4 Dirk het meest biologisch Volg de bitcoin Boek over Tony's repen Digitaal lezen Van Dan Brown tot David Sedaris, ook deze decembermaand zijn digitale boeken weer in trek. We testten vier e-readers voor onder de boom. PZ Kleingeld Onderzoek APP Lezen DE UITSLAG Jaar in, jaar uit is me nig verlanglijstje in de decembermaand gevuld met boeken. Lange tijd bezorgde dit de Kerstman rug klachten. Wanneer je duizenden keren Komt een vrouw bij de dokter van Kluun over de daken moet zeulen, kun je immers ook zelf een arts gaan opzoeken. Gelukkig kwam er in 2004 verlichting met de eerste e-reader. Is er veel veranderd in dertien jaar? „Qua techniek niet", zegt Julian Huij- bregts van techsite Tweakers, die vier e-readers van onder de 150 euro on der de loep legde. Het concept van e-ink is al jaren onveranderd. Miljoe nen piepkleine bolletjes in het scherm laten witte of zwarte pig mentdeeltjes bovendrijven om let ters te vormen. „Dat elektronische papier moet de leeservaring van echt papier benaderen", legt Julian uit. „De schermen hebben dus geen backlight, maar worden verlicht met ledlampjes in de rand." Waar mobiel tjes zo fel mogelijk moeten kunnen (om ook in de zon leesbaar te blij ven), is het bij e-readers juist relevant dat het leeslicht tot een minimum kan worden teruggeschroefd. Wie in een slaapkamer nog even een hoofd stuk aftikt, wil immers niet zichzelf of zijn bedpartner verblinden. En daarmee is gelijk het eerst test onderdeel geboren: licht. De Icarus blijft wat aan de felle kant, terwijl de Kindie op dit front het beste scoort. „Omdat het scherm enkel ververst als je erop drukt, zou e-ink voor bewe gende beelden waardeloos zijn", zegt Julian. E-readers peuzelen zo nauwe lijks stroom, waardoor je kerstca deautje pas weer aan de oplader moet ONS PANEL woensdag 13 december 2017 Supermarkt Dirk van den Broek heeft met 14 procent het grootste aanbod biologische groenten, aardappelen en fruit in de schappen liggen. PLUS (13 pro cent) en Albert Heijn (12 procent) volgen. Dat meldt Greenpeace na onderzoek. 40 Procent zou een robot willen die voor inkomen zorgt. (Bron: Ericsson ConsumerLab) Benieuwd hoe de Bitcoin en andere crypto currency (di gitale valuta) het op de beurs doen? Volg het live via de aandelen-app op de iPhone. Voer de juiste lettercodes in: BTCUSD voor Bitcoin, ETHUSD voor Ethereum en LTCUSD voor Lite- coin. De repen van Tony Cho- colonely zijn razend po pulair. Maar ooit begon het bedrijf als een inita- tief van drie journalisten die kindslaven op cacaoplantages wilden helpen. Jeroen Siebe- link beschrijft het bedrijf in Het we reldschok kende en onweer staanbaar lekkere verhaal van Tony's Chocolo- nely dat op 25 ja nuari ver schijnt. De kleine lettertjes 1. Amazon Kindle Paperwhite €137 Het scherm is haar scherp en het licht tot een mi nimum te dimmen. De Kindie is sterk vervlochten met Ama zon.com; het toevoegen van boeken uit andere bronnen kost wat omwegen. Het eco systeem kent wel een ruim aanbod en volop extra functies. De e-reader heeft geen fysieke knoppen en ligt lekker in de hand. Alleen zijn de instelopties voor tekstweergave een stuk minder uitgebreid dan bij Kobo. 2. PocketBook Touch HD €149 PocketBook ser veert eveneens haar scherpe letters. Ook de verlichting is prima, net als de grote opslagcapa citeit. De fysieke knop pen zijn een plus, maar zitten wat onhandig on deraan en moeten soms hard worden* ingedrukt. Een integratie met een boeken winkel ontbreekt, maar je kunt desondanks gemakkelijk boeken in alle bestandstypen overzetten. Al gaat dat vaak wat traag. 3. Kobo Aura Edition 2 €115 Het scherm is niet het allerscherpst, maar dat merk je slechts bij de kleinste letters. De ver lichting is goed, de accu prima en de tekstweer gave zeer uitgebreid te finetunen. De Kobo is geïntegreerd met de boekenwinkel van Bol.com, maar het ecosysteem is niet dichtgetimmerd. Klein nadeel: de automatische woordafbreking is niet uit te zetten en kan gaan tegenstaan. Verder een prima keuze. Matthijs Meeuwsen Julian Huijbregts (32) beschrijft voor techsite Tweakers producten, van vi deokaarten tot zelfrij- dende auto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48