16 ZORGVERZEKERINGEN EUROPA De zorg wordt duur betaald in Nederland. Tenminste dat roepen we met zijn allen. Als het op daden aankomt - overstappen naar een andere verzekeraar bijvoorbeeld - geven we niet thuis. Kort Facebook komt over de brug Facebook belooft vanaf 2019 belasting te gaan betalen in landen waar het kantoren bezit, zoals Nederland. Via ingewikkelde fis cale constructies sluizen ze nu nog hun winsten weg, waardoor in de meeste landen niet of nauwelijks belasting wordt betaald. De belastingen zullen worden afgedragen in de dertig landen waar Facebook een kantoor heeft. Nederland is er daar één van, net als Duitsland, Frankrijk en Italië. De stap van Facebook lijkt een vlucht naar voren. Mo menteel kijkt 'Brussel' naar manieren om grote digitale bedrijven te belasten. AH to go stopt in Duitsland Albert Heijn stopt in Duitsland met zijn ge makswinkelformule AH to go. De super marktketen laat weten dat de winkels welis waar 'bescheiden groei' lieten zien, maar dat er niet genoeg aanknopingspunten waren om door te gaan in de Duitse markt waar al meerdere andere ketens met gemakswin kels actief zijn. Naast de zes AH to go's in Noord-Rijnland-Westfalen sluit het super marktconcern ook zijn vijf winkels bij tank stations. Dat laatste was volgens een woord voerster echter een proef tot het einde van het jaar die niet verlengd wordt. De zestig medewerkers van de AH to go's zijn gisteren over het besluit geïnformeerd. De sluiting van de winkels moet eind maart zijn vol tooid. Dan is Ahold niet meer actiefin Duitsland. De eerste AH to go daar opende in 2012 de deuren. Toch niet op EU-belastinglijst Een voorstel om Nederland officieel als be lastingparadijs te bestempelen, heeft het in het Europees Parlement niet gehaald. Een initiatief van Paul Tang (PvdA, foto) strandde omdat de stemmen staakten (327 voor, 327 tegen). Tang baalt: „Europa durft zijn eigen belastingparadijzen niet te be noemen en de hand in eigen boezem te ste ken." Aanleiding voor het voorstel was de zwarte lijst van belastingparadijzen die de EU vorige week presenteerde. Die omvat ze ventien landen, niet één ervan behoort tot de EU. Flitsen AMG Gemalto SBM Offshore Altice Tot 31 december kan de zorgverzekering worden opgezegd. In drie delen gaan we in op de zorg in Nederland. Vandaag deel 2. ijn Nederlanders te gehecht aan hun oude vertrouwde zorgmaatschappij, omdat zij onze zaakjes zo netjes re gelen? Valt er wel licht te weinig voordeel te halen? Of weten we diep van binnen dat het in ons landje nog helemaal niet zo slecht is geregeld? Hoe zit het eigenlijk in andere landen? Is de minister van Volks gezondheid daar ook de kop van Jut? Neem België, Groot-Brittan- nië of de Verenigde Staten. Zijn we in Nederland meer of minder kwijt aan premie en eigen risico? Feit is dat we hier gemiddeld 1.290 euro per jaar aan premie voor de basisverzekering betalen, zo blijkt uit cijfers van het Cultureel Planbureau (CPB). Plus het eigen risico van 385 euro, de eigen bij dragen en de belastingen en pre mies die van ons loon afgaan, komt dat neer op zo'n 4.500 euro per persoon. Een flink bedrag, vindt ook zorgeconoom Richard van Kleef van de Erasmus Universiteit Rot terdam. Maar niet buitensporig, want kwalitatief goede en toegan kelijke zorg kost een hoop geld. „In sommige landen liggen de gemid delde zorgkosten weliswaar lager dan in Nederland, maar dat gaat vaak gepaard met slechtere toe gankelijkheid. Hier ben je voor een bezoek aan de huisarts niets kwijt en zijn de wachttijden kort. Wat toegankelijkheid betreft, behoort Nederland tot de absolute top", al dus Van Kleef. Wachttijden Dat blijkt ook uit het rapport He alth at a Glance 2017, waarin de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling) de gezondheidszorg in 35 industrielanden vergelijkt. Zo be slaat de wachttijd voor een knie operatie in Nederland ongeveer 42 dagen, terwijl dit in het Verenigd Koninkrijk gemiddeld 104 dagen is. Ook op een heupvervanging Wat betreft de toegankelijkheid, behoort ons land tot de absolute top 1 Verenigde Staten 8.350 2 Zwitserland 6.686 3 Luxemburg 6.301 4 Noorwegen 5.612 5 Duitsland 4.687 6 Ierland 4.667 7 Zweden 4.633 9 Oostenrijk 4.413 10 Denemarken 4-394 11 België 4.086 12 Frankrijk 3.884 13 Groot-Brittannië 3.539 2015 1.158 2016 1.199 2017 1.290 2018 1.359 2019 1.431 2020 1.526 2021 1.601 moeten Britten langer wachten: 97 dagen. In Nederland wacht een patiënt gemiddeld zo'n 40 dagen op die ingreep. Maar ook als het gaat om medische kosten mogen we niet te veel klagen, meent Van Kleef. „Na het eigen risico van 385 euro vergoedt de verzekeraar vrij wel alle kosten, ook voor medica tie. In andere landen, neem bij voorbeeld België, betaalt men meer uit eigen portemonnee", vertelt de zorgkostenexpert. Zo betalen onze zuiderburen een hogere eigen bijdrage voor medicijnen. En die eigen bijdrage kan aardig oplopen, want som mige medicijnen zijn in België veel duurder dan in Nederland. Voor maagzuurremmers betaal je bij ons 3 euro, maar bij de zuider buren 42 euro. Antipsychotica kosten in België 153 euro, in Ne derland 12 euro. Amerikanen Geen land geeft zo veel geld uit aan zorg als de Verenigde Staten: 9.892 dollar (8.350 euro) per hoofd van de bevolking in 2016. Daarvan ging 1.162 dollar (980 euro) op aan medicatie. In Nederland was dat gemiddeld 365 euro. Ook betalen Amerikanen meer voor behande lingen. Een blindedarmoperatie kostte er in 2016 omgerekend 10.200 euro, bij ons kon het voor 3.663 euro. En dan is er nog het ei gen risico. De gemiddelde Ameri kaan betaalt 2.295 dollar (1.936 euro) aan zorgkosten uit eigen zak voordat zijn verzekering in wer king treedt, zo blijkt uit onder zoek van de Kaiser Family Foun dation. Daar bovenop rekenen de meeste verzekeraars ook nog een forse eigen bijdrage, variërend van 10 tot 40 procent van het totaalbe drag. Hiervoor geldt een limiet van maximaal 6.650 dollar (5.610 euro). Daarna draait de verzeke raar pas op voor alle kosten. Zo duur is de zorg in Nederland dus niet, vindt Van Kleef. „Men sen klagen over het eigen risico, maar vergeleken met andere lan den is dat vrij laag. Nederland scoort nog niet op alle punten een tien, maar we zijn naar mijn me ning wel de beste van de klas." BELASTINGONTWIJKING BESCHEIDEN GROEI NIET VOLDOENDE EUROPEES PARLEMENT Nederlandse vissers moeten in 2018 min der tong en schol vangen. Voor de vissoor ten haring, kabeljauw, tarbot en griet geldt juist een verruiming van de quota. De Euro pese visserijministers en de Europese Com missie hebben hierover in Brussel een ak koord gesloten. Consumenten moeten in 2018 al de keuze krijgen tussen een internetabonne ment mét of zonder router. Nu wordt die keuze bepaald door de providers. Staatsse cretaris Keijzer van EZ is daartegen. O 41% donderdag 14 december 2017 GO Het bedrijf wil de lithiumpro- ductie - belang rijk voor batte rijen - gaan verdubbelen. Het nieuws dat de digitaal bevei liger wellicht wordt overgeno men, hield de be leggers alert. ■15% De maritiem dienstverlener, verdacht van corruptie, zou willen schikken met de Brazili aanse justitie. De kabelaar ein digde na een paar positieve dagen weer dik in de min. o Nederland is de beste van de klas' Kaj van Arkel 'Rotterdam Richard van Kleef, zorgeconoom Zorgkosten per jaar per hoofd van de bevolking in euro's 8 Nederland 4.546 (bron: OESO, 2016) Ontwikkeling zorgpremie in euro's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16