Sportverenigingen moeten nieuwe wegen vinden om te overleven 4 Minder vrijwilligers, minder leden en minder geld in de clubkas. Zeeuwse sportclubs staan onder druk. Om te kunnen overleven, moeten verenigingen op zoek naar nieuwe doelgroepen en meer samenwerken. In Driewegen en Ovezande waren ze hun tijd vooruit. Waar ooit twee kleine worstelende voetbalclubs waren, is één grote omnivereniging ontstaan. „Je ziet dat alles in de lift gaat." PC De 'open-club gedachte' kan bij dragen aan die ontwikkeling, stelt Janine van Kalmthout. Ze is als on derzoeker verbonden aan het Mu iier Instituut, dat onderzoek deed naar de vitaliteit van sportclubs in krimpgebieden. De Middelburgse veldsportver- enigingen gaan al meer samenwer ken, zo werd vorige week bekend. Dat is hard nodig, want Walcheren is een anticipeergebied. Sportclubs in deze regio moeten in de toe komst rekening houden met een krimpende en vergrijzende bevol king en daar hun beleid op aanpas sen. Doen ze dat niet, dan worden ze in hun voortbestaan bedreigd. Hetzelfde geldt voor Schouwen- Duiveland. In Zeeuws-Vlaanderen is de situatie voor de sportclubs nijpender, daar krimpt de bevol king nu al en dus zijn er minder le den en vrijwilligers beschikbaar. „In sommige krimpregio's zijn verenigingen heel actief om met elkaar te kunnen blijven sporten. De indruk is wel dat dat in Zeeland minder leeft", zegt Van Kalmt hout. „Het is van belang dat ver enigingen zich bewust zijn van hun positie in de krimpregio en daarop inspelen door het beleid of ambitie aan te passen. Als er veel ouderen in de buurt zijn dan valt het te overwegen om iets voor die doelgroep aan te bieden. Dat ge beurt nu nauwelijks bij de meeste sportverenigingen." Leefbaarheid In Zeeuws-Vlaanderen kan de leef baarheid onder druk komen te staan als sportclubs omvallen. „De school en de sportvereniging zijn vaak een van de laatste voorzienin gen die verdwijnen", zegt Van Kalmthout. „Belangrijk is om de ontwikkelingen in de omgeving zoals ontgroening, vergrijzing, commercialisering, maar ook dus krimp te volgen en te bedenken wat dat voor jouw club kan betekenen." In het Zeeuws-Vlaamse onder wijs wordt al volop ingespeeld op de krimp, met de scholenfusie als recentste voorbeeld. Maar op sportgebied wordt er nog (te) wei nig samengewerkt. Als er veel ouderen in de buurt zijn, valt het te overwegen ze iets aan te bieden Dit in tegenstelling tot Schou- wen-Duiveland waar de afgelopen jaren al verschillende voetbalclubs de handen hebben ineengeslagen zoals in Zierikzee (MZC'n) en de Westhoek. „Ook in de krimp- en transitieregio's zijn veel krachtige verenigingen", constateert Van Kalmthout. Dat komt onder meer door samenwerking, fusies en kleine verenigingen die opgaan in grotere. Openstaan Volgens het Muiier Instituut zou den clubs moeten overwegen mee te gaan in de 'open-club gedachte'. Daarbij draait het niet louter om de sport, maar ook om verbinding met de buurt. „Clubs zouden open moeten staan voor andere doel groepen en organisaties. In een krimpregio verdwijnen vaak voor zieningen, omdat bewoners weg trekken, er meer oudere inwoners zijn en er minder jeugd is. Dan ontstaat er een andere behoefte aan voorzieningen, dat geldt ook voor sportverenigingen. Als er minder vrijwilligers zijn die de schouders eronder willen zetten, worden clubs kwetsbaar. In een 'open-club gedachte' kijk je meer naar de omgeving en welke moge lijkheden dat biedt voor je vereni ging. Dat kan bijdragen aan het versterken van een club." Al tien jaar geleden staken de toenmalige voetbalclubs - SVD en Volharding - de koppen bij elkaar en ontstond een samenwerkingsverband voor de jeugdteams. En sinds twee jaar is er één mooie, grote club: DwO '15. Daar wordt niet alleen gevoetbald maar ook getennist, geyogaad, ge- judood, getrimd, gegymd en nog meer sportieve activiteiten. „Het is helemaal ons eigen ini tiatief geweest", zegt voorzitter Eric Schneider. „We hebben het als clubs allemaal zelf georgani seerd en de gemeente Borsele stond er gelukkig volledig achter." Aanleiding waren dezelfde knel punten als bij veel andere kleine clubs: gebrek aan vrijwilligers en leden. „Het werd steeds moeilijker om de teams te bezetten. We heb ben toen diverse bijeenkomsten gehad, ook met de KNVB. Daarbij kwam naar voren dat we in Bor sele eigenlijk te veel voetbalver enigingen hebben om alle clubs goed te bemannen." „We zijn daar direct serieus mee bezig gegaan", zegt Schneider. „Als bestuur van SVD stonden we daar volledig achter en dat van Volharding gelukkig ook. Dan kun je korte slagen maken." De krach tenbundeling is cruciaal geweest. „Anders had een van de twee clubs waarschijnlijk niet meer be staan. Nu hebben we een mooie, grote en gezonde vereniging met bijna 500 leden." Tijdens het fusieproces sloot ook Tennisvereniging Ovezande zich aan. Bovendien is door de combi natie met onder meer yoga, Pilates en judo in de beide dorpshuizen een ware omnivereniging ont staan. „Je ziet dat alles daardoor toch een beetje in de lift gaat", zegt Schneider. „Daar doe je het voor: de sport op het dorp houden. Het dorps huis in Driewegen is nu zo onge veer het meest bezette gebouw in de gemeente Borsele." Leden van DwO '15 betalen een basiscontributie en een beperkt bedrag per sport. „Daardoor is het relatief goedkoop om meerdere sporten te doen. Zeker voor men sen met kinderen is dat heel aan trekkelijk." Nu hebben we een gezonde vereniging met bijna 500 leden De leden stemden massaal in met de fusie. „Er is ook nauwelijks een gewenningsproces geweest. De leden maakt het niets uit of ze op Driewegen of Ovezande voet ballen of tennissen." Organisatorisch moesten we wel zaken fmetunen. We gingen van twee kleine verenigingen naar één grote. Daar moet je wel op inspe len. Dat lukt ook, maar het heeft tijd nodig. Je hebt toch met vrij willigers te maken." Schneider kan het andere kleine verenigingen zeker aanraden om sentimenten overboord te zetten en samenwerking te zoeken. „We zien de problemen bij andere clubs. Ik sta wel eens verwonderd te kijken waarom sommige niet wat actiever reageren. Het gaat toch om het behoud van je vereni ging." woensdag 13 december 2017 Buigen of barsten voor clubs Maurice Steketee Vlissingen -Janine van Kalmthout, Muiier Instituut Samen hou je de sport op het dorp Rolf Bosboom Driewegen Voorzitter Eric Schneider bij de yogales in het dorpshuis in Driewegen, fotomarcelledavidse -Eric Schneider, voorzitter DwO '15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32