2OI7-I7 8 2017 in 17 momenten Raketman Kim Jong-un Blufpoker met atoombommen. Op het moment dat Kim Jong-un en Donald Trump hun koude oorlog voeren, is de Vlaamse fotograaf Carl De Keyzer in Noord-Korea. „Ik kan niet doen alsof het regime deugt." momenten De foto lijkt zo snoezig. Is ook goedgekeurd door de censuurcom- missie van de Briljante Kameraad, Kim Jong- un. 'Leraressen geven kleuterschoolleerlin gen dansles op de coöperatieve boer derij van Chongsan-ri.Zoals veel in Noord-Korea is het niet wat het lijkt, merkte de aan het beroemde fotogra fencollectief Magnum Photo's ver bonden Carl De Keyzer. Welke dans was dat met duim en wijsvinger in de schietstand? De werkelijkheid leert hij even later: de schattige kleu ters moeten doen alsof ze Amerika nen afschieten. Vijf minuten lang, pas dan mogen ze hun klaslokaal bin nen. „Precies zoals wij vroeger het Onzevader moesten voordragen voordat de les begon, moeten zij vijf minuten op Amerikanen schieten. Je ziet heel duidelijk dat de juffen laten zien hoe het moet", zegt De Keyzer. Westerse bril Nee, de prominente fotograaf zal na zijn exclusieve toegang tot een van de meest gesloten landen ter wereld niet meedoen aan goedkoop 'Korea-bashing'. Er is niets gemakke lijker dan met een westerse bril te kijken naar een archaïsche volksre publiek, waar de leider en zijn fami lie godenstatus hebben. Die tijd heb ben wij wel gehad. Maar zijn standpunt is in 2017 wel gaan schuiven. De Keyzer zat in Pyongyang op een van die momen ten dat Amerikanen en Noord- Koreanen elkaar serieus met de apo- calyps bedreigden. Toen hij aan zijn fotoavontuur begon, stemde hij in met een 'neutrale opstelling'. Hij kreeg van de Noord-Koreanen zelfs een mediatraining aangeboden om bii thuiskomst 'de tvoische lastige vragen' over de aard van het regime te ontwijken. „Dat heb ik maar niet gedaan. Maar tussen 2014 en nu is er veel veranderd. De tentoonstelling die ik nu in Gent heb, was eerder te zien in de Verenigde Staten, in Was hington en Fairfax, Virginia. Ik heb daar veel vragen gekregen van de media en dan werkt mijn voorgeno men neutraliteit niet langer. Als je in een storm zit, kun je niet doen of er niets aan de hand is. Ik heb degenen die mijn reis hebben gefaciliteerd daarop laten weten dat het niet vol te houden is. Ik kan niet doen alsof het regime deugt en er geen schaarste is. Mijn verhaal is wat ik meegemaakt heb." Triomf Feiten en fictie, nog zo'n combinatie die het turbulente jaar 2017 domi neerde. In het grote marxistische theater dat Noord-Korea ook is, zijn ze helemaal moeilijk te scheiden. De cijfers eerst. Kim Jong-un heeft dit jaar 23 raketten afgeschoten, in zes tien verschillende tests. De laatste was op 29 november en die raket vloog hoger en verder dan de vorige. Op 4 juli - niet toevallig Onafhanke lijkheidsdag in de Verenigde Staten - testte het regime in Pyong yang voor het eerst de zo lang ge vreesde intercontinentale raket. Het lanceren van de langeafstandsraket werd in Noord-Korea gevierd als triomf van technologie en als een veiligheidsgarantie, omdat voor het eerst Amerikaanse steden binnen bereik kwamen. Koude oorlog tussen een nucleaire nieuwkomer en een supermacht. In de ruim vijfjaar dat hij aan de macht is, heeft Kim Jong- un meer raketten getest dat zijn va der en grootvader samen. Dan was er ook nog die bizarre verbale oorlog: aan de ene kant een jonge atypische en onervaren dicta tor, aan de andere kant een oudere atypische Amerikaanse president, die ook nog elke dag bijleert. Hun vreemdste jij-bakken (gestoorde suf ferd, geschifte, gek, raketman, blaf fende hond, oude gek, klein en vet) werden door de BBC in een quiz- vorm gegoten. Het viel niet eens mee te ontwarren wie nou wat had ge- twitterd. Dat alles wel over de hoofden van 26 miljoen Noord-Koreanen en nog eens honderden miljoenen Zuid-Ko- reanen, Japanners, Chinezen, Rus sen, Amerikanen en Europeanen. Op hen allen loert een monster met een enorme zeis als de wereld echt gek woensdag 13 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. In het land van de Briljante Kameraad Vandaag Kim Jong-un houdt de wereld in spanning met zijn raketproeven. Morgen: Een drama in Turkije. Derya en Joey willen een nieuw bestaan opbouwen. Hun vriend Björn komt helpen, maar verdwijnt en wordt later dood teruggevonden. op AD.nl Alle vorige afleveringen Officieel foto bijschrift: Noord- Koreaanse docenten geven dansles op een kleuterschool bij de coöperatieve boerde rij Chongsan-ri nabij de stad Namp'o. FOTO CARL DE KEYZER/MAGNUM 4 juli 2017: Noord-Korea test zijn eer ste intercon tinentale raket, die volgens Py ongyang 'elke plek op aarde kan bereiken'. Ook de VS. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8