'Salbutamol prestatiebevorderend, maar geen keihard bewijs' Vuelta-winnaar moet verklaren waarom hij zo veel van astmamedicijn nam 25 Chris Froome zit in de problemen. In de Vuelta werd er in zijn urine een te grote hoeveelheid salbutamol aangetroffen. De problemen bij Sky zijn geen incident meer. 'Astma-aanval niet logisch' Die arme, arme Chris Froome (32). Stond-ie aan de leiding van de Vuelta, kreeg hij een acute astma- aanval waarvoor hij nog maar eens een extra dosis salbutamol moest nemen. En zul je nét zien dat ze dat terug hebben gevonden in zijn plasje. Wat een pech. Alweer. Laten we wel wezen: het is niet de eerste keer. Integendeel. Dat er tijdens de afgelopen Ronde van Spanje een te grote hoeveelheid salbutamol in de urine van Froome is aangetroffen, staat niet op zichzelf. Het is een herhaling van zetten: wéér gaan ze bij Sky over het randje van het toelaatbare en moeten ze in de verdediging. In feite is deze aflevering van de geloofwaardigheidsaffaire bij Sky de laatste in een soap die nu al meer dan twee jaar duurt. Uit ge hackte en gepubliceerde docu menten bleek in september 2016 al dat zowel Chris Froome als Brad ley Wiggins op dubieuze wijze medische attesten verkreeg voor het gebruik van verboden midde len. De focus lag tot nu toe vooral op Wiggins, die een uitgebreide cortisonenkuur onderging in de door hem gewonnen Tour de France van 2012, vanwege de mó gelijkheid dat hij een allergische aanval zou krijgen. Dat de UCI daarvoor überhaupt toestemming gaf was al een farce, maar ook dat stond niet op zichzelf. In 2014 kreeg Chris Froome toestemming om tijdens de Ronde van Roman- dié prednison (een paardenmiddel dat ontstekingen remt, maar ook een euforisch gevoel kan geven) te gebruiken. Daarbij werd niet de juiste procedure gevolgd: de dok ter van Sky regelde het attest via een achterdeurtje bij de inmiddels ontslagen UCI-medewerker Mario Zorzoli. Froome had die prednison destijds naar eigen zeggen nodig omdat hij leed aan zwaar ontsto- ken luchtwegen. Dat weerhield hem er niet van om de concurren tie op een hoop te rijden. In de afgelopen Vuelta gebeurde iets vergelijkbaars, volgens Sky en Froome. In de laatste week zou Froome zijn getroffen door een astma-aanval. Froome, op de site van Sky: „Mijn astma werd erger, dus ik volgde het advies van de dokter om mijn salbutamol-dose- ring te verhogen." In het bewuste plasje van Froome is 2000 nano gram per milliliter salbutamol aangetroffen, twee keer de toege stane hoeveelheid. Om dat bij el- NIBALI kaar te puffen via een inhaler moet je jezelf suf puffen. Voor de duide lijkheid: salbutamol zet de lucht wegen open, maar heeft ook een prestatiebevorderend effect - vermoedelijk omdat de lever meer glucose aanmaakt. Het is beperkt toegestaan voor astmapatiënten. De aangetroffen hoeveelheid be tekent ook dat Froome een joekel van een probleem heeft. Ter verge lijking: de Italiaanse sprinter Ales - sandro Petacchi kreeg een jaar schorsing, toen er bij hem een waarde van 1320 werd aangetrof fen. En zijn landgenoot Diego Ulissi moest negen maanden langs de kant zitten, nadat er een waarde van 1900 werd gevonden. Patroon Je kunt er bij Sky niet omheen dat de affaires rond verboden midde len een patroon zijn. De voorma lige Sky-coach Shane Sutton gaf het recentelijk ook toe: Sky ge bruikt (beter gezegd: misbruikt) het medische systeem voor presta tiedoeleinden. Ze zoeken de gren zen op én gaan eroverheen. En daarna zetten ze alles op alles om de boel weer recht te breien - waarbij ze keer op keer bijna ver zuipen in het moeras van hun ei gen leugens en verdraaiingen. De abnormale plas van Froome is het gevolg van beleid. Wie altijd op het randje wil fietsen, valt er vanzelf een keer vanaf. Ram: „Het is een van de beken dere astmamiddelen en wordt behoorlijk veel gebruikt. Dat mo gen ook sporters - het is een me dicijn - en wordt pas een pro bleem als er een bepaalde grens- waarde wordt overschreden. Die ligt bij 1000 nanogram per milli liter in de urine. Daarboven hoeft er nog geen sprake te zijn van een overtreding, maar dan is het aan de sporter zelf om een verklaring te geven. De bewijslast draait zich dan als het ware om. Dat lijkt hier nu ook de situatie te zijn." „Over Froome hoort u mij niets zeggen. Ik heb alleen het nieuws gelezen en niet het dossier. Over salbutamol is bekend dat het geen maskerende werking heeft, maar in zekere mate wel een pres- tatiebevorderende. Wetenschap pelijk onderzoek wijst daarop, al is dat niet overweldigend. Zeker is dat salbutamol de luchtwegen verwijdt. Daardoor is de gedachte dat zuurstof uiteindelijk sneller en in grotere hoeveelheden bij de spieren terechtkomt. Die effecten zijn gemeten, maar hard bewijs ontbreekt. Dus ja: salbutamol is in theorie prestatiebevorderend, maar in een andere categorie dan epo of dergelijke middelen." „Dat is moeilijk te zeggen. Dat hangt ervan af of de sporter een simpele verklaring voor deze waarde kan voorleggen, of juist niet. In veel gevallen kan het dos sier snel worden gesloten." „Ja, dat komt vaak voor. Ook in Nederland. In heel wat gevallen komen wij tot de conclusie dat er geen zaak is. Kijk, een aantal ast mamiddelen is verboden bij elke concentratie. Dan is het een vrij heldere zwart-witsituatie, maar bij een middel als salbutamol kom je al snel in een ander ge bied. Duidelijk in dit geval is dat de waarde van Froome te hoog is. Daar moet dus naar worden ge handeld en dat gebeurt nu ook. Maar het is voor mij echt de vraag of dit uiteindelijk een overtre ding zal zijn. Het zou kunnen, maar ook goed niet. Het wordt af wachten." donderdag 14 december 2017 PC Rare plas Froome is geen incident Thijs Zonneveld Rotterdam Chris Froome op weg naar de eindzege in de Vuelta. De Sky-ren- ner moet nu zijn overmatige medicijngebruik verklaren, foto cor vos Mocht de positieve test op salbutamol leiden tot een straf voor Chris Froome, dan kan de Vuelta-eindzege bij Vincenzo Nibali belanden. De Italiaan plaatst vraagtekens bij het gebruik van het astma middel door Froome. „Het regende in die periode, dus het lijkt me niet logisch dat hij last had van astma. Ik heb er zelf ook mee te maken, maar als het regent zijn er geen pollen die bij mij het gebruik van medicijnen noodzakelijk maken. Maar, het is te vroeg om te oordelen." Salbutamol, dat klinkt niet zo bekend in de oren als bij voorbeeld epo. Herman Ram, directeur van de Nederlandse Dopingautoriteit, geeft uitleg over dit astmamiddel en de ge bruikelijke gang van zaken. Pim Bijl Capelle aan den IJssel Salbutamol, wat is dat voor een middel? Herman Ram. foto anp Bij Chris Froome gaat het om een afwijkende controle van 2000 nanogram per millimeter, het dubbele van de toegestane dosis. Zou hij tijdens de wed strijd voordeel uit het gebruik kunnen hebben gehaald? En nu? Gaat het heel lang duren alvorens de sportwereld weet of Chris Froome wordt ge schorst of 'gewoon' door mag fietsen? Ja?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25