'Shaqil acht keer gestoken' I EUWS 11 Bericht aan onze abonnees RAPPORT HUIS VOOR KLOKKENLUIDERS Het Huis voor Klokkenluiders, dat melders van misstanden op het werk moet beschermen, is ingestort. Het bestuur stapt op, melden bronnen. H! U EI BEKENDE KLOKKENLUIDERS Klokkenluiders was een moeizaam proces. Het initiatief van Kamerlid Ronald van Raak (SP) stuitte op weerstand binnen de Tweede en Eerste Kamer. Op het laatste mo ment werden nog enkele angels uit de wet getrokken, waardoor het Huis voor Klokkenluiders aan kracht inboette. Zo mag het zich niet bemoeien met zaken waarover de rechter heeft geoordeeld. Ook de organisatievorm onder het ministerie van Binnenlandse Zaken stond ter discussie. Pieter van Vollenhoven, die hard lobbyde voor het Huis, zei bij de start: „Ne derland heeft moeite met het woord onafhankelijkheid. Men zegt altijd dat de onderste steen moet boven komen, maar toch heeft men het liefst zelf een vinger in de pap. Dan kun je namelijk controleren hoe die onderste steen eruitziet." Ontmaskering Dieptepunt in het korte bestaan van het Huis was de AIVD'er bin nen de organisatie. Hij werd begin dit jaar ontmaskerd, wat tot discus sie leidde. Sommige klokkenluiders hadden het uitgerekend met de ge heime dienst aan de stok gekregen. Onder hen Frits Veerman, die eind jaren '70 spionage bij een atoom programma aan de kaak stelde. SP-Kamerlid Van Raak houdt nog vertrouwen in een succesvolle doorstart. „Het Huis voor Klokken luiders moet naast het geven van advies ook onderzoek naar mis standen doen. Ik ben ervan over tuigd dat dit onder minister Ollon- gren snel gaat gebeuren." Anderhalfjaar na de oprichting is het Huis voor Klokkenluiders terug bij af. Vanwege een bestuurscrisis in oktober stapte bestuursvoorzit ter Paul Loven al op. Na het rap- port-Ruys, dat vandaag om 12.00 uur wordt gepresenteerd, volgen nu de overige vier bestuursleden. De crisis is compleet. Het Huis voor Klokkenluiders is op 1 juli 2016 opgericht om melders van misstanden in hun werksitua tie te helpen. Het instituut werd in de wet verankerd, maar kwam in de praktijk niet uit de verf Honderden klokkenluiders klopten er tever geefs aan. Van de meldingen die het Huis als echte klokkenluiderzaken betitelde, is er niet één afgerond. Klokkenluiders hebben hierdoor onnodig lang in de kou gestaan, vindt Paul Schaap van de Expert groep Klokkenluiders, een private stichting die mede aan de basis stond van het Huis. „Het gaat vaak om mensen die door de bejegening van hun werkgever arbeidsrechte lijk, financiële en geestelijke schade opliepen. Als het Huis ze ook niet helpt, krijgen ze nog een klap na." Het gros van de klokkenluider meldingen blijkt op juridische gronden te zijn afgewezen. Die strikt juridische benadering van klokkenluiderproblematiek zorgde voor een tweestrijd binnen de or ganisatie. Vooral de afdeling Advies en de afdeling Onderzoek stonden lijnrecht tegenover elkaar. De tot standkoming van het Huis voor AD BOS FRED SPIJKERS PAUL VAN BUITENEN Scholier Shaqil werd dinsdag avond rond 18.30 uur zwaarge wond gevonden bij de busbaan aan het Pirellipad in de stad. Een buschauffeur verleende snel eer ste hulp, maar dat mocht niet ba ten. Shaqil overleed later in het ziekenhuis. De politie hield later op de avond twee plaatsgenoten aan. Hun identiteit is nog onbekend. Een getuige zegt dat de jongens alle drie uit een bus zijn gestapt, waarna de twee verdachten het slachtoffer belaagden. De chauf- feur die eerste hulp verleende, zegt dat het slachtoffer meerdere keren in de borst is gestoken. „Ik was met mijn bus op weg naar de garage toen ik twee jongens zag staan en er één op de grond zag liggen. Ik dacht dat hij misschien was aangereden en ben gestopt om te vragen wat er was", zegt buschauffeur Nodha. „Het slacht offer zei dat hij was gestoken, dus toen ben ik uitgestapt om eerste hulp te gaan verlenen." Daarbij zag de chauffeur dat het slachtoffer zo'n acht messteken in zijn borst had. Nodha hielp de jon gen tot professionele hulpverle ners arriveerden. De daders heeft hij niet goed gezien. Familie en vrienden van Shaqil verspreidden gisteren oproepen via Facebook om meer informatie. Vrienden van de 15-jarige gingen gistermiddag ook zelf op onder zoek uit. Zij vonden een bebloed mes in de buurt van de plek van de steekpartij. De recherche heeft dit meegenomen voor onderzoek.. „De bewuste avond was het te donker en ook de speurhonden hebben het mes niet gevonden. Dat kan met de weersomstandig heden te maken hebben gehad", zegt een politiewoordvoerster. Tegen omroep WNL zei de fa milie uit te gaan van 'een uit de hand gelopen overval.' Shaqil zelf 'deed niets crimineels'. De politie kan nog niets melden over de toe dracht. Of slachtoffer en verdach ten elkaar kenden, is niet duidelijk. Q fd. nrc.next SteüdtjtMcf donderdag 14 december 2017 Crisis bij 'Het Huis' compleet Koen Voskuil Utrecht Publiceerde zestien jaar geleden een zwart boek waarin hij de veiligheidsrisico's van de kern reactor in het Noord-Hollandse Petten aan het licht bracht. Dat leverde hem veel goodwill op van het Nederlandse publiek, maar kostte hem ook zijn baan als operator bij de kernreactor. Schaap was in de veronderstelling dat hij de misstanden kon melden op belofte van anonimiteit. Als hij van tevoren de consequenties had gewe ten, zowel zakelijk als privé, was hij geen klokkenlui der geworden, zegt Paul van Buitenen. Als Euro pees ambtenaar trok hij aan de bel over fraude bin nen de Europese Commissie. Er werd alles aan ge daan om hem klein te krijgen, maar met steun van de pers haalde Van Buitenen zijn gelijk. In 1999 trad de voltallige Europese Commissie af. fotosanp Een ondeugdelijk type landmijn waar dodelijke ongelukken mee waren gebeurd. Fred Spijkers be schikte in de jaren '80 letterlijk over explosieve in formatie, waar het ministerie van Defensie niet op zat te wachten. Met een vervalst psychiatrisch rap port werd getracht hem voor gek te verklaren. Pas najaren werd hij gerehabiliteerd. Onthulde tussen 1999 en 2001 de schaduw boekhouding van bouwbedrijf Koop Tjuchem. Dat leidde tot een parlementaire enquête naar cor ruptie in de bouwwereld. Bos bleef zelf echter be rooid achter en woonde noodgedwongen jarenlang in een caravan. Na juridisch getouwtrek kreeg hij in 2009 een schadevergoeding van de Staat. Familieleden en vrienden van de 15-jarige Shaqil uit Almere zijn wanhopig op zoek naar meer informatie over zijn dood. De tiener werd dinsdagavond doodgestoken, twee 15-jarige jongens uit de stad zijn aange houden. Cyril Rosman Almere A Shaqil (15) werd dinsdag doodgestoken, fotofacebook Vanaf 18 december a.s. brengen de bezorgers van deze krant u een persoonlijke nieuwjaarsgroet een goede gewoonte! Hieronder het kaartje waarmee uw bezorger langskomt. De Gooi- enEemlander Leidsch Dagblad Tröüw nederlandsdagblad Je\olkskrant Als be dagen goed 2018! Bij twijfel Heeft u twijfels omtrent de identiteit van de bezorger, dan kunt u vragen naar de looplijst of het identiteitsbewijs. Elke bezorger ontvangt dagelijks een actuele looplijst waarop de abonnees en de persoonlijke gegevens van de bezorger zijn vermeld,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11