Arjan 'The Feather' van der Giessen belandde toevallig in de dartswereld 14 ZE RTL-verslaggever Arjan van der Giessen houdt van het WK darts. Maar hij heeft zich voorgenomen zelf niet meer emotioneel te worden voor de camera. Die tia waseen wake up- call. Ik wil nog wel een tijdje blijven leven zv Ack*.fiblD Het wordt het 21ste WK darts dat Empelaar Arjan van der Giessen (52) vanaf morgen gaat verslaan, maar het gaat hem nooit vervelen. „Ik kom op bijna alle grote toernooien maar het WK is zo speciaal, dat voel je aan alles. Er is veel meer aan dacht voor, alles ligt onder een ver grootglas. En dat het in een oud paleis plaatsvindt en niet in een of andere hal, maakt het ook bijzonder. Ik doe zelf niet mee, maar ik voel ook een ge zonde spanning. Ook voor mij is het 't hoogtepunt van het jaar." Zijn meeleven met de Nederlandse darters bereikte vorig jaar een climax na de door Michael van Gerwen ge wonnen WK-finale. Darter en verslag gever stonden geëmotioneerd voor de camera. Van der Giessen schaamt zich er niet voor. „Maar ik heb me voorge nomen te proberen zoiets niet meer te laten gebeuren. Hoe het kwam? Er viel het een en ander samen. Michael had het hele jaar voor dat WK alles gewon nen wat er te winnen viel. En hij werd niet eens genomineerd voor sportman van het jaar in Nederland. Dat vond ik zo onterecht. Michael was na die ge wonnen finale zelf heel emotioneel. Hij pakte mij stevig vast toen hij van het podium kwam; het was alsof die emoties van hem naar mij stroomden. Ik kreeg een brok in mijn keel en toen moesten we live de zender op. Stonden we daar allebei met tranen... Ik heb nadien heel veel positieve reacties ge had. Alleen sommige collega's zetten er vraagtekens bij. Maar het was geen keuze. Het overkwam me." Wake up-call Een halfjaar geleden overkwam hem iets anders, iets ernstigs. „Ik voelde me opeens niet goed. Dacht dat ik een her senbloeding kreeg." In het ziekenhuis werd hij van boven tot onder doorge licht en werd een tia geconstateerd. „Ook dat was schrikken, maar ik kwam ermee weg. Het was wel een wake up-call voor me. Ik wil nog wel een tijdje blijven leven. De knop ging direct om, ik ben veel meer gaan spor ten en veel gezonder gaan eten. Sinds- dien ben ik al 16 kilo afgevallen. Na tuurlijk wist ik dat ik te zwaar was, maar de implicaties daarvan drongen niet genoeg tot me door. In de darts wereld is mijn bijnaam niet voor niks 'The Feather', ooit bedacht door een floormanager van tv-maatschappij Sky. Humor natuurlijk." Hij belandde enigszins toevallig in de dartswereld. Van der Giessen werkte in 1998 voor Hart van Neder land toen hij voorstelde om een item te gaan maken bij het WK darts in Frimley Green, dat van de BDO, waar ene Raymond van Barneveld de halve finale had gehaald door met 5-0 van Steve Beaton te winnen. „Ik weet nog dat Barney toen de legendarische woorden sprak: 'Trek nog maar een blik Engelsen open, ik pak ze alle maal'", aldus Van der Giessen, die bij de bazen van SBS de nodige moeite moest doen om zijn dartstripje erdoor te krijgen. „Ik heb daar in Frimley Green met mensen van de BBC gesproken. Zij vroegen of we de tv-rechten van het darts voor Nederland wilden kopen. Voor 5000 pond mochten we ze heb ben. Een schijntje natuurlijk." Van der Giessen reisde een dag later enthou siast terug naar Nederland. „Ik werd gegrepen door de sfeer die er heerste op dat WK, de Embassy. Darts is een sport waarbij je de tv ingezogen wordt, ook door de emotie bij de spelers. Bo vendien hoef je er als tv-kijker geen verstand van te hebben. De tv-regis- seur laat het vakje zien waar de pijl in moet belanden en dan zie jij of het lukt of niet. Elke keer is er weer dat span ningsmoment. Ik vond dus dat SBS die rechten moest pakken." Ruim vijf miljoen Een lang verhaal kort: SBS kocht de tv- rechten eerst niet, het productiebedrijf Cameo Media dat Hart van Nederland produceerde wél. Na de WK-zege van Barney maakte SBS alsnog een deal met Cameo en zo ging het balletje rol len voor Van der Giessen. Hij was erbij toen Jelle Klaasen van uit het niets de WK-finale haalde, en won van Van Barneveld. „Er zaten ruim vijf miljoen mensen voor de tv in Nederland, ongelooflijk. Dat haal je normaal gesproken alleen met wed strijden van het Nederlands voetbal- elftal op een groot toernooi." Ook een hoogtepunt uit de loop baan van Van der Giessen: de finale van de PDC die Van Barneveld gooide in het eerste jaar nadat hij was overge stapt vanuit de BDO. „Natuurlijk te gen de man die toen haast onverslaan baar was, Phil Taylor", staat Van der Giessen nog helder voor ogen. „Het werd nagelbijten. Super spannend, een beslissende leg. Barney won. Heel pijnlijk voor de Engelsen." Andere WK Van der Giessen moest direct daarna verslag gaan doen van dat andere WK, van de BDO, waar het niveau een stuk lager lag. „En ze waren bij de BDO be hoorlijk kwaad dat wij veel aandacht hadden besteed aan dat andere WK." De BDO-darters werkten echter nog altijd graag mee aan de filmpjes die Van der Giessen met hen maakte. „Dat leverde ze namelijk altijd wel een paar demonstratiepartijen op in Nederland, en dat was kassa." Een jaar na Barney maakten ook Klaasen, Van Gerwen en Vincent van der Voort de overstap naar de PDC. De BDO werd steeds minder belangrijk. Nadat de Nederlandse tv-rechten van het darts van SBS naar RTL gingen, verhuisde (het productiebedrijf van) Van der Giessen mee. „Met de op komst van Michael van Gerwen kreeg de sport in Nederland weer een boost. En een nieuwe, jongere doelgroep. Bij de ouderen is Raymond nog steeds po pulairder, denk ik." De ideale finale van het komende WK is volgens Van der Giessen Van Gerwen tegen Taylor. „Het laatste WK van Phil Taylor, die met pensi oen gaat. Hij is de meest succesvolle darter aller tijden en Michael de beste darter ooit. Die twee tegen elkaar, dat zou echt dé droomfinale zijn." woensdag 13 december 2017 Arjan van der Giessen in gesprek met Benito van der Pas (rood shirt), Michael van Gerwen (groen shirt) Arjan van der Giessen gaat voor de 21ste keer als en Phil Taylor, fotos arjan van der giessen. verslaggever naar een WK. fotomarcbolsius 'Ik hoop op dé droomf inale' Max van der Put Empel Een half jaar geleden kreeg Van der Giessen een tia. Sindsdien leeft hij gezonder en is hij zes tien kilo afgevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89