezen die het verdient of nodig heeft om als eerste in hun droomhuis vakantie te vieren. Aan de wedstrijd deden meer dan tweeduizend kin deren van negentig basisscholen uit het hele land mee. 112 NIEUWS Politie vindt zwaar vuurwerk Jongen valt van dak af donderdag 14 december 2017 Ruim drie miljoen voor sterkere dijk Hansweert Rolf Bosboom Middelburg -Bert de Smet, waterschap Reinout Kievit (links) en Marijn Zevenbergen met het winnende ontwerp van een vakantiehuis, foto dirk jan gjeltema Jeffrey Kutterink Burgh-Haamstede VLISSINGEN De politie heeft gister avond drie dozen met zwaar vuurwerk in beslag genomen in Vlissingen. Tij dens een controle van de auto van een 22-jarige Krabbendijkenaar ontdekte de politie de dozen met ille gaal vuurwerk. Waarschijn lijk gaat het om mortier- bommen. De man werd ge arresteerd. Eerder op de dag vond de politie ook een stuk illegaal vuurwerk bij een kluisjescontrole op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. En in een wo ning in Zoutelande werd een kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Een min derjarige jongen is door verwezen naar bureau Halt. SINT-MAARTENSDIJK De politie heeft nieuwe tips binnengekregen over een hondeneigenaar, die op 15 maart in Sint Maartensdijk gepind heeft met een ge stolen pinpas. Het aantal tips staat nu op vijftien. Er zijn ook namen genoemd. De man was goed te zien op camerabeelden die vo rige week in het televisie programma Opsporing Ver zocht werden getoond. De verdachte zou uren voor de opname hebben ingebro ken in een woning aan de Westpoort en de pas bij die insluiping hebben wegge nomen. Opvallend is dat de man duidelijk herkenbaar met een hond over straat liep. HEINKENSZAND In de Goudsbloemstraat in Heinkenszand is gisteren een jongen gewond ge raakt toen hij van het dak van een huis viel. Hij liep daarbij een open been breuk op en werd per am bulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde rond 11.30 uur. Politie en twee ambulances kwamen om hulp te verlenen. Het is niet duidelijk wat de jongen op het dak deed en waardoor hij naar beneden viel. De politie doet daar onder zoek naar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32