Het gaat bijna helemaal goed Muziekles Toonbeeld nu ook in Oostburg Provincie werkt aan goede bereikbaarheid Afgezaagd 2 Veel kinderen waren gisteren vrij vanwege de staking in het basisonderwijs. Leraren gebruikten de dag om achterstallige klussen te klaren. BASISONDERWIJS STAKINGA DICKENS KERSTMARKT IN VEERE Commentaar Zodra het in Nederland over immigratie gaat, betrekken de ge zichten. Rechts is fel tegen, het politieke midden draait en links is voorzichtig welwillend. Maar het ligt helemaal niet zo gevoelig. Het standpunt van de gemiddelde kiezer verhardt niet. Geert Wilders en Thierry Baudet wekken de verkeerde indruk. Wie daaraan twijfelt moet het onderzoek De sociale staat van Nederland van het Sociaal Cultureel Planbureau lezen. De afgelopen 25 jaar zijn we duidelijk veel milder geworden over migranten. Midden ja ren negentig riep nog bijna de helft van alle Nederlanders dat er te veel buitenlanders waren. Nu is dat een derde. Het wordt nog mooier. De kloof tussen burger en politiek wordt kleiner in plaats van groter. Het vertrouwen in het parlement is groot. Europa moet het wel ontgelden. De steun voor Brussel is dui delijk gedaald. Het SCP schetst een prachtig beeld van Nederland. We worden ouder, we zijn gezonder, we verdienen meer, we leren steeds meer en we hebben steeds minder last van criminaliteit. Een andere opvallende uitkomst is een zekere voorzichtigheid met de vrijheid van meningsuiting. In 1994 vond ruim 80 procent dat je publiekelijk alles moest kunnen zeggen. Nu is dat nog 66 pro cent. Dit komt waarschijnlijk voort uit weerzin tegen de vuilspuite rij op sociale media. Is er dan helemaal niets mis met Nederland? De goednieuws- show van het SCP houdt op bij de mensen die niet mee kunnen in de moderne samenleving. Vijf procent van de Nederlanders is op achterstand geraakt. Ze hebben weinig kans om op eigen kracht in te lopen. Naar deze honderdduizenden achterblijvers zien we te weinig om. Nu onze samenleving zo goed op orde is, moeten we eerst en vooral voor deze mensen zorgen. Een samenleving die zo lekker in haar vel zit, moet eerst wat doen voor de achterblijvers Met ingang van januari stapt de ge meente Sluis uit de Zeeuwse Mu ziekschool en Toonbeeld springt in dat gat. Sinds januari van dit jaar is Toonbeeld van een gemeentelijke instelling in een zelfstandige orga nisatie veranderd. „Een stichting, waarbij we cultureel ondernemer schap laten zien. We willen daarom verder uitbreiden in Zeeuws- Vlaanderen. Maar niet in de ge meente Hulst, daar zit de Zeeuwse Muziekschool al", zegt stafdocent muziek Mare Verschelden van Toonbeeld. Toonbeeld heeft voor Oostburg drie docenten aangetrokken die al actief zijn in het gebied. Marjolijn Polfliet geeft zangles, Franky de Cock gaf in Oostburg piano- en key- boardles aan de Zeeuwse Muziek school en Arjan Verdoorn heeft zijn eigen gitaarschool Five Minutes of Fame. „We slaan nu de handen in een." We willen verder uitbreiden in Zeeuws-Vlaanderen De lessen worden gegeven op twee locaties: in het repetitielokaal van de harmonie en in basisschool Sint Bavo. ALMANAK Boven elk krantenartikel hoort vanzelfsprekend een goede kop. En die maken, dat is be paald geen sinecure. Er zijn een hoop regeltjes voor. Zo'n kran tenkop moet ten eerste de la ding dekken en ook nog eens prikkelend genoeg zijn om tot lezen aan te zetten en liefst ook nog eens 'lekker bekken'. Bo ven een artikel over onrust over de kap van een deel van een bos dacht de verslaggeefster een perfecte kop bedacht te heb ben: „Bomenkap hakt er in." Maar het mocht niet van haar chef. Hij vond em 'te afge zaagd'. Kerstfair op Plein 3 Nog geen besluit overskatebaan WESTDORPE De Kreeke houdt kerstmarkt Juf Alice en juf Elise staken. Juf Betty en juf Ilse niet. Toch ziet hun dinsdag er precies hetzelfde uit. De Prinses Beatrixschool in Goes is dicht, maar leerkrachten zijn ge woon aan het werk. Elise de Jonge (21), leerkracht van groep 5, loopt met een stapel dikke mappen door de gang van de school. Ja, ze staakt, maar eigenlijk heeft ze het daar te druk voor. „Ik wilde naar de bijeenkomst van de vakbond in CineCity gaan, maar ik heb nog zo veel te doen", zegt ze een beetje be schaamd. „Dit is het eerste jaar dat ik voor de klas sta, dus ik ben veel tijd kwijt aan het voorbereiden van de lessen. Ik ga vandaag bekijken hoe ik de Cito-toetsen in januari moet afnemen. Daar heb ik nu even tijd voor." Rapporten In het lokaal ernaast zit Alice Joosse (63) achter haar bureau. „Ik ga aan de slag met de rapporten en ik ga de streefdoelen voor de klas op papier zetten. Ik vind zo'n dag heerlijk, want normaal gesproken zou ik dit werk op een zaterdagmiddag doen." Joosse staakt niet voor zichzelf, zegt ze. „Ik doe het uit solidariteit met de jonge garde. Ik werk nog omdat ik het leuk vind en ik heb geleerd om me een beetje af te schermen. Maar ik zie bij die jonge meiden dat het werk ze boven het hoofd stijgt. Ze moeten naast hun werk een gym- opleiding doen en cursussen vol gen. Ze raken over hun toeren en na vijf jaar gaan ze wat anders doen. Dat vind ik zó zonde. Ik ben heel blij dat er nu een beweging op gang is gekomen in het basisonderwijs: er zijn extra handen nodig." Op de Prinses Beatrixschool staakt ongeveer zeventig procent van de leraren. De actiebereidheid ligt iets lager dan op de vorige sta kingsdag, begin oktober. Schooldi recteur Gerard Verkuil hoort bij de niet-stakers. „Ik denk dat je meer bereikt met praten, uitleggen en pu bliciteitsacties. Staken kan tegen je Normaal gesproken zou ik dit werk zaterdagmiddag doen gaan werken: dat gebeurt nu nog niet, maar als we een week dicht zouden gaan, dan wordt het een an der verhaal." Juf Ilse de Koeijer (24) is het met Verkuil eens. Als het aan haar had gelegen, was de school gisteren ge woon open gegaan. „Ik wil wel actie voeren, maar ik vind dat ouders en kinderen er niet de dupe van moe ten zijn." Haar collega Betty van Streijl (59) heeft lang getwijfeld of ze moest gaan staken. „Ik vind het heel goed dat er aandacht is voor de hoge werkdruk, want die is er echt. Maar er is geen manifestatie in Den Haag of in Goes. Wat is dan het nut Een provincie waar het fijn wonen is en die goed bereikbaar is. Daar willen Gedeputeerde Staten de ko mende tijd aan werken om de leef baarheid van Zeeland verder te ver beteren. De commissie-Balkenende, die onderzocht hoe de economie van Zeeland kan worden versterkt, heeft tevens gewezen op het belang van een goede leefbaarheid. De pro vincie Zeeland wil zich daar samen met andere overheden voor gaan inzetten. Dat moet onder meer lei den tot een Zeeuwse leefbaarheids agenda. Zelf wil het provinciebestuur zich onder meer richten op bereik baarheid. „De klassieke vervoers concepten blijken hier toch minder goed te werken", zegt gedeputeerde Harry van der Maas. „Daarom moe ten er nieuwe manieren worden bedacht." Via de website Bereikbaar Zeeland wordt gezocht naar inno vatieve ideeën. Daarnaast krijgt wonen de aan dacht. Het gaat daarbij onder meer om het tegengaan van leegstand en het aantrekkelijker maken van de woonomgeving. De provincie wil ook Zeeuwen proberen te ondersteunen die goede ideeën hebben die het lokale belang overstijgen. woensdag 13 december 2017 n Toonbeeld, de instelling voor muziek en creatief onderwijs in de gemeente Terneuzen, breidt uit naar de gemeente Sluis. Vanaf januari 2018 worden er lessen zang, piano, keyboard en gitaar gegeven in Oostburg. Sophie Stockman Oostburg -Mare Verschelden, stafdocent van Toonbeeld Inschrijven kan via toonbeeld.nl. Tip? redactie@pzc.nl GROEDE De ondernemers op Plein 3 in Groede houden van daag een kerstfair. Op de hoek van de Molenstraat en de Nieuwstraat komen kraampjes, een grote tent en muziek. Voor kin deren is er een speur tocht door het dorp, en ze kunnen kleurplaten maken. O-Lijf, Tanksta tion van den Hemel, Stu dio P! en de Groese Pol derwinkel zijn de organi satoren. De markt duurt van 15.00 tot 21.00 uur. SLUIS Burgemeester en Wet houders van de ge meente Sluis denken nog steeds na over realisatie van de door de jeugd in Sluis zo gewenste voet- balkooi en skatebaan. Dat zei wethouder Jack Werkman tijdens een commissievergadering van de Sluise gemeente raad. Basisschoolleerlin gen schreven eind vorig jaar zelf een brief aan het gemeentebestuur met het verzoek om speelmo- gelijkheden. Ambtenaren werken aan een nota, gaf Werkman aan. De oudervereniging van basisschool De Kreeke in Westdorpe houdt van daag een kerstmarkt bij Farmwood aan de Kapit telstraat. Op de markt zijn kraampjes, Ook is de boel leuk aange kleed. Verder kunnen bezoekers op het ker stevenement genieten van winterse lekker nijen. Natuurlijk is er veel te doen voor de kinderen, zoals een springkussen, knutse len, spelletjes, schmin ken en een ballonnen clown. De markt is van 16 tot 21 uur. A.s. weekend zat. 16 dec. 10.00-17.00u zon. 17 dec. 11.00-17.00u Gratis toegang en gratis parkeren! Geen les, Cornelleke Blok Goes - Alice Joosse, leerkracht Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82