'De mooiste blijdschap zag ik hier' 6 Project voor Sint-Annaland en Sirjansland Als het kabinet binnenkort akkoord gaat, kunnen de groentenkwekers van Sirjansland en Sint-Annaland binnen vier jaar hun verwarmings buizen koppelen aan een installatie voor aardwarmte. Het bedrijfVisser Smit Hanab uit Papendrecht heeft een 'opsporingsvergunning' aangevraagd. De aanvraag werd gis teren door Schouwen-Duiveland voorzien van een positief advies. „De kwekers hebben het hier al een tijdje over", legt wethouder Jacque line van Burg uit. „Als het lukt die warmte boven te krijgen, zijn zij er mee geholpen." Het Schouws gemeentebestuur is positief over aardwarmte. Het is duurzaam en levert een bijdrage aan het energieneutraal maken van het eiland. Omdat er na het boren alleen een gebouw van twintig bij twintig overblijft, doet het project vrijwel niets af aan het landschap. Bovendien kost het de gemeente geen geld. Een paar kanttekeningen zijn er wel. In de installatie wordt warm, zout water rondgepompt. Dat moet uit de buurt blijven van een even tueel aanwezige zoetwaterbel. Verder is er kans op grondwaterver ontreiniging omdat Visser Smit bij het boren toevoegingen ge bruikt. Tenslotte is er bij het boren sprake van geluidsoverlast en hin der door aan- en afrijdende vracht- Als het lukt, zijn de kwekers hiermee geholpen wagens. In zijn vergunningaanvraag weet Visser Smit al te melden dat op 500 meter diepte in de West-Bra bantse en Noord-Zeeuwse bodem een plaat warm zand ligt. Dit plak kaat 'Brussels zand' is 45 meter dik en is 26 graden warm. Het is tussen 66.000 en 252.000 jaar oud. Vijf honderd meter is relatief ondiep. Aardwarmte wordt normaal op één tot twee kilometer diepte aange boord. De hoeveelheid warmte die de zandplaat gaat leveren, is afhanke lijk van de installatie die Visser Smit bouwt. Een verticale put le vert 75 tot 100 kubieke meter warm water op. Wordt er op die diepte horizontaal verder geboord, dan kan deze opbrengst vier tot zes keer zo groot worden. Als het kabinet vergunning geeft, gebruikt Visser Smit 2018 en 2019 als voorbereiding. Dan zou er op z'n vroegst in 2020 worden geboord in Sirjansland en Sint-Annaland. Na een jaar kunnen de boortorens weg en komen de installaties in exploi tatie. Het boren naar aardwarmte duurt volgens Visser 8c Smit maxi maal zestig dagen en gaat dag en nacht door. De adviezen van de gemeente Schouwen-Duiveland en de ge meente Tholen gaan naar de pro- vincieZeeland Die geeft ook haar mening en stuurt het complete pakket vervolgens door naar Den Haag. Al voor de zevende keer offeren vrijwilligers van de katholieke Hei lige Maria Magdalenakerk in Goes hun eigen eerste kerstdag op om mensen die gezelschap zoeken te trakteren op een heerlijk diner. „Natuurlijk zou ik best eens wat an ders willen doen op deze dag", zegt Willy Martens. „Maar als je ziet hoe gelukkig je mensen maakt, is stop pen haast geen optie." Martens nam destijds het initia tief om mensen die normaal ge sproken alleen zijn met kerst een diner aan te bieden. Dat alles vanuit de gedachte dat je moet omzien naar anderen. „Daar zijn we tijdens de kerstdagen wat minder goed Dan trekken we ons terug met ons eigen gezin of de familie. Maar er zijn ook mensen die dat niet kun nen." Het kerstdiner was meteen een succes. In het eerste jaar kwa men ongeveer dertig mensen eten, nu zijn dat er vijftig. Meer kunnen er echt niet in de Magdalenazaal van de kerk aan de Singelstraat. Niet voor iedereen is het gemak kelijk de stap te zetten. De organi satoren hebben in het verleden ook zelf mensen benaderd en kregen toen regelmatig te horen dat ie mand niet durfde of het niet aan kon. Soms is er simpelweg geen be hoefte aan. „Maar de mensen die komen, maken we echt gelukkig", weet Martens. „Ik heb tijdens het diner de mooiste blijdschappen uit mijn leven gezien. Dat is een stimu lans om door te gaan, ook al moet ik dan weer tegen mijn zoon en schoondochter zeggen dat we niet kunnen komen. Ik hoop dat er op termijn anderen zijn die het willen overnemen." Zo'n twintig vrijwilligers zijn op Tijdens kerst kijken we soms wat minder om naar anderen eerste kerstdag actief om de dag perfect te laten verlopen. Van af wassers tot zangers en van kelners tot chauffeurs. Deelnemers worden thuis opgehaald als ze geen eigen vervoer hebben. Ze krijgen een pro gramma aangeboden met een mu zikaal intermezzo van het koor de @Hoc Singers. Ook zij onderbreken vrijwillig hun eigen bezigheden om op te treden. „We hebben ze wel eens envelop met inhoud wil len geven, hoor", zegt Martens. „Maar die namen ze niet aan." Er zijn nog plaatsen vrij tijdens het diner. Mensen van alle gezind ten zijn welkom. Aanmelden kan door na 18.00 uur te bellen naar te lefoonnummer 06-52107171. In Heinkenszand wordt ook een diner verzorgd voor mensen die niet al leen willen zijn met kerst. Daar doen de katholieke en de protes tantse kerk dat samen. Opgeven kan via 0113-565903. IN DE REGIO Workshop over kleding Boekverkoop Show met kleindieren MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 13 december 2017 BB' Aardwarmte voor tuinbouwsector Tuinbouwers in Sint-Annaland en Sirjansland kunnen over en kele jaren beschikken over aard warmte voor hun kassen. Ton van den Nouweland Sirjansland - Jacqueline van Burg, wethouder Schouwen Rob Paardekam Goes Pastoor Fons van Hees, Willy Martens, Ineke Allemekinders en Cor Geers (vlnr), vrijwilligers van het eerste uur, in de katholieke kerk in Goes, foto marcelledavidse - Willy Martens, initiatiefnemer GOES LFB houdt vandaag in samenwerking met Pimmie Goo- vers een kleding- workshop in Goes. De workshop staat in het teken van 'leuk uitzien voor weinig geld'. LFB is een belangenorga nisatie door en voor mensen met een verstandelijke be perking en Pimmie Goovers is coördi nator van de kle- dingbeurs in wijk centrum de Spinne in Goes, ledereen is tussen 19 en 21 uur welkom in wijkcen trum de Spinne. GOES E.O. Bij diverse vestigin gen van Bibliotheek Oosterschelde start vanaf morgen een boekverkoop. In Goes, Heinkens zand, 's-Gravenpol- der, Kapelle, Krui- ningen, Zierikzee, Bruinisse, Burgh- Haamstede en Sint Annaland worden boeken verkocht voor één euro. Der tien boeken kosten 10,00 euro, jeugd boeken kosten 0,50 euro per stuk en dertien boeken voor 5,00 euro. KAPELLE KPS Zeelandia houdt morgen, vrij dag en zaterdag de jaarlijkse kleindie- renshow in Kapelle. Er zullen zo'n vijf honderd dieren ge showd worden. Vele rassen van ko nijnen, cavia's, hoenders, dwerg hoenders, watervo gels, siervogels en sierduiven zullen er te zien zijn van klein tot groot. Morgen is de keuring. Het pu bliek is welkom op zaterdag (van 08.30 tot 20.30 uur) en op zondag (van 09.00 tot 16.00 uur). Adres: Dijkwelseweg 38. Toegang is gratis. COLIJNSPLAAT Voorstraat 45, 10.00-17.00 uur: Maritieme leestafel. GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Jeugdcentrum SMWO, De Spinne, 09.30-11.30 uur: In loopspreekuur voor vragen over de computer; 13.00- 14.00 uur: Spreek uur van wijkagent in de wijkinfowinkel; Bibliotheek, 10.00- 11.30 uur: Digitaal Café Kattendijkse- dijk 23,14.30 uur: Jeugdactiviteit groenstukjes maken; SVRZ Ter Valcke, vanaf 13.00 uur: Kerstmarkt; binnentuin Zorg groep Ter Weel, 14.00-20.00 uur: Kerstmarkt; Om nium, vanaf 15.00 uur: Opening van expositie olifanten scholenproject Goes-Aziëjaar; Sportzaal de Spinne, vanaf 15.30 uur: Zaalvoetbal voor jongeren. HEINKENSZAND Galerie 't Kunstuus, 13.00-18.00 uur: Ex- posties Coby Pronk en Bart Rentmees ter. 'S-HEER ARENDS- KERKE Dorpshuis, 20.00- 22.00 uur: Gratis proefles theatertrai ning door Marja de Kan. KAPELLE De Vroone, C.D. Vereekestraat 74, 09.00-11.30 uur: Activiteit Houtsnij den; 13.00-17.00 uur: Biljarten voor senioren; 19.15 uur: Bridgeavond. RILLAND De Nieuwe Vlied berg, 10.00-11.15 uur: Wandelen in groepsverband. THOLEN Oudelandsestraat 11,10.00-11.30 uur: Bijeenkomst met als thema Hoe joden de bijbel lezen. WISSENKERKE Opstandingskerk, 19.30 uur: Vesper, ruimte voor stilte en bezinning. YERSEKE Zorgcentrum Moer- zicht, 10.00-11.15 uur: Wandelen in groepsverband. EEUWELINGE GOES Honderd kaarsjes mocht Adriana Caan-Katsman gisteren uitblazen. Met haar familie vierde ze feest in woon zorgcentrum Randhof, waar ze sinds mei woont. Het groot ste deel van haar leven bracht ze door in haar geboortedorp Wolphaartsdijk. Ze maakte heftige gebeurtenissen mee zoals de Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp, maar toch overheerst de dankbaarheid voor alle mooie din gen in haar leven. Adriana Katsman trouwde met Bram Caan (t 2006) en samen kregen ze vijf kinderen. Ze hebben 19 klein- en 41 achterkleinkinderen, foto marcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77