ftl 3 Unieke deal over een tijdelijke vergoeding van het medicijn Spinraza De 3-jarige Dirkje en nog 30 lotgenootjes met de zeldzame spierziekte SMA zijn gered. Minister Bruins en farmaceut Biogen bereikten een opmerkelijk akkoord. Eindelijk positief nieuws voor Dirkje en haar ouders. Het meisje dat symbool werd in de strijd rondom peperdure medicijnen, zorgt voor een revolutie. Produ cent Biogen en minister Bruno Bruins (Me dische Zorg) hebben een unieke deal over een tijdelijke vergoeding van het medicijn Spinraza (nusinersen), terwijl er nog geen formeel besluit is of dit in de toekomst ook zal gebeuren en vooral tegen welke prijs. Het middel kost 83.000 euro per injectie en Dirkje zal er de rest van haar leven drie per jaar nodig hebben om haar spierkracht enigszins op peil te brengen en houden. „Dolgelukkig", reageren Patty Wijnen en Antoine van Groesen op het nieuws. Niet al leen van levensbelang voor hun bijna 3-jarige Dirkje, maar ook voor 30 andere lot genootjes onder de 5 jaar die lijden aan het zeldzame SMA2 en SMA3. „Je hoopt hier zó op, maar weet inmiddels verdomd goed hoe langzaam dingen kunnen gaan. En onze Dirkje heeft daar simpelweg de tijd niet meer voor." Ernst Vanwege de ernst van hun situatie en de snelheid die genoodzaakt is om kwaliteit van leven te geven, krijgen deze kinderen in ie der geval tot mei komend jaar hun Spinraza- behandeling. Daarvoor is een niet bekend gemaakt bedrag afgesproken tussen minister Bruins en farmaceut Biogen. In de tussentijd zijn er onderhandelingen over het later te vergoeden definitieve bedrag voor het mid del, dat al in mei dit jaar een Europese han delsvergunning kreeg. „Dirkje moet op 6 februari haar volgende injectie krijgen in het UMC Utrecht, waar alle Nederlandse SMA-patiënten worden be handeld. Wij hebben er nu wel vertrouwen in dat daarna deze kwestie echt geregeld is en een volgende behandeling niet meer in gevaar komt", zegt vader Antoine. Gevecht Met zijn vrouw Patty vocht de Bredanaar afgelopen jaar om Dirkje behandeld te krij gen. Ze legden contact met neurologen over de hele wereld en ontdekten dat an dere landen de enorme kosten inmiddels wél vergoeden. Het stel kreeg onverwachte steun van een Franse arts die Dirkje achter uit zag gaan en gratis Spinraza-injecties voor de blonde krullenkop regelde. Ze knapte zienderogen op. Vóór die behande ling waren haar spieren zo slecht dat ze niet zelfstandig kon staan, inmiddels leert Dirkje in een revalidatiecentrum stap voor stap lopen achter haar rollatortje. Na een reportage rond het Bredase gezin in deze krant, ging er een bal door de media en politiek Den Haag die ook de nieuwe minister Bruins niet ontging. Hij nam Dirkje als voorbeeld in een opmerkelijk kritisch betoog dat de farmaceutische in dustrie winstoogmerk te vaak laat prevale- Het blijft bespottelijk dat het zoveel kost en dat onderhandelingen zo lang moeten duren ren en te weinig compassie toont. Biogen stelde dat het al baby's helpt met gratis ver strekking en dat over de forse prijs voor ou dere kinderen best te praten valt, maar dat productie- en ontwikkelingskosten voor medicijnen met zo'n kleine doelgroep nu eenmaal hoog zijn. „Allemaal goed en wel, maar het blijft bespottelijk dat het zoveel kost en dat on derhandelingen zo lang moeten duren", vinden Patty en Antoine. „In Frankrijk en Duitsland wordt al wel vergoed, maar te gen verschillende bedragen. Het is goed dat Nederland farmaceuten niet onbeperkt wil spekken. Maar als je krachtig wilt optreden, doen ze dat beter samen in Europees ver band." Kras.nl of bel 088-0885 886 woensdag 13 december 2017 Dirkje zorgt voor revolutie John Bas Breda —Patty en Antoine, ouders van Dirkje De ouders van Dirkje, die veel baat heeft bij het medicijn, hebben er het volste vertrouwen in dat haar behandeling niet meer in gevaar komt. foto peter van trijen Kras.nl/25986 Kras.nl/36574 Kras.nl/36542 Kras.nl/25099 exclusiel Amazing Thailand Sri Lanka Klassiek Grand Tour South Africa USA-Western Highlights Klassiek Cuba Ontdek Bangkok en Chiang Mai Boottocht over de Mekongrivier Strandverlenging mogelijk Bezoek de imposante Leeuwenrots Ontmoet vertederende olifanten Smullen van heerlijke curry's Van de 'Big Five' tot de Tafelberg Proeven van heerlijke wijnen Tot 400 korting! Bruisende steden en natuurparken Incl. entree Nationale Parken Tip: ook mogelijk met New York Ontdek het authentieke Cuba Beleef Havana per oldtimer Strandverlenging mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3