Deskundigen helpen bij palliatieve zorg ■pal 3 Zwemmen, en nog wel op een dinsdag! ALICE STAAKT ELISE STAAKT BETTY WERKT van staken? Ik denk dat dan het sig naal dat we afgeven niet krachtig genoeg is." Werken op een stakingsdag. Dat is dubbel, maar het typeert de leer krachten, denkt Verkuil. „Ze heb ben hart voor de zaak en doen alles wat in hun vermogen ligt. Ze gaan werken, omdat ze hun tijd nuttig willen besteden. Maar je kunt jezelf er ook mee in de vingers snijden: hiermee verslap je het signaal dat je over wilt brengen." Hij is ook bang dat de focus te veel op de verhoging van de salaris sen komt te liggen. „Dat is niet het belangrijkste. Het beroep moet aan trekkelijker gemaakt worden. Het verlagen van de werkdruk hangt daarmee samen." Verkuil merkt dat het steeds lastiger is om (inval)leer- krachten te vinden. „Afgelopen vrijdag heb ik zelf voor de klas ge staan, omdat we geen invaller kon den vinden. De vrijdag ervoor heb ik om die reden ook les gegeven. En het probleem wordt alleen maar groter." Iilou was één van de bijna negentig kinderen die gis teren bijna de hele dag werden beziggehouden in het Ter- neuzense sportcentrum Vliegende Vaart. Daar organiseerde Sport- punt Terneuzen samen met onder andere Natuur&Zo een activitei tendag voor kinderen die door de staking niet naar school konden. Voor to euro werden ze een hele dag beziggehouden. Dat is best even aanpoten voor de begeleiders, zegt Anrico van Hecke van Sportpunt Zeeland in de loop van de middag. „Er zitten kinderen tussen van een jaar of twaalf, die houden zichzelf aardig bezig. Maar er lopen ook kleuters rond. We waren wel benieuwd hoe dat zou gaan. Maar het ver loopt prima, het is hartstikke leuk. En zonder ongelukken, dat is ook wel fijn uiteraard." De kinderen genieten duidelijk ook al zijn de meesten zo halver wege de middag wel aan wat uit rusten toe. Een mooi moment dus om een film te draaien. In de uren daarvoor zijn de meesten flink ac tief geweest. Met zwemmen bij voorbeeld, vertellen Milou en haar plaatsgenote Indy. „En we hebben gezonde hapjes gemaakt. Crêpes en couscous." Leuk om te doen, iets minder leuk om te eten, vin den de meiden. Indy: „Het was niet echt lekker." De activiteitendag is bij - wie weet - een volgende stakingsdag voor herhaling vatbaar, meent Van Hecke. Dat zijn Milou en Indy het met hem eens. Al weten de mei den één verbeterpuntje. „Draai dan niet zo'n kinderachtige film als Casper en Emma." Palliatieve zorg is de zorg in de ster vensfase van patiënten en is gericht op palliatie, ofwel verlichting. „Het doel is om patiënten (en hun naas ten) een zo goed mogelijke kwali teit van leven te bieden", vertelt coördinator Patricia van Marion van het netwerk palliatieve zorg Zee land. „Zorg draait vooral om het be ter maken van mensen. Patiënten begeleiden in hun laatste fase is niet alleen een taboe onder zorgverle ners, ze zijn er vaak ook niet in ge schoold." Nu zijn er in Zeeland nog drie ad viesteams palliatieve zorg: in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis, in ziekenhuis ZorgSaam en een alge meen Zeeuws netwerk, vertelt Van Marion. „Het was al eerder de be doeling om er één team van te ma ken. Maar toen kwamen de zieken huizen in zwaar weer en is dat op een lager pitje gezet." Nu slaan de drie teams alsnog de handen ineen en vormen ze vanaf 1 januari het Consultatief Palliatief Team Zeeland (CPT Zeeland). Dat bestaat uit een vaste kern van tien verpleegkundigen en acht huisart sen en specialisten met specifieke kennis over palliatieve zorg. Daar omheen is een schil van deskundi- We zien dat praten over de dood in zijn algemeenheid lastig is gen, zoals een geestelijke verzorger, chirurg, longarts en psycholoog. Hulpverleners kunnen het team 24/7 365 dagen per jaar raadplegen. Dat kunnen medische vragen zijn, maar dat hoeft niet, zegt Van Marion. „Veel vragen gaan bijvoor beeld over medicatie. Maar we zien ook dat praten over de dood in zijn algemeenheid lastig is. Een vraag die speelt is of medisch handelen in bepaalde situaties nog zinvol is. Voorbeeld: een patiënt weet dat hij nog maar een beperkte tijd te le ven heeft. Wil degene nog gereani meerd worden als hij een hartaan val krijgt? Daarover moeten hulp verleners en patiënt met elkaar pra ten. Want sommige mensen willen thuis overlijden en niet op de spoedeisende hulp van een zieken huis." Het team neemt geen behande lingen over, benadrukt Van Marion. „Patiënten houden hun eigen huis arts en overige hulpverleners die bij de behandeling betrokken zijn. Maar als die vragen hebben, kun nen ze te allen tijde advies vragen aan het team." Met de oprichting van het CPT Zeeland verdwijnt de versnippe ring in de advisering, stelt Van Ma rion. „Daarbij is de deskundigheid op gebied van medisch, psychisch, sociaal en spiritueel vlak breed en continu beschikbaar." Ellen Janssens (internist-onco loog van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis) vult aan: „Ons motto is: iedereen die dat nodig heeft, moet de juiste palliatieve zorg op de gewenste plaats door de juiste zorg verlener kunnen krijgen." Collega Marjan van Dijk (internist-he- mato-oncoloog ZorgSaam): „Voor ons betekent het ook dat zo veel mogelijk mensen moeten kunnen sterven op de plek die zij wensen." 1 woensdag 13 december 2017 maar wel druk bezig „Ik heb bijna de hele dag ge zwommen!" En dat nog wel op een gewone, doordeweekse dinsdag, zie je Milou (9) denken. Best een goed idee dus van de meesters en juffen, zo'n sta kingsdag. Martijn de Koning Terneuzen Zorgverleners - zoals huisartsen en specialisten - kunnen vanaf 1 januari met vragen over pallia tieve zorg terecht bij één Zeeuws team van deskundi gen. De oprichting ervan moet de zorg aan mensen in hun laat ste levensfase verbeteren. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Patricia van Marion, coördinator Alice Joosse: „Er zijn extra handen nodig." fotosmarcelledavidse www.beeldenbreinril Betty van Streijl heeft lang getwijfeld of ze wel of niet zou staken. Ilse de Koeijer: „Kinderen en ouders moeten niet de dupe zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68