KOEN VERWEI J ij nog een keer straffen is inhumaan' 25 Koen Verweij (27) kwam van ver, maar schaarde zich in korte tijd weer bij de wereldtop. Op geheel eigen wijze, zoals altijd Ik heb geen spijt, maar heb mijn talent niet altijd optimaal benut Koen is Koen, zei Sven Kramer ooit. Hij bedoelde ermee dat er niet altijd een peil te trekken is op zijn goede collega Koen Ver weij. Hij doet dingen die niemand anders doet, of begrijpt. Maar wat an deren daarvan vinden, interesseert hem maar matig. Zijn keuze afgelo pen zomer om zich aan te sluiten bij de Russen, riep bij velen afkeuring op. Hoe kan je nou juist daar gaan trainen? Afgelopen weekeinde, bij de we reldbekerwedstrijd in Salt Lake City, ging Verweij uitgebreid op de foto met de Russische ploeg, daags na het harde verdict van het Internationaal Olympisch Comité, die een langdu rig, grootschalig en staatsgeorgani- seerd dopingsysteem bewezen achtte en het land weert van de ko mende Winterspelen. Voor zover de Russen al niet de paria's van het schaatsen waren, zijn ze dat nu wel. Neem Olga Fatkoelina, de voor het leven van de Spelen geweerde Rus sin die haar zilveren medaille waar schijnlijk kwijtraakt aan Margot Boer. 'Wat doe die hier nog', hoor je de schaatswereld denken. Verweij sloeg in de Utah Olympic Oval broe derlijk zijn arm om Fatkoelina heen. Bedoelingen Zoiets doet geen enkele andere bui tenlander. Verweij wel. „Ik heb ge woon het beste voor met iedereen uit Rusland. Ik denk niet dat iedereen kwade bedoelingen had. Misschien een paar wel. Ik ben niet iemand die een heel land veroordeelt", legde Verweij uit. Officiële interviewverzoeken sloeg hij afgelopen weken af. Maar na de verbetering van zijn eigen Neder lands record op de 1500 meter nam hij wel uitgebreid de tijd om terug te blikken op het halfjaar dat hij met de Russische ploeg heeft meegetraind. Waar Verweij eerder in de week zei nu afstand te nemen van de ploeg van zijn oud-TVM-trainer Kosta Pol- tavets, liet hij nu toch de mogelijk heid open om na het olympisch kwa lificatietoernooi eind deze maand weer bij de Russen aan te sluiten. „Ik kan goed met Kosta en Denis (Joes- kov, red.). De sfeer is goed, ik hoop met die gasten te kunnen schaatsen. Ik denk dat ik in korte tijd iets heel moois heb neergezet met een klein groepje mensen. De Russen, mijn privésponsor Dirk-Jan Bakker, iS- kate. Iedereen droeg een steentje bij, ik ben ze zeer dankbaar, maar het is uiteindelijk mijn traject. Ik ben best trots op wat ik heb bereikt. Maar ik zie ook nog veel verbeterpunten." Verweij heeft zijn keuze steeds uitgelegd als een sportieve. Hij wilde eerst aansluiten bij Japan, waar zijn goede vriend Johan de Wit bonds coach is. Dat ging niet door. Toen kwam de optie Rusland in beeld. Daar kon hij trainen met zijn groot ste rivaal, de beste 1500-meterrijder van de afgelopen jaren, Joeskov. „Ik loop er nooit voor weg om het tegen de besten op te nemen, op trainingen en in wedstrijden. Dat heb ik met Sven ook altijd gedaan. Het onder scheidt mij van sommige andere atle ten." De opmars van Verweij is indruk wekkend. Hij is na Joeskov veruit de beste op de schaatsmijl. Twee seizoe nen reed hij nauwelijks wedstrijden, laat staan internationale. Het beeld ontstond dat hij na de Olympische Spelen van Sotsji, waar hij het goud op de 1500 meter op drie duizendsten misliep, vooral genoot van het luxe leven. Van tv-optredens, van de aan dacht. Misvatting Een misvatting, zegt Verweij. „Ik ben eruit gestapt met een blessure. Mijn nieren werkten zo goed als niet meer. In die tijd ging het een beetje fout met mijn sponsor (Corendon, red.), waardoor ik nog harder ging trainen. Ik sloot me ook aan bij de olympische selectie van de baanwielrenners. Al met al was het te veel, ik herstelde niet meer. Ik had er moeite mee dat ik niet kon schaatsen, met mijn moti vatie na Sotsji was niets mis. Daar voor wel soms. Ik heb nergens spijt van, maar ik heb mijn talent niet al tijd optimaal benut. Nu weet ik wel wat ik ervoor moet doen. Ik ben rus tiger, ouder en wijzer." Zijn plannen reiken verder dan Pyeongchang. „Het waren zes mooie maanden bij de Russen, maar ik heb nog geen stabiele basis van twee jaar trainen. Continuïteit, een stabiele omgeving en een mooie ploeg, dat heb ik de komende jaren nodig. Dan kan ik nog JOESKOV mooie dingen laten zien woensdag 13 december 2017 GO Rik Spekenbrink Salt Lake City —Koen Verweij (27) Koen Verweij: „Ik ben rustiger, ouder en wijzer." FOTO GETTY IMAGES Was, of is Denis Joeskov (foto) de grote favoriet voor olympisch goud op de 1500 meter in Pyeong chang? Dat is de vraag. Zijn wereldrecord in Salt Lake City afgelopen week einde bevestigde nogmaals zijn topvorm. Maar of hij van het Internationaal Olym pisch Comité onder de neu trale vlag mag uitkomen op de Olympische Spelen, is af wachten. Zelf schat hij de kans in op 50 procent. En als hij geen groen licht krijgt, gaat Joes kov in beroep. „Mij nog een keer straffen voor een ver grijp van tien jaar geleden, is inhu- FOTO PHOTO NEWS maan", vindt de Rus. Hij doelt op de schorsing van vier maanden voor het ge bruik van marihuana in 2007. Op het hoe en waarom van dat vergrijp gaat hij niet uitgebreid in. Liep hij tegen de lamp bij een dopingcontrole? Werd hij betrapt tijdens het roken van een joint? „We waren met een groep schaatsers en iedereen schoof de schuld in mijn schoenen. De Russische bond heeft me met succes geholpen om mijn onschuld aan te tonen in een rechtszaak. Het is een hoofdstuk in mijn bio grafie, maar wel een hoofd stuk van tien jaar oud." De specialist op de schaats mijl weet niet of hij ze moet geloven, de verhalen over een staatsgestuurd do pingsysteem in Rusland. „Wat me wel verbaast en schokt is dat ieder een klakkeloos gelooft wat Grigori Rodtsjenkov (de Russische klokken luider, red.) zegt. Hij heeft zelf slechte dingen gedaan, achter de rug van de overheid om, en uit angst om gepakt te worden is hij gevlucht. En nu roept hij lelijke dingen over ons."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25