en niet iedereen is daar blij mee Bezoekers Burgers' Zoo zien leeuw leeuwin doden 7 Investeringsbedrijf ICO Headstart haalt in eerste ronde miljoenen op ICO Headstart, het investeringsbedrijf van ceo Dirk Scheringa, heeft 10 miljoen dollar opgehaald. Mensen vertrouwen hun geld weer toe aan de oud-bankier. Toch is er meteen kritiek op de activiteiten van de nieuwe onderneming. Dirk Scheringa is nog steeds he lemaal Dirk Scheringa, heeft Martin Bylsma al gemerkt. Hij werkt bij ICO Headstart nu een paar maanden samen met de Noord-Hollander, die is aange trokken als ceo. „Hij heeft ver domd veel energie voor iemand van 67. Hij barst van de ideeën, inspireert en is altijd aan het werk. Als je 's avonds een skype- vergadering wil beleggen, is dat geen enkel probleem." Bij ICO Headstart, dat geld wil gaan verdienen met het se lecteren van succesvolle cryp- tomuntprojecten, wisten ze van tevoren niet goed hoe de komst van de Noord-Hollandse ex-bankier publicitair zou uit pakken. „Er spelen natuurlijk zaken uit het verleden, zoals de rechtszaak rond het faillissement van DSB. Maar daar gaat het in de publiciteit bijna niet over. Het gaat vooral over ons bedrijf." Met resultaat. In een eerste in vesteringsronde, die vrijdag is opengesteld, zou ICO Headstart naar eigen zeggen ruim 10 mil joen dollar hebben opgehaald, bijna 9 miljoen euro. „We ver wachtten vooraf dat 2 tot 5 pro cent daarvan uit Nederland zou komen. Maar het is meer dan dat." En dus is er sprake van een Dirk-effect. Van een afstandje ziet Pieter Lakeman het met lede ogen aan. „Blijkbaar heeft Scheringa nog geen zin om achter de geraniums te zitten. Ik heb daar geen woorden voor." Toegegeven: Lakeman, fraude bestrijder van professie, is een ge zworen vijand van de ex-bankier. Met zijn oproep om spaargeld bij de DSB bank weg te halen stond Lakeman in 2009 aan de basis van het faillissement van DSB. „Je ziet dat Scheringa zijn heil zoekt op terreinen waar De Nederlandsche Bank geen toezicht kan houden. En dat is logisch, want als Sche ringa bijvoorbeeld een nieuwe bank wil beginnen, zou hij geen toestemming krijgen." Vorig jaar zette Scheringa CS Factoring op, een bedrijf dat actief was op het gebied van debiteu renbeheer. De beursgang van dat bedrijf ging eerder dit jaar niet door. Nu probeert hij het met cryptomunten. Lakeman: „Debi teurenbeheer is tenminste nog een reële economische activiteit. Cryptomunten zijn één grote bubbel." Met het geld dat ICO Headstart ophaalt, wil het bedrijf projecten financieren die gebruikmaken van de blockchain-technologie. Blijkbaar heeft Scheringa nog geen zin om achter de geraniums te zitten. Ik heb daar geen woorden voor Dit is een nieuwe manier om fi nanciële transacties vast te leg gen, en is momenteel een regel rechte hype. Dat komt onder meer door de enorme koerswinst die de bitcoin - een op block chain-technologie gebaseerde cryptomunt - doormaakt. Dirk en zijn mannen springen handig in dat gat. Toezichthouders maken zich grote zorgen over de activiteit waarin Scheringa's nieuwe be drijf geld steekt: Initial Coin Offe ring (ICO). De Autoriteit Financi ële Markten kan net als andere in stanties geen toezicht houden op de cryptomarkt en ziet bij ICO's een hoge kans op oplichting en verlies van inleg. „Een gevaarlijke cocktail", noemt AFM-voorzitter Merel van Vroonhoven het. Martin Bylsma van ICO Headstart heeft het ook gelezen. Hij is het ermee eens dat niet alle ICO's betrouwbaar zijn. „Daarom zijn wij er juist. Wij gebruiken onze kennis om te bepalen welke projecten kans maken en welke niet. Eigenlijk gaan wij op de stoel van de AFM zitten." Cryptoprojecten Concrete cryptoprojecten waarin Scheringa's nieuwe bedrijf gaat investeren, kan Bylsma nog niet noemen. Van de 10 miljoen dollar die nu is opgehaald, wordt 90 pro cent in de eigen organisatie gesto ken. „We hebben veel geïnvesteerd om de organisatie op poten te zet ten. We moeten eerst een financi ële basis leggen. De overige 10 procent wordt gereserveerd voor ICO-projecten." Als Lakeman deze getallen hoort, slaat hij steil achterover. „Dat is toch shocking. ]e zou het eerder andersom verwachten, dat 90 procent in microbedrijfjes ge stoken wordt. Nu moeten inves teerders maar zien wat er uitein delijk van terecht gaat komen." Volgens biologe Wineke Schoo van het dierenpark renden de dieren achter elkaar aan en is de vrouwtjesleeuw later dood ge vonden. Er waren geen medewer kers in de buurt toen de aanval plaatshad. Alleen drie bezoekers hebben het incident gezien. Uit gevonden sporen in de sneeuw is duidelijk geworden dat de dieren, een mannetje en drie vrouwtjes, onlangs nog bij elkaar geslapen hebben. Omstreeks 15.00 uur hoorden verzorgers, die achter het verblijf bezig waren, lawaai en gebrul. Zij gingen naar voren en zagen de dode leeuwenvrouw in een hoek liggen. Het leeuwenverblijf, een kleine grot waarin de dieren afzonde ring kunnen zoeken, werd afgezet voor het publiek. De leeuwen be vonden zich toen nog in het hok, inclusief de leeuw en de dode leeuwin. Gistermiddag werden de dieren met rust gelaten. Thor, rond de 10 jaar oud, is sa men met broer Zeus een eigen kweek van het park. Twee jaar ge leden zijn daar vier vrouwtjes uit Denemarken bijgekomen om een harem te vormen. Vrij kort daarna werd een van de vrouw tjes na een gevecht dood aange troffen. Vervolgens is Zeus naar een andere dierentuin verhuisd. Nu is er dus opnieuw een leeu win gedood. „We waren nog in de opbouwfase van de groep, het wijfje dat gedood is was de laag ste in de orde. Maar niets wees erop dat dit zou gebeuren", zegt Schoo. „Het gebeurt wel vaker dat leeuwen met elkaar vechten, en dat kan er soms heftig aan toe gaan. Het kan zijn dat de leeuw niet heeft willen doden, maar dat het door zijn kracht per ongeluk is gebeurd. Misschien was het een beet die op de verkeerde plek is terechtgekomen." Biologe Schoo zegt dat het waarschijnlijk nooit duidelijk zal worden wat er is gebeurd. „Wel is duidelijk dat dit geen spel was. De man zat de vrouw in volle vaart achterna. We vinden het sneu voor het gedode dier. Elk dier is ons lief. Maar we konden niet vermoeden dat onder deze dieren iets mis zou gaan." woensdag 13 december 2017 GO Dirk is back, Sander van Mersbergen Alkmaar M Dirk Scheringa is onver moeibaar. FOTO ANP - Pieter Lakeman, fraudebestrijder Mannetjesleeuw Thor in Bur gers' Zoo heeft gisteren voor het oog van dierentuinbezoe kers een leeuwin doodgebeten. Ton Tijdink Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7