Zorgen om de boerderij 7 WAARVAN AKTE OD Kleine modellen populair De notaris Onwennig betreden de twee broers mijn kantoor. Ze hebben zich speciaal voor het bezoek aan de notaris in het pak gehesen. Ik vind het altijd mooi en vertederend als mensen dat doen. De oudste broer is nooit getrouwd. Hij is geboren op de boerderij van zijn ouders en zal daar waarschijnlijk ook ster ven. De jongste, die wel een gezin heeft, heeft een boerderij een paar dorpen verderop. De oudste is op papier een vermogend man: de grote landerijen en zijn boerderij met op stallen zijn miljoenen waard. Maar met zijn boerenbedrijf ver dient hij het zout in de pap niet meer, terwijl de rekenin gen doorlopen: be lastingen, maaiwerk, onderhoud. Hij is te oud voor het boeren werk en kan de kos ten niet betalen. Dus hebben ze samen een oplossing be dacht: de jongste broer, die er financieel warmpjes bij zit, neemt de onkosten van de ouderlijke boerderij voor zijn rekening, zodat zijn broer daar zorgeloos kan blijven wonen. In ruil benoemt de oudste broer hem tot erfgenaam. Aan mij de vraag dit in een testament vast te leggen. Geen punt, maar ik moet zeker weten of dit inderdaad is wat de oudste broer echt wil. Ik stuur de jongste de gang op en onder vier ogen overtuigt de oudste broer mij ervan dat hij niet onder dwang handelt. Prima, ik ga aan de slag- Een paar dagen later stuur ik hem het ont- werptestament. Een tijd lang hoor ik niets. Dan belt hij: het moet toch helemaal anders met dat testament. Hebben ze ruzie gehad, vraag ik me af? Maar de oudste broer heeft, vertelt hij, on langs te horen gekregen dat hij niet lang meer te leven heeft: uitgezaaide longkanker. Ook zijn moeder is aan kanker overleden. Daarom wil hij KWF Kankerbestrijding benoemen tot enige erfgenaam. De deal met zijn broer gaat niet door, hoewel die inmiddels al duizenden euro's heeft gestoken in het achterstallig on derhoud. Het staat de oudere broer vrij wat dan ook in zijn testament te veranderen zonder zijn broer - of iemand anders - daarover te infor meren. Hij zou zijn broer dus in de waan kun nen laten dat de deal doorgaat. Maar hij kiest voor zijn gemoedsrust: zeker in zijn laatste da gen wil hij zijn broer recht in de ogen kunnen blijven kijken. Hij ziet er wel tegenop om het te vertellen, want het laatste wat hij wil, is ruzie. Zijn zorgen zijn overbodig: de broer accep teert zijn besluit zonder morren, vertelt de oudste als hij zijn testament komt tekenen. En dat is niet alles: hoewel hij niets erft en er ook verder niets bij te winnen heeft, blijft de jon gere broer betalen voor het onderhoud van de boerderij. Een toonbeeld van pure, onbaat zuchtige broederliefde. Johan Nebbeling Dan belt hij: het moet toch helemaal anders met het testament PRIJS Je zou je kunnen aansluiten bij een autolease-collectief, zoals dat van de Consumentenbond. Daarmee beding je niet alleen korting, maar ben je ook verzekerd van gunstige voorwaarden. Zo heeft de Consumentenbond gere geld dat leasers of hun nabestaanden laagdrempelig of zelfs kosteloos het contract kunnen opzeggen in geval van overlijden, echtscheiding of ar beidsongeschiktheid. Daarnaast wor den ook 'minderkilometers' verre kend (vanaf 15.000 kilometer op jaar basis) en zijn oudere automobilisten (75+) welkom. De Consumentenbond deed eind vo rig jaar onderzoek naar de tarieven en voorwaarden van leasemaatschap pijen. Daaruit bleek dat het kopen van een nieuwe auto nog altijd goed koper is dan leasen, tenzij je dat met geleend geld doet. In dat geval geeft een leaseauto een betere deal. Het goedkoopst is nog altijd een tweede handsje kopen en dat oprijden. Ook Dickmann constateert dat het kopen van een auto met eigen geld nog altijd voordeliger is dan leasen, al komt de prijs van private lease in middels aardig in de buurt. „Private lease raakt ingeburgerd. Het is vooral een optie voor mensen die zekerheid zonder onverwachte kosten wensen of graag om de zoveel jaar een nieuwe auto voor de deur zien staan." Private lease is vaak niet voordelig als je veel schadevrije jaren hebt opge bouwd bij de autoverzekering. Na 3 jaar zonder eigen auto gaan je scha devrije jaren meestal verloren. Maar je raakt de opgebouwde jaren niet kwijt als de leasemaatschappij is aan gesloten bij de centrale database van verzekeraars Roy Data. Onder meer Leaseplan en Justlease registreren de extra jaren, zodat klanten die niet kwijt zijn als hun private leasecon tract afloopt. overslui- ten, dan moetje ook oplet ten. Dick mann: „Wie een private leasecontract afsluit, wordt aange meld bij het Bureau Krediet Registra tie (BKR). En dat heeft invloed op wat je maximaal kunt lenen." Een rekenvoorbeeld. Je hebt een private leasecontract voor een auto afgesloten voor 300 euro per maand met een looptijd van 3 jaar. Daarmee komen de totale kosten van het leasecontract op 10.800 euro (36 x 300). Daarvan registreert het BKR 65 procent achter je naam, ofwel 7.020 euro (65 procent van 10.800). Met een inkomen van 35.000 euro per jaar, gaat de maximale hypotheek dan van 158.000 naar 119.000 euro. Een verschil van maar liefst 39.000 euro. woensdag 13 december 2017 GO Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk aJ Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Consumenten leasen vooral kleine benzinemo dellen, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie VNA. Vorig jaar was de Fiat 500 het meest gewilde private- leasemodel, gevolgd door de Peugeot 108, Volkswa gen Up en Opel Karl. „Dit jaar zien we dat grotere en luxere auto's in opmars zijn", zegt VNA-directeur Re- nate Hemerik. „Consumen ten betalen tegenwoordig liever voor een dienst dan voor een product, zoals Net- flix of Spotify", signaleert zij. „Private lease past in deze trend. Bovendien zijn nieuwe leaseauto's groener, zuiniger en veiliger." Wat kost een private lease auto? Dit zijn de prijzen van verschillende aanbieders gebaseerd op een looptijd van 48 maanden en 10.000 kilometer per jaar. Exclusief kosten brandstof en extra's. Smart Forfour €179 (Daimler private lease) Toyota Aygo €189 (ANWB) Peugeot 108€189 (Peugeot private lease) Opel Karl €199 (XL Easy) Volkswagen Up €199 (Volkswagen private lease) Fiat 500 €219 (Fiat private lease) Volkswagen Polo €285 (Volkswagen private lease) Renault Captur €315 (Alphabet) Audi A3 €399 (Audi private lease) Mercedes-Benz B-klasse €419 (ANWB/Mercedes-Benz) •Opel Zafira €489 (Opel/XL Easy) 6 Hoe lease ik tegen gunstige voorwaarden? 7 Kan ik misschien toch beter een nieuwe auto kopen? 5 Wat gebeurt er met je schadevrije jaren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51