Snorfietsen behoren tot grootste luchtvervuilers Als je wat vaker in h< ne^J^^^ghollandsr meer dan gênoegp hollands nieuwe. 13 Europees parlement 'redt' kebab hollands nieuwe. Het broodje kebab blijft be staan. Het Europees parle ment is toch niet akkoord ge gaan met een verbod op het toevoegen van fosfaten aan vlees dat aan grote spiezen wordt gegrild. Voor een ver bod zou in het parlement een absolute meerderheid nodig zijn van 376 stemmen. Het werden er 373. Door fosfaat toe te voegen blijft het vlees aan het ronddraaiende spit sappiger en valt het niet uit elkaar. Dat is nu verboden, maar het gebeurt in sommige lidstaten toch. „Er is geen enkel bewijs dat fosfaten de volksgezondheid schaden", aldus christendemocratisch woordvoerster Renate Som- mer. „Zonder fosfaten zal vlees in fastfood restaurants al snel de vorm aannemen van een olifantenpoot." De soci aaldemocratische woordvoer ster stelt niet uit te zijn op een fosfaatverbod. „We willen al leen nader onderzoek en in afwachting daarvan de status quo." Volgens haar voeden voorstanders van fosfaat 'de hysterie in vooral Duitse me dia'. Verdachten zitten te lang in de wachtkamer Mark de J.: 'Koen en ik waren vrienden' „Ik heb het echt niet gedaan. Koen en ik waren vrienden." Huilend en met een rood aangelopen gezicht her haalde verdachte Mark de J. gisteren in de rechtbank dat hij Koen Everink niet ver moord heeft. De tenniscoach staat terecht voor de geweld dadige dood van de zaken man. Er is achttien jaar cel te gen hem geëist. „Dit is een verschrikkelijke zaak, het is vreselijk voor de nabestaan den. Maar ik heb het echt niet gedaan, ik blijf het herhalen", aldus De J. De rechter doet op 23 januari uitspraak. File door wegreparaties Opmerkelijke testvlucht Veiligheid bij jaarwisseling verkeer uitgestoten koolstofmon- oxide en meer dan 23 procent van de koolwaterstoffen, waaronder de kankerverwekkende stof benzeen. Die schadelijke stoffen, waaraan fietsers blootstaan, pieken als een scooter langsscheurt, maar ook bij de verkeerslichten is de lucht vies. „Wanneer fietsers enige tijd staan te wachten achter een brommer, kunnen zij een flinke dosis lucht verontreiniging inademen", schrijft de GGD. De RAI Vereniging, de be langenorganisatie van fabrikanten en importeurs van auto's en twee- wielers, stelde gisteren dat mo derne scooters steeds schoner wor den en dat de meest vervuilende brommers met tweetaktmotor niet meer worden verkocht. Per 1 januari mogen alleen nog scooters met heel lage uitstoot worden verkocht. SNORFIETS De GGD adviseert om niet-elektri- sche brommers en scooters op den duur uit te bannen. Daarnaast moet er volgens de gezondheids diensten streng worden gecon troleerd op de uitstoot van brommers en scooters. De GGD heeft drie adviezen om de luchtkwaliteit zo snel mogelijk te verbeteren: brommers en scoo ters weren van fietspaden, milieu zones instellen voor brommers en scooters en vervuilende tweewie- Iers naar de rijbaan verplaatsen. Voor veel gemeenten is de e-bike een 'volwaardig' alternatief voor de snorfiets. Al benadrukt bijvoor beeld Eindhoven dat dit voor som mige mensen niet opgaat, omdat zij 'niet de fysieke kracht hebben om een e-bike te gebruiken'. De milieuzorgen van de ge meenten bestaan al langer. TNO rapporteerde vorig jaar dat brommers en scooters in Amsterdam verantwoorde lijk zijn voor 31 procent van de door fotohh hollandsnieuwe.nl donderdag 14 december 2017 BRUSSEL Dierenarts Bijoy Gogoi redt een volwassen luipaardvrouw tje uit een diepe put vlakbij huizen van een buitenwijk van de Indische stad Hauhati. Het luipaard is naar de plaatselijke dierentuin gebracht. Waar het dier vandaan kwam, is niet be kend. FOTOANUPAMNATH/AP Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen vindt dat verdachten die in kale kamers worden opgeslo ten voorafgaand hun rechts zaak te veel stress ervaren. UTRECHT EEMBRUGGE Op de A1 van Am sterdam naar Amersfoort is gis teravond een file van 26 kilometer lang ontstaan als gevolg van spoed- reparaties, meldde de ANWB. „Dit soort reparaties zie je vaker na vorst en sneeuw bij zoab- wegen. Smeltwater zakt in de open constructie en later bevriest dat weer. Dat levert gaten op die opgevuld moe ten worden." BERLIJN Een toestel van Air bus heeft bij een testvlucht boven Duitsland een op vallende route afge legd. Wie het traject bekijkt via een site als Flightradar24, ziet volgens Duitse media de contouren van een kerstboom. KEULEN De politie in Keulen voert extra veilig heidsmaatregelen en toezicht in tij dens de jaarwisse ling. Vooral op het plein tussen kathe draal en station wil de politie voorko men dat er grote groepen mensen bijeenkomen, meld den media. Twee jaar geleden deden vielen jonge man nen op grote schaal meisjes seksueel lastig rond de jaar wisseling in Keulen. Milieudefensie voert vandaag actie in Den Haag om de snor fiets van het fietspad af te krij gen. De actie vindt plaats voor afgaand aan een Kameroverleg waar wordt gesproken over de mogelijkheid voor gemeenten om snorscooters naar de rij baan te verplaatsen. Marcia Nieuwenhuis Ton Voermans Den Haag Wat is een snorfiets? Hij lijkt op een brommer, maar rijdt minder hard. De maxi mumsnelheid is 25 kilometer per uur. De bestuurder hoeft geen helm op. De snorfiets heeft een blauw kenteken en rijdt nu nog op het fietspad. In Nederland staan bijna 700.000 snorfietsen geregis treerd. Wat is het verschil met een brommer (bromfiets)? Een brommer mag harder, maximaal 45 kilometer per uur, en heeft een helmplicht. Dit voertuig mag niet op het fietspad, omdat hij sneller gaat dan fietsers. Voor zowel een brommer als snorfiets geldt: je mag pas rijden vanaf je zestiende en je moet een rijbewijs halen. MB MIN SMS geen aansluitkosten tot en met 2 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13