BUITEN Vinkenvoer 11 •r. DSQMaSi Sint-Maartensdijk JjB Vanaf de Oosterschel- dedijk lijkt het alsof je Yerseke kunt pakken. In het westen zie je de contouren van de Zeelandbrug, in het zuidoosten de koeltorens van de kerncentrale Doel. De Oosterscheldestappers, een actieve wandelvereniging in Sint-Maartensdijk, hebben net een winterwandeling achter de rug. De bordjes staan zaterdag aan het eind van de middag nog in de polder. Vanaf de Haven in Sint-Maartens dijk lopen we via de Westpoort en Meerkoetlaan de smalstad uit. Met een paar graden boven nul snijdt de wind langs je lijf. De eerste kilome ter gaat over geasfalteerde polder wegen, richting camping de Muie. In de zomer een Belgische enclave, nu verlaten. Bijna aan het eind van de Kastelijnsweg slaan we rechtsaf de Muyeweg in, een weg die doodloopt Mn de verte dobberteen kotter op de golven. De rust overheerst op de Oosterscheldedijk. Op de dijk slaat de wind genadeloos toe, maar het uitzicht over de Oosterschelde maakt alles goed. De Zeelandbrug, de haven van Kats, Wemeldinge, Yerseke en in de verte een rook pluim van de kerncentrale in Doel. In de verte dobbert een kotter op de golven. De rust overheerst. Lopend in de richting van natuurgebied de Pluimpot word ik ingehaald door een verdwaalde wielrenner in een oranje shirt. Het strandje van Gorishoek doemt op. Het is afgedamd met stenen, zo dat kinderen in de zomer veilig kun nen spelen. Achter de dijk ligt de Pluimpot, een relatief klein natuur gebied met een grote geschiedenis. Op dit punt kun je twee dingen doen: doorlopen over de zeedijk richting brasserie de Zeester en 'de punt' waar in de zomer een pontje naar Wemeldinge en Yerseke ver trekt, of het natuurgebied in duiken. Vanwege de wind doe ik dat laatste. Laten de weersomstandigheden het toe, dan is doorlopen een aanrader. Vanaf het buitendijkse fietspad heb je een schitterend uitzicht over zo wel de Oosterschelde als de Scher- penissepolder. Ik laat de Scherpe- nissepolder voor wat ie is, loop de dijk af, en voel de beschutting van de lager gelegen Pluimpot. Het is het laatste spoor van een geul die het ei land Tholen tot 1556 in tweeën sneed. De geul mondde uit in de Krabbenkreek, ten oosten van Sint- Annaland. Nu is het een afgedamde zeearm die als hoogwatervlucht- plaats en broedgebied voor kustvo- gels dient. Het riet kleurt goudgeel als het winterzonnetje even tevoor schijn komt. Na een kleine kilome ter langs een dijk waar in het voor jaar schapen lopen, doemt in de verte een houten loopbrug op. Daar gaat de route overheen. Wie een ver rekijker in de rugzak heeft meege nomen, kan hier bijzondere vogels spotten. Begin december is niet het moment. De vogels die er zijn, vlie gen over, zoals een formatie ganzen die naar het zuiden koerst. In het voorjaar tref je er steltlopers als de kluut, tureluur, zwarte ruiter en kie vit en zelfs lepelaars. De gevarieerde route door de Pluimpot loopt langs oude kreekresten, rietpartijen, bos, weiland en water. Wie wil kan een rondje maken. Wij lopen richting de kerktoren van Sint-Maartensdijk. De laatste meters van de wandeling gaan over in het Galgenpad en zijn geasfalteerd. Bij het kantoor van wo ningcorporatie Stadlander zijn we terug in de bewoonde wereld. NATUURJOURNAAL Elzenproppen; iedereen kent ze wel. Het zijn de vrouwelijke katjes van de els, een boom die in het Zeeuwse vooral veel voorkomt in windschermen langs boom gaarden. Er zijn een paar soorten, maar bij ons gaat het bijna altijd om de zwarte els. Volgens de flora een boom die éénhuizig en tweeslach tig is. Dat klinkt ingewikkeld, maar dat valt bij nader inzien wel mee. Tweeslachtig betekent dat een plant afzonderlijke vrouwe lijke en mannelijke bloemen heeft, die er meestal ook verschillend uitzien. Éénhuizig houdt in dat aan één en dezelfde boom zowel mannelijke als vrouwelijk bloei- wijzen te vinden zijn. Bij elzen gaat het om elzenkatjes (hangend en langwerpig, zo'n beetje als bij de hazelaar) en elzenproppen die in omtrek breed kegelvormig zijn. In die elzenproppen zitten de be vruchte zaadjes van de boom. Als je zo'n elzenprop in detail bekijkt blijkt die te bestaan uit al lemaal dicht opeen gepakte schub ben. Die zijn aanvankelijk groen van kleur, maar bij het ouder wor den verkleuren ze via bruin naar zwart. De schubben zitten heel in genieus in elkaar. Ze bestaan uit twee verschillende laagjes die sterk verschillend reageren op vocht en temperatuur. Kort gezegd komt het erop neer dat de ene laag bij vocht en kou veel sterker op zwelt of inkrimpt dan de andere en daardoor ontstaan er openin gen tussen de schubben. En als die openingen wijd genoeg zijn vallen de zaadjes die tussen de schubben zitten op de grond, of ze worden door de wind meegenomen naar een verderop gelegen plek. Dat alles zorgt ervoor dat nieuwe elzen ontkiemen op nieuwe groeiplaatsen. Verreweg de meeste zaadjes zullen nooit ontkiemen. Vogels als sijs, putter en pimpelmees weten de zaadjes te vinden al ver voordat de schub ben zover opengaan dat ze met de wind meegevoerd worden. Toen er vorige week onverwacht flink wat sneeuw viel barstten de elzenproppen open en landden de donkere zaadjes in het smetteloze sneeuwdek. Toen was het de beurt aan de vinken. Met tientallen stre ken ze neer om zich te goed te doen onder een besneeuwde el zenhaag. Een perfecte timing van moeder natuur! woensdag 13 december 2017 GO de overkant Yerseke Slikken met aan de Het bruggetje over de Pluimpot. Wie durft, kan over het stenen dammetje lopen. Pluimpot «■'i fi f ji Het riet kleurt goudgeel. Een koud en rustig rondje Timo van de Kasteele Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Sint-Maartensdijk, de Pluimpot Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Elzenproppen in de sneeuw. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39