HOE ZEEUWS BEN JIJ? M Mantelzorg dreigt om te vallen, ontdekt De Monitor Parking Domburg wordt geen kunstijsbaan 7 DOE DE TEST OP PZC.NL/ECHTEZEEUW Het programma De Monitor komt naar je toe. Ook zonder televisiecamera's. De primeur was gisteren voor Vlissingen. woensdag 13 december 2017 De nieuwe parking achter de Roosjesweg in Domburg wordt niet de eerste kunstijs baan van Zeeland. Naast de hoge kosten vreest wethou der Jaap Melse van Veere voor een te grote toeloop waardoor er eerder nieuwe parkeerproblemen ontstaan dan dat ze worden opgelost. Sheila van Doorsselaer Domburg Door de bouw van de nieuwe supermarkt van Albert Heijn aan de Traverse vervallen 126 parkeerplaatsen. Ter compensa tie wil het college van B en W het perceel naast het gemeente huis aan de Roosjesweg aanko pen om daar tweehonderd nieuwe parkeerplaatsen aan te leggen. Ook komen er een trapveldje en een pumptrackbaan (een fietscrossbaan met bulten en bochten), alles bij elkaar een in vestering van ruim zeven ton waar de gemeenteraad morgen over beslist. Het nieuwe parkeerterrein wordt zodanig aangelegd dat het ook als ijsbaan kan worden ge bruikt. Zo wordt gekozen voor een lichtkleurige ondergrond waarop water sneller bevriest dan op zwart asfalt. Maar een kunstijsbaan (met een buizen systeem onder het wegdek), het zou de eerste van Zeeland zijn, wordt het niet. De Domburgse IJsclub Nooitgedacht had er in de raadscommissie een vurig pleidooi voor gehouden, wat aanstekelijk werkte op de com missieleden. Toch kiest het college niet voor de kunstijsbaan. „De wethouder vreest dat het storm zou lopen omdat het dan de eerste kunst ijsbaan in de provincie zou zijn", zegt Jaap Bimmel, voorzitter van IJsclub Nooitgedacht. „Dat speelt zeker mee", zegt Melse. „Maar zo'n kunstijsbaan kost honderdduizenden euro's. We willen geen precedent scheppen richting andere verenigingen." Zeeuwen zijn groös op hun provincie. Hoezeer de wereld ook verandert, het Zeeuws sentiment blijft. En lijkt alleen maar sterker te worden. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt iemand tot een 'echte' Zeeuw? Onder de noemer '100% Zeeuw' onderzoekt de PZC het Zeelandgevoel. Mis niets en lees de volgende editie in de PZC van zaterdag! René Hoonhorst Zo lang mogelijk thuis blij ven wonen. Menswaardig (stok)oud worden. Het zijn belangrijke stokpaardjes van de moderne zorgmaatschappij. En ze staan ook niet of nauwelijks ter discussie. Want zo zelfstandig en menswaardig mogelijk oud wor den, wil toch iedereen? Maar is het menswaardig om de menterende ouderen thuis te laten wonen? Hoe lang kun je zelfstan dig thuis blijven wonen zonder een gevaar voor de omgeving en/of jezelf te worden? En is de zorg die nodig is om de ideale situ atie te bewerkstelligen, betaalbaar? Vragen waar de samenleving mee worstelt. En vragen die de onder- zoeksredactie van De Monitor in trigeren. De tientallen aanwezigen in het Arsenaaltheater in Vlissingen ble ken er eveneens geen sluitend ant woord op te hebben. Dat het Mo nitorteam Zeeland 'als meest ver grijsde provincie' had uitgekozen om problemen over ouderenzorg bloot te leggen, bleek een schot in de roos. Presentator Teun van de Keuken hoefde niet veel moeite te doen om mantelzorgers te vinden, die 'zelf wel wat mantelzorg kon den gebruiken'. Mantelzorgers, wijkverpleeg kundigen, vertegenwoordigers van zorginstellingen en zorgverzeke raars en raadsleden waren het er met elkaar over eens dat mantel zorgers én beschikbare directe zorgverleners de zich opstape- A Teun van de Keuken geeft een mantelzorger gelegenheid haar zegje te doen. foto lex de meester lende zorgtaken niet meer aan kunnen. De participatiemaat schappij is 'te ver doorgeslagen', constateerden mantelzorgers en wijkverpleegkundigen eensge zind. De professionals hebben te wei nig tijd, benadrukte een gisteren zeventig geworden wijkver pleegkundige uit Hulst. „Ik ben al zes jaar met pensioen, maar ben deze zomer weer voor een paar uurtjes begonnen. Ze kunnen het werk niet aan." Mantelzorgers onderstreepten vooral dat er vaak te vanzelfspre kend vanuit wordt gegaan dat ze 24 uur per dag, zeven dagen in de week beschikbaar zijn voor de partner, het familielid, de vriend of kennis die ze verzorgen. Wijkverpleegkundigen maken overuren bij de vleet en houden toch het frustrerende gevoel dat ze tekortschieten, omdat ze niet de Het valt niet mee om altijd sterk te moeten zijn -Nel, mantelzorger tijd hebben om hun cliënten de aandacht te geven, die ze verdie nen. Van de Keuken, ook bekend van de Keuringsdienst van Waarde, wist de aanwezigen af en toe een ontspannende lach te ont lokken door een relativerende of ironische opmerking. Hoewel zorgverzekeraars en lei dinggevenden meldden dat geld alleen niet de oplossing is, kon niemand een afdoende oplossing aandragen. Veel aanwezigen vin den dat het instellen van allerlei potjes tot afschuiving en verspil ling leidt. Dat gemeenten de verantwoor ding voor zorgverlening vragen, vinden velen prima. Maar het zou - dacht een groot aantal Arsenaal bezoekers - beter zijn als een ho gere overheid of instelling verant woordelijk wordt voor de financie ring. WA Potjes nekken ouderenzorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35