Hogere kosten IPO tegenvaller voor provincie PVV doet mee aan verkiezingen in Terneuzen en Tholen II II Leraarverkiezing PZC: Van Schaik nadert Zoeter 8 KNOOPPUNT SLOEWEG Begin volgend jaar begint de aanleg van knooppunt 'Drie Klauwen' bij Nieuwdorp dat de T-splitsing met verkeerslichten in de N62/N254 vervangt. Het IPO heeft meer personeel aan moeten nemen, door een nieuwe manier van werken. De organisatie is verder geprofessionaliseerd en op het gebied van de overgang naar duurzame energie is een relatie aangegaan met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Unie van Waterschappen. Daar door zijn de kosten opgelopen. Voor het extra werk van het IPO Bureau is volgend jaar 3,6 miljoen euro extra nodig. Alle provincies moeten meer gaan betalen aan het samenwerkingsverband. De Zeeuwse bijdrage aan het IPO is 695.512 euro. Daar komt een bedrag van 293.429 euro bovenop. Een deel daarvan wordt gedekt uit het Pro vinciefonds, dus met geld van het Rijk. Maar Zeeland moet zelf 189.929 euro extra ophoesten. Het dagelijks provinciebestuur weet nog niet waar dat geld gevonden moet worden. Penibel Bij het IPO is wel aandacht ge vraagd voor de penibele financiële positie van Zeeland. De provincie probeert al geruime tijd af te ko men van een jaarlijkse korting van 10 miljoen euro op de bijdrage uit het Provinciefonds. Die is ooit in gesteld toen Zeeland als aandeel houder van energiebedrijf Delta Alle provincies moeten meer gaan betalen aan het samenwerkings verband nog een vergelijkbaar bedrag aan dividend ontving. Sinds 2014 leve ren de aandelen in Delta (nu PZEM) niks meer op, maar geldt nog steeds de korting op het Pro vinciefonds. Deze maand wordt een advies verwacht van een com missie onder leiding van Geert Jan sen, die kijkt naar een eerlijkere verdeling voor Zeeland. Na maanden van ogenschijnlijke stilte gaan de wegenbouwers van Boskalis in februari aan de slag met de bouw van het meest be sproken verkeersknooppunt van Zeeland: de aansluiting van de Sloeweg (N62) op N254 (Bern- hardweg) en de Westerschelde- tunnelweg (N62). Weggebruikers merken tot ko mend najaar echter nog weinig van de aanleg van Drie Klauwen, zoals het knooppunt gaat heten. Pas in het najaar van vol gend jaar krijgt verkeer van en naar Middelburg te maken met ROVER OF WEERWOLF een 'omleiding'. In de derde fase verdwijnt de bekende T-splitsing met de verkeerslichten en worden de binnenste wegen aangelegd. Begin 2018 wordt de planning concreter Het doorgaande verkeer rijdt dan over de nieuwe buitenste we gen van het knooppunt. Tussen het knooppunt en de afrit 's-Heer- enhoek komt een tijdelijk groot kruispunt of rotonde om verkeer in alle drie de richtingen mogelijk te houden. Hoe dat er precies uit gaat zien is nog onderwerp van onderzoek. De bedoeling is dat het verkeer zo weinig mogelijk hinder ondervindt, al zullen tijdens de bouw af en toe verschillende ke ren wegen afgesloten zijn. Dat zal vooral 's nachts of in het weekend zijn. In 2019 moet het werk af zijn. „Begin 2018 wordt de planning concreter en kunnen we ook aan geven wanneer er omleidingen en afsluitingen zijn", aldus Jeffrey de Goede, omgevingsmanager van Boskalis Nederland in het infor matieblad dat onlangs in de omge ving is verspreid. De PW doet op 21 maart in Terneu zen en Tholen mee aan de gemeen teraadsverkiezingen. Het is niet duidelijk of daar nog gemeenten bijkomen. Geert Wilders zelf maakte het gisteren via Twitter wereldkundig: Patrick van der Hoeff is de PW- lijsttrekker in Terneuzen en Vin cent Bosch - die nu al Statenlid is - in Tholen. In april liet de PW nog weten in vijf Zeeuwse gemeenten mee te willen doen. Behalve in Tholen en Terneuzen werd ook ge zocht naar kandidaten in Vlissin- gen, Hulst en Sluis, allemaal plek ken waar de PW tijdens de Kamer verkiezingen goed scoorde. Peter van Dijk, fractievoorzitter van de PW in de Staten en belast met aanzoeken van kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezin gen, laat in het midden of er nog ge meenten bijkomen waar de PW gaat meedoen. Goes is een optie, Deze lijsttrekkers waren nu zeker en daarom zijn we op bezoek geweest bij Geert Wilders geeft hij aan. „Maar deze lijsttrek kers waren nu zeker en daarom zijn we op bezoek geweest bij Geert Wilders." woensdag 13 december 2017 De provincie moet meer geld af dragen aan het interprovinciaal overleg (IPO), het samenwer kingsverband van alle Neder landse provincies. Dat betekent volgend jaar een tegenvaller van bijna 190.000 euro. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Doorstroming via Drie Klauwen Theo Giele Nieuwdorp -Jeffrey de Goede, Boskalis striegebied. Op uitzondering van boerderij Landlust zijn alle histo rische hoeves verdwenen, zo ook de Drie Klauwen die op on geveer een kilometer ten zuid westen van het nieuwe knoop punt lag. Dit is nu het terrein van Zeeland Refinery. In het advies over de naamgeving schrijft de Heem kundige Kring: De Drie Klauwen, bewoond door de familie Remijn, ontleende zijn naam aan de drie grote witte klauwen die op de zijgevel waren geschilderd. Deze wonderlijke afbeelding gaf aan leiding tot verschillende legen den. Het zouden de afgehakte handen zijn van rovers die aan de gevel waren opgehangen als afschrikwekkend voorbeeld, of afdrukken van een weerwolf. Volgens de heemkundige kring moesten de klauwen boze geesten en heksen weren. „Niet voor niets bevonden ze zich rond de ramen van de kel der, waar de melk en de boter werden bewaard. De boterbe- reiding was altijd een delicate aangelegenheid, en als het bij het karnen 'niet wilde bote ren', werd al gauw aan hekse rij gedacht." De Drie Klauwen, foto HEEMKUNDIGE KRING DE BEVELANDEN VLISSINGEN Kristel van Schaik is iets ingelopen op Christèle Zoeter: de strijd om de titel in de PZC-leraarverkiezing is span nend. CSW-docente Zoeter gaat nog al tijd aan kop, gevolgd door Van Ernst Jan Rozendaal Den Haag -Peter van Dijk Schaik, die lesgeeft op het Ostrea Lyceum in Goes. Stemmen kan nog tot donderdag 12.00 uur via www.pzc.nl/bestele- raar. De wisselbeker wordt vrijdag uitgereikt op de school van de winnaar. Het knooppunt bij Nieuwdorp krijgt de naam Drie Klauwen. De naam is voorgesteld door Heemkundige Kring De Bevelan- den. Drie Klauwen was de naam van een monumentale boerderij die in de Nieuwe West-Kraaijert- polder lag. De polder is nu gro tendeels opgeslokt door het haven- en indu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36