'Uithuisplaatsing Ryan iMbl r-j t baJdsj/ 4 ZORG KWETSBARE JONGEREN Het gros van de gemeenten komt keurig uit met het jeugdzorgbudget dat ze krijgen, blijkt uit eigen onderzoek. Toch loopt de zorg voor kwetsbare jongeren met soms grote psychische problemen lang niet overal op rolletjes. Wat gaat er mis? MOEDER CLAUDIA Sinds 2015 zijn de gemeenten verant woordelijk voor alle jeugdzorg. Van (lichte) geestelijke en lichamelijke handicaps tot pleegzorg, van autisti sche kleuters tot suïcidale pubers. Ze krijgen een zak geld en moeten daar van de rekening betalen als wijkteams of instellingen jongeren in psychische nood behandelen. Zorg voor gewone mensen regelen in hun eigen wijk, dat wilden de libe rale kabinetten onder Mark Rutte be werkstelligen. Maar gemeenten zagen de afgelopen jaren de aanvragen vooral stijgen en de budgetten dalen. Vorig jaar kregen 367.000 kinderen jeugd hulp; bijna 11 procent van alle kinde ren. Een jaar eerder waren dat er n.ooo minder. Eindhoven komt 16 miljoen tekort. We weten niet waardoor Dus houden veel gemeenten op ver schillende manieren de hand op de knip. Zo moeten zorgverleners tegen woordig elk dubbeltje verantwoorden, worden de tarieven van de jeugdzorg drastisch verlaagd of worden kinderen weggehouden bij dure, specialistische zorg. Verschraling Deze tactiek lijkt op korte termijn te werken: 70 procent van de gemeenten bleef de afgelopen drie jaar binnen de lijntjes van het budget dat er was voor jeugdhulp, blijkt uit onderzoek onder 210 gemeenten door onderzoeksplat- form Investico, deze krant en de Groene Amsterdammer. Probleem is wel dat daardoor de zorg voor kwets bare jongeren enorm verschraalt. Professionals in de jeugdhulp klagen steen en been dat ze te maken hebben met budgetplafonds en daardoor soms Claudia Evenboer (38) staat te ko ken wanneer Ryan thuiskomt van een middagje bioscoop met zijn tante. „Nee, mama heeft geen tijd om samen de fiets door het donker naar de schuur te brengen", zegt ze dan kalm. Maar Ryan wil het nu. Hij stormt naar binnen, smijt de pannen van het vuur en duwt zijn moeder naar buiten. Dit moet nu. Nu! En zo gaat het bijna elke dag. De gordel moet nü om. Die deur moet nü dicht. Mama moet nü kijken, zwaaien, lachen, aandacht geven. Ryan is autistisch, heeft een laag IQ, een taalachterstand en slikt medicatie tegen woede aanvallen. „Soms ga ik de strijd aan, want niet alles kan a la minute gebeu ren, maar dan slaat hij door. Dan gaat hij schoppen, slaan, bijten, laat hij zijn broek zakken en plast hij me onder. Hij heeft zelfs al een paar keer met een keuken mes staan zwaaien", vertelt Evenboer. Zoals haar zoontje daar nu zit in de woonkamer, vrolijk ga- mend met zijn vriendje en het blauwe brilletje half van zijn neus gegleden, ja dan is hij de rust zelfde. En dat maakt haar hulpvraag ingewikkeld, beseft ze. Een jaar geleden klopte de al leenstaande moeder aan bij de gemeente Zwolle voor meer in tensieve thuisbegeleiding voor Ryan. „We konden een beroep doen op vrijwilligersorganisaties, maar die gaan een uurtje met hem schommelen of puzzelen. Dat is niet genoeg. Ik wil dat hij leert omgaan met zijn emoties en meer zelfredzaam wordt. De rust moet terug in huis." Evenboer heeft nog een puberdochter van rs en een zoon van 23, die even eens een autistische stoornis heeft. De jongste zorgt voor de grootste problemen. „Een logeer huis dan, vroeg ik. Maar ook daar had Ryan geen recht op. De ge meente zei: we zijn geen oppas- centrale. Uw ex-man en ouders kunnen de zorg af en toe overne men." Belachelijk Na tien maanden wachten heeft Ryan sinds kort twee uur per week een begeleider thuis. „Maar dat was pas nadat de kinderpsy chiater bij de gemeente aan de bel trok. Dat is toch belachelijk? Ik vroeg bijna een jaar geleden exact hetzelfde." Die klacht hoort de Neder landse Vereniging voor Autisme in het hele land, zegt woordvoer der Joli Luijckx. „Ouders hebben het gevoel dat ze niet worden ge hoord. Die roep is sinds de de- behandelstops moeten invoeren. De wachtlijsten groeien weer. Een psy choloog uit de provincie Groningen, die anoniem wil blijven, geeft een schrijnend voorbeeld van een jongere met ernstige psychische problemen die op een wachtlijst van zes weken belandde. Ter overbrugging zou de cliënt een lichtere vorm van hulp ont vangen, maar ook hier is geen plek. De jongere doet een poging tot zelf moord. „Na behandeling in het zieken huis moest de cliënt nog meer dan zes weken wachten op hulp", bekritiseert de psycholoog. Ook ouders zien dat gemeenten te rughoudend zijn om hun kind snel en op de juiste plek te helpen, waardoor psychische ziekten soms anderhalf jaar voortwoekeren en zelfs crisissitu aties opleveren zoals in Groningen. En de gemeenten zelf constateren dat ze vooral op de rem gaan staan om dat ze totaal geen zicht hebben op hun 12 dagen Het Werelderfgoed langs de Adriatische kust 15 dagen Byzantijnse rondreis 1 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Istrië Opatija/ Pittoresk Vrsar Istrië 10/12 dagen Eilanden van Dalmatië/ Rondreis Dalmatische kust 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 10 dagen Istrië en Slovenië, Umag all-inclusive woensdag 13 december 2017 Jeugdhulp nieuwe stijl is één groot experiment Edwin van der Aa Hanneke van Houwelingen Amsterdam -Wethouder Jannie Visscher Door problemen in de jeugdzorg komen ouders in de knel. Zo ook Claudia Evenboer uit Zwolle die de driftbuien van haar 9-jarige zoontje soms niet meer aankan. v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4