Tuinbouw krijgt aardwarmte êl\ I 6 SP lijkt toch nog meerderheid te vinden Als het kabinet binnenkort akkoord gaat, kunnen de groentenkwekers van Sirjansland en Sint-Annaland binnen vier jaar hun verwarmings buizen koppelen aan een installatie voor aardwarmte. Het bedrijf Visser Smit Haneb uit Papendrecht heeft een 'opsporingsvergunning' aangevraagd. De aanvraag werd gis teren door Schouwen-Duiveland voorzien van een positief advies. „De kwekers hebben het hier al een tijdje over", legt wethouder Jac queline van Burg uit. „Als het lukt die warmte boven te krijgen, zijn zij ermee geholpen." Het Schouws gemeentebestuur is positief over aardwarmte. Het is duurzaam en levert een bijdrage aan het energieneutraal maken van het eiland. Omdat er na het boren alleen een gebouw van twintig bij twintig overblijft, doet het project vrijwel niets af aan het landschap. Bovendien kost het de gemeente geen geld. Een paar kanttekeningen zijn er wel. In de installatie wordt warm, zout water rondgepompt. Dat moet uit de buurt blijven van een even tueel aanwezige zoetwaterbel. Verder is er kans op grondwater verontreiniging omdat Visser Smit bij het boren toevoegingen ge bruikt. Tenslotte is er bij het boren Kwekers zijn geholpen met aardwarmte sprake van geluidsoverlast en hin der door aan- en afrijdende vracht wagens. In zijn vergunningaanvraag weet Visser Smit al te melden dat op 500 meter diepte in de West-Bra bantse en Noord-Zeeuwse bodem een plaat warm zand ligt. Dit plak kaat 'Brussels zand' is 45 meter dik en is 26 graden warm. Het is tussen 66.000 en 252.000 jaar oud. Vijf honderd meter is relatief ondiep. Aardwarmte wordt normaal op één tot twee kilometer diepte aange boord. Verticale put De hoeveelheid warmte die de zandplaat gaat leveren, is afhanke lijk van de installatie die Visser Smit bouwt. Een verticale put le vert 75 tot too kubieke meter warm water op. Wordt er op die diepte horizontaal verder geboord, dan kan deze opbrengst vier tot zes keer zo groot worden. Als het kabinet vergunning geeft, gebruikt Visser Smit 2028 en 2029 als voorbereiding. Dan zou er op z'n vroegst in 2020 worden geboord in Sirjansland en Sint-Annaland. Na een jaar kunnen de boortorens weg en komen de installaties in exploi tatie. Het boren naar aardwarmte duurt volgens Visser Smit maxi maal zestig dagen en gaat dag en nacht door. De adviezen van de gemeente Schouwen-Duiveland en de ge meente Tholen gaan naar de pro vincie. Die geeft ook haar mening en stuurt het complete pakket ver volgens door naar Den Haag. IN DE REGIO Lezingen over kerst Aandachtvoor oorsuizen Jubileum Red Hat Society III! Bill MIJN DORP, MIJN STAD ming wil brengen. Maar het tijds bestek van twee jaar (was eerst één jaar) dat De Vos voor ogen had, ging hen nog steeds te ver. De Vos be sloot haar knopen te tellen en kwam gisteren met een aangepast voorstel. Dat gaat uit van het afbouwen van de hondenbelasting in vier jaar Afbouwen in vier jaar tijd moet college tijd geven het gat van twee ton te dichten tijd, te beginnen met 25 procent in 2018. Dat geeft het college de tijd maatregelen te nemen om het gat van (verwacht) 205.048 euro dat zo uiteindelijk ontstaat in de begro ting van 2021 op te vangen. Een eer der initiatief van de SP om het weg vallen van die inkom sten te dekken met de opbrengst van de onroeren- dezaakbelasting (ozb), stuitte op te veel weerstand bij de andere par tijen. Een verrekening via de ozb is budgettair neutraal en heeft geen gevolgen voor de verdere begroting, redeneert de SP. Voor één hond betalen inwoners op Schouwen-Duiveland dit jaar 57 euro. Wie twee honden heeft, be taalt voor de tweede hond 83 euro extra, dus 141 euro voor de twee honden samen. Burgemeester en wethouders willen dat tarief in 2018 met bijna drie procent verhogen. Schouwen-Duiveland is daarmee wel goedkoper dan Veere (66 tot 216 euro), Middelburg (75 tot 302 euro) en Vlissingen (88 tot 323 euro), de gemeenten waarmee de belastin gen gezamenlijk worden geïnd. Een derde van de Nederlandse gemeen ten kent geen hondenbelasting meer. Hondenbezit levert de gemeente jaarlijks rond de tweehonderddui zend euro op. Dat geld verdwijnt, op een slordige zeventienduizend euro na, in de algemene reserve. Slechts een klein deel van de op brengst wordt dus gebruikt voor gratis poepzakjes en aanverwante zaken. In de praktijk komt het er dus op neer dat hondenbezitters 'onevenredig meer bijdragen' aan de gemeentelijke spaarpot, zonder dat ze daarvan extra profiteren, al dus SP-fractievoorzitter Anita de Vos. PvdA, VVD, LSD en CDA neig den vorige week in de raadscommissie al naar steun voor het amende ment dat de SP eind deze maand in stem- woensdag 13 december 2017 SD Hondenbelasting wordt afgeschaft Tuinbouwers in Sint-Annaland en Sirjansland kunnen over en kele jaren beschikken over aard warmte voor hun kassen. Ton van den Nouweland Sirjansland - Jacqueline van Burg ZIERIKZEE Margreet Leijdekker geeft vandaag en volgende week (20 december) in Zierik- zee lezingen over het kerstverhaal in beel dende kunst. De le zingen beginnen met een test van het col lectieve kerstgeheu gen waarna ze zal vertellen over het ontstaan van de ka lender en het kerst feest, over bronnen en motieven van de oudste kerstvoor stellingen. De lezin gen zijn van 14.00 tot 16.00 uur en de kos ten voor twee mid dagen bedragen 25,00 euro, inclusief koffie/thee met een versnapering. Aan melden kan door te bellen naar 0111- 417839 of 0111- 415317. ZIERIKZEE Joan van Baerle geeft morgen een le zing over oorsuizen in Bibliotheek Zierik- zee. Aanleiding hier voor is haar boek Gevangen in Geluid over de strijd van haar dochter Gaby Olthuis, die enkele jaren geleden eutha nasie kreeg van wege een ernstige vorm van oorsuizen. Joan van Baerle wil met haar lezing aan dacht en begrip vra gen voor tinnitus en jonge mensen waar schuwen voor de gevaren van harde geluiden. Belang stellenden zijn van 18.30 tot 20.00 uur welkom in de biblio theek, Hatfieldpark 1. De toegang is gratis. RENESSE De afdeling Mer maids van vrouwen organisatie Red Hat Society viert van daag in Renesse het eenjarig bestaan. De dames komen om 14.00 uur bij elkaar in brasserie Zilt in Renesse om het te vieren. GOODIEBAG ELLEMEET Waardebonnen, lekkernijen en noem maar op. Nita Breeuwer, Elly de Winter en Erna Post hadden er een hele kluif aan om de goodiebags te vullen die vrijdag 15 december worden uitgedeeld tijdens de Ladies Night bij het dorpshuis in Ellemeet. Zo rond de 35 organisaties en ondernemers wer ken aan dat spektakel mee. In de twee tenten bij het dorps huis is een modeshow, een bellydancedemo en er zijn tig workshops. De eerste 100 bezoekers krijgen een goodiebag. Aanvang: 20.00 uur. Toegang is gratis fotomariekemandemaker BRUINISSE Ichtus aan het Kerk plein, 09.45-11.30 uur: Koffie-inloop; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Boog schieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 15.00- 16.15 uur: Yogales Marianne van den Haak; B-HAAMSTEDE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar mu seum en Wind kracht; Dorpshuis, 09.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; Handmade Stu dio Viengeroetje, 10.00 of 13.30 uur: Workshop kerstde coratie klok of bal van steen, beton of roest uiter lijk; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jartvereniging Tou ché, 19.30 uur: Yoga les door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziekver eniging Con Amore; 20.00 uur Badmin- tonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Blikmuseum de Blik vanger, 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Huisvrouwgeluk, Poppenkamers en Kerstexpositie; Dorpshuis, 09.00- 10.00 uur: Yoga Stef- fine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.30- 21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.30 uur: De Kleine Vampier, 20.00 uur: Weg van Jou; Gebouw de Driehoek, 08.45- 09.45 uur: Fytaal Pilates; Odensehuis, 10.00-11.30 uur: In- loopochtend voor mensen met een verlieservaring; Ondernemersate lier, 19.30 uur: Winterfeest bij de Wereldvrouwen; Stadhuismuseum, 14.30 uur: Rondlei ding in het Graven steen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Inloop Breek de Week. De laatste dagen voor de hon denbelasting op Schouwen-Dui veland zijn geteld. Oppositiepar tij SP lijkt na dik driejaar kneden en schaven af te stevenen op een raadsmeerderheid voor af schaffen van de 'poeptax'. Marcel Modde M FOTOTHINKSTOCK r Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69