9 5® Kim Jong-un heeft haast Dit is de keuze: of je speelt het spel mee en dan heb je foto's, of je blijft thuis RAKETTESTEN enorme zeis als de wereld echt gek wordt. In dit jaar van geopolitieke opwinding kreeg Carl De Keyzer als een van de heel weinigen toegang tot alle 250 locaties die het regime in Pyongyang formeel toegankelijk maakt voor buitenlanders. Het le verde zeldzame inzichten op in de 40 dagen dat hij er mocht verblijven. Een selectie daarvan exposeert hij momenteel in Gent en vanaf februari in Helmond. Verwacht van De Keyzer geen illu straties bij horrorrapporten van mensenrechtenorganisaties over een regime dat onder meer concentratie kampen, executies, gedwongen ar beid, een verklikkerscultuur, stali- nistische propaganda en reisbeper kingen gebruikt om de bevolking er onder te houden. Ze werden hem niet getoond. De Keyzer voelde af en toe angst als hij op het platteland fo tografeerde. Volgens zijn begeleiders omdat mensen dat niet gewend wa ren. Volgens ingewijden omdat elke Koreaan er veel aan gelegen is vooral in de luwte te blijven. Toen Kim Jong-il overleed in 2011, schrok de wereld van de massahysterie om de dood van een 'god'. Achterafis dat weieens uitgelegd als een kwestie van vooral enthousiast meedoen en niet de aandacht trekken van de staatspolitie. Of het dus oprechte rouw was? Angst Maar de angst zit erin. „Elke journa list hier vraagt mij naar foto's van die concentratiekampen, naar de ster vende kinderen in de straten, hon gersnood, zwarte markt. Die kan ik niet leveren, want ik heb ze niet te zien gekregen. Er zijn satellietbeel- den waarop kampen zouden staan. Er zijn getuigenissen van mensen die ontsnapten en overlopers, maar dat is mijn ding niet. Dat zijn verha len voor een ander soort pers." Het systeem van Kim Jong-un fas cineert hem, zegt hij. Niet de onder drukking maar het theater waarin het allemaal kan gebeuren. „Stel je staat voor de Reichstag en je maakt een fantastische foto van al die vlag gen. Het wordt een fantastisch pro pagandistisch beeld, dat Hitier zelf boven zijn schouw zou hangen. Dan ziet hij waarschijnlijk niet dat het omgekeerd bedoeld kan zijn. Het de cor is imponerend, maar het gaat om de mensen, om hun ogen, om hun uitdrukkingen. Ik herken dat uit de tijd dat ik in Siberië de kampen foto grafeerde. Uiteraard lieten ze mij daar de mooiste slaapzalen zien. Soms moest ik een week wachten voordat het hele kamp opnieuw was geschilderd, er bloemen op tafel stonden en alle gevangenen nieuwe uniformen aanhadden. Dat weet je. Dit is de keuze: of je speelt het spel mee en dan heb je foto's, of je blijft thuis. De gezichten van de mensen spreken vaak boekdelen. Ook in Noord-Korea is dat het geval." Hij herinnert zich een bezoek aan het Sinchon Museum of United Sta tes WarAtrocities, een soort horror museum vol wassen beelden. „Je be gint met een redevoering in een am fitheater. Er stonden tachtig bussen te wachten. En op het einde scan deert iedereen 'Amerika dood', in clusief de kinderen. Dat is verplichte kost voor scholen. Je moet weten dat die haat ook voortkomt uit een ver schrikkelijke oorlog (1950-1953) die in het communistische deel van het land tien keer meer doden eiste dan in het zuiden, dat de steun van het Westen had." woensdag 13 december 2017 -Carl De Keyzer, fotograaf Waarom houdt Noord-Korea zo veel raketproeven in zo korte tijd? Kim Jong-un heeft haast. Grote haast zelfs, want de jonge dictator heeft ervaren collega's onderuit zien gaan. Moammar Khaddafi in Libië en Saddam Hussein in Irak konden hun huis niet redden met een nucleaire revanche en dat werd hun dood. Daarbij zijn ze in Pyongyang erg benauwd voor de laatste Ameri kaanse cyberoorlogtechnieken, die een verdere ontwikkeling van het nucleaire programma kunnen vertragen. Er moet dus snel een geloof waardige langeafstandsraket komen. Pas dan, zo is de reken som van Kim Jong-un - die wordt onderschreven door menig diplomaat - zullen er in 2018 serieuze onderhandelingen met de VS kunnen beginnen, die er eigenlijk toe moeten leiden dat de Noord-Koreaanse presi dent en zijn entourage aan de macht kunnen blijven. iSWK' A Kim Jong-un afgelopen zaterdag op de A De Briljante Kameraad toont wat de A Noord-Koreaanse kwaliteitsbanden grens met China, fotophotonews landbouw van zijn land vermag, fotoreuters krijgen de goedkeuring van Kim. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9