Ik houd eindelijk weer wat over' 5 VOOR U V M. Mijn geld en ik als het nieuwe jaar al even bezig is. Ook hier presteert Icarus het slechtst: na 70 uur is het accupercentage ge kelderd naar 63 procent, terwijl de Kobo nog fier op 91 procent staat. Gehannes Qua hardware ontlopen de proefko nijnen elkaar nauwelijks. Alle vier kennen een vergelijkbare grootte (6 inch), processor (1GHz) en geheugen (512MB). De opslagcapaciteit varieert van 4GB (Kindle, Kobo) tot 8GB (PocketBook, Icarus), maar beide zijn ruimschoots genoeg om het volle dige adressenbestand van de Kerst man ineens in zijn broekzak mee te dragen. Waarmee de e-readers zich wel on derscheiden, is het ecosysteem: de samenhang met de achterliggende programmatuur. Hoewel het vaak nog mogelijk is om via de computer leesvoer in diverse bestandstypen over te zetten, kiezen de meeste ge- Een keuze voor Kindl is een keuze voor Amazon, een keuze voor Kobo voor Bol.com bruikers liever voor de ingebouwde boekenwinkel. Je downloadt de nieuwe David Sedaris dan niet met veel kabelgehannes, maar kunt in een paar klikken aan het lezen gaan. „Een keuze voor Kindl is dus een keuze voor aanbieder Amazon", aldus Ju lian. „Met Kobo kies je voor Bol.com." Voorlezen Elk ecosysteem beschikt bovendien over verschillende extraatjes om de digitale lettervreter te bekoren. PocketBook komt bijvoorbeeld met een voorleesfunctie (zij het van een wat onprettige robotstem), terwijl Kindie tijdens het lezen met slechts enkele tikken van de vinger persona ges samenvat (X-Ray), synoniemen opdist (Wordwise) of recensies van anderen deelt (GoodReads). Aan het eind van de streep levert dit drie prima e-readers op, die - afhankelijk van je voorkeuren - elkaar slechts op detailniveau verslaan. Alleen Icarus vliegt net wat te dicht bij de zon. „De stichting is opgericht door vier bijstandsmoeders. Zij hadden ieder nog slechts een tientje voor de rest van de maand en vroegen zich af wat zij daarmee konden betekenen voor anderen. En wat de samenleving nog kon betekenen voor mensen met een tientje. Nu komen dagelijks mensen over de vloer van het pand tegenover het Chassétheater. Zonder werk, ge pensioneerd, meestal eenzaam en met behoefte aan gezelligheid." In 1998 werd ik weduwnaar met de zorg voor drie kinderen „Ik had een WIA-uitkering en wilde iets betekenen voor anderen. Zo kwam ik bij Tientjes terecht. Daar za gen ze dat ik goed ben in organiseren en coördineren van activiteiten. Voor mijn werk als locatiemanager kreeg ik een kleine vergoeding. Dat mocht naast mijn uitkering." „In 1998 werd ik weduwnaar met de zorg voor drie kinderen. Ze waren 3, 10 en 14 jaar. Ik werkte als machinist bij de NS. Na 22 jaar ben ik wegge gaan om een opleiding Sociaal Peda gogische Hulpverlening te volgen. Na het behalen van mijn diploma brak de crisis uit en op een man van 55 jaar zat niemand te wachten." „Ik ben weieens badend in het zweet wakker geworden. Bij het UWV zei den ze dat ik tot 800 euro mocht bij verdienen als locatiemanager. Ik had 400 euro extra. Ik gaf dat netjes op bij het UWV. Vier maanden later zei diezelfde instantie dat ik te veel had verdiend: ik moest 1.600 euro inleve ren. Die had ik niet. Ik kon eindelijk eens schoenen kopen en rekeningen betalen." „Ik moest elke maand 660 euro aan hypotheek betalen en zo'n 1.150 euro aan rekeningen. Als de uitkering was gestort, betaalde ik eerst de vaste las ten. Halverwege de maand had ik een kleine belastingteruggave, zodat ik weer geld had voor boodschappen. Ik hopte van de ene betaaldatum naar de andere. Het was topsport." „Onlangs ben ik voor honderd pro cent afgekeurd. Nu heb ik vanuit het UWV een WIA-uitkering van 70 pro cent van mijn laatstverdiende loon bij de NS. Na jaren van overleven houd ik voor het eerst weer wat geld over. Ik kan weer ademhalen." „Ik heb van mijn dochter een film camera gekregen. Ik gebruik die bij trainingen voor mensen die zichzelf beter willen leren presenteren voor bijvoorbeeld een sollicitatiegesprek of om voor een groep te staan." „Ja, geld is nodig om van te leven. Ik heb niet veel nodig, maar met vertel len dat je vrijwilligerswerk doet, kun je bij de supermarkt de boodschap pen niet betalen." „Ik heb drie jaar geleden op een ad vertentie gereageerd van mensen met een huis in Frankrijk, die ie mand zochten voor kleine klusjes. Met wat euro's van mezelf en mijn kinderen kon ik de reis betalen. Toen die mensen dat hoorden, hebben ze mijn terugreis betaald. Het verblijf was ook bijna gratis. Je moet durven vragen." woensdag 13 december 2017 4. Icarus New lllumina €118 De meest open e-rea- der: verschillende e-boeken- winkels zijn meegeleverd of te downloaden. Helaas bevat de oude Android- versie veel beveiligingslek ken. Andere nadelen: het scherm oogt waziger dan e-readers met een vergelijk bare resolutie, de accu raakt het snelst leeg en de minimale lichtsterkte is ietwat fel. Al met al nadelen die de fijne knoppen en vlotte usb-overdracht niet meer goed maken. E-rea- ders kun nen te genwoor dig ook voorle zen. FOTO JEAN PIERRE JANS 44 Meer testresultaten op tweakers.net Ron van Lemmeren (61) uit Breda is locatiemanager bij Stichting Tientjes. „Met vrijwilligerswerk betalen bij de supermarkt lukt nu eenmaal niet." Annelies Wijnen Wat betekent Tientjes? Ron van Lemmeren Hoe kwam je in contact met Tientjes? Hoe kwam je in de bijstand terecht? Heb je toen wakker gelegen van financiële problemen? Hoe zag jouw uitgavenpatroon eruit? Is jouw financiële situatie inmid dels wat verbeterd? Waar word je blij van? Is geld belangrijk voor je? Ben je laatst nog op reis geweest? ^'Top sport' noemt Ron van Lemme ren zijn periode van finan ciële krapte. FOTO KEES BENNEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49