20 M ANGELA KIJKT TV Al 40 jaar zit Mark Hamill vast aan Luke Sky walker, de ruimteridder uit Star Wars, die weer in The LastJedi opduikt. Zijn wereldwijde roem heeft een keerzijde. De talkshowpresentatoren waren gisteren zó druk met een pr-offensief om on danks de glibberige wegen en dwarre lende vlokken publiek naar hun studio te krij gen, dat twee veel opvallender zaken een beetje ondersneeuwden. Zonde, want het was écht een gedenkwaardige avond op NPO1. Jinek had, op de dag van de uitreiking van de Joke Smitprijs, bewust of onbewust een tafel met louter vrouwen. Toch leuk, ook voor de echtgenote van Binnenhof-watcher Joost Vullings. Had zij hem eens een avondje thuis op de bank. Helaas voor Eva werd ze toch nog afge troefd door Matthijs van Nieuwkerk. Die ont ving een man, dat wel. Maar dan wel één waar Hilversum, Den Haag en eigenlijk het hele land al maanden driftig naar op zoek zijn: De Gewone Nederlander. RTL volgt gezinnen naarOllolai P.C. Hooft- prijsvoor Wijnberg Ere wie ere toekomt, NRC Handelsblad had hem gevonden. DWDD deed enkel het inter view nog eens dunnetjes over. En wie was die Gewone Nederlander? (Ik pauzeer hier even voor het effect, denkt u er zelf wat tromgeroffel bij.) Frans Bauer! Ik rolde nog net niet van de bank af van het lachen. Frans Bauer, als prototype van De Ge wone Nederlander, dat kan alleen de grachten gordel bedenken. Want Franske komt van een woonwagenkamp, drinkt koffie met zijn fans, loopt graag in een T-shirt en zingt in begrijpe lijk Nederlands. Toch? Nee, dus. Wie als zanger in Ahoy keer op keer door duizenden fans wordt toegejuicht, wie een persdag moet houden op een luxejacht om alle aandacht voor zijn aan staande huwelijk in goede banen te leiden en wie zijn vakantiefoto's terugvindt in een rod delblad is niet De Gewone Nederlander. Dan is er duidelijk nog heel wat mis met het beeld dat de (Amsterdamse) media van hem of haar heb ben. zonder twijfel de liefste ster die ik ooit heb ont moet en is bewonderenswaardig normaal geble ven onder alle roem, bewieroking en ongebrei delde interesse van de buitenwereld voor elk de tail van zijn leven. Check maar bij de dame van de Chinees in Fijnaart. Ik denk dat de kans groter was dat De Gewone Nederlander gisteravond in het publiek zat van DWDD dan aan de talkshowtafel. Want gratis kaarten en extra versnaperingen om een beetje sneeuw te trotseren, daar trek je ze wel mee. Quote van de dag Als we moeten concluderen dat ik een tuttige moeder ben geworden... so be it! e tijd heeft ook vat ge kregen op Mark Hamill. Als 65-jarige oogt de Ame rikaanse ac teur uiteraard niet meer zo jong, lenig en onbevangen als 40 jaar geleden, toen hij werd uitverkoren om Luke Skywal- ker te vertolken in de eerste se rie Star Wars-films, de held met het flitsende lichtzwaard. Hamill lijkt tegenwoordig door zijn grijzende haardos en dito baard en zijn enigszins ge zette postuur op een fors uit de kluiten gewassen tuinkabou ter. In de film ziet hij er zelfs uit als een messiaanse monnik. Zijn rol als Luke Skywalker was voor hem zowel een zegen als een vloek. Als tamelijk on bekend acteur werd hij door de Star Wdrs-films een wereldster, maar er was ook een keerzijde, zoals de acteur later ervoer. Het Star Wdrs-idool herin nert zich een belangrijke audi tie nadat zijn naam als filmster was gevestigd. „Ik stond op Broadway in de toneelversie van Amadeus. Toen regisseur Milos Forman van plan was om er een speelfilm van te maken, mocht ik bij hem langskomen om te auditeren. Acht uur lang moest ik teksten voorlezen uit het toneelstuk. Met telkens een andere tegenspeelster. „Uiteindelijk vroeg ik hem of ik de rol in zijn film zou krij gen. 'Natuurlijk niet', ant woordde Forman. 'Niemand zal ooit geloven dat Luke Sky walker de rol van Mozart zou kunnen spelen.' Hij bleek vooral geïnteresseerd in die ac trices met wie ik al die scènes moest oefenen." De anekdote die Hamill in Londen zonder een spoor van frustratie vertelt, staat model voor wat hem in de afgelopen Gewoon woensdag 13 december 2017 TELEVISIE RTL4 gaat bur gemeester Arbau van Ollo- lai in Italië hel pen zijn leegge lopen gemeente nieuw leven in te blazen. In het programma Het Italiaanse Dorp: Ollolai volgt RTL Nederlan ders die er een nieuw bestaan opbouwen. LITERATUUR GO Luke $k\ walker was een vloek en een zeae Dichter/schrij ver Nachoem Wijnberg (56) is de winnaar van de P.C. Hooft- prijs 2018. De oeuvreprijs is dit jaar bestemd voor poëzie. Wijnberg krijgt de prijs op 24 mei in het Lite ratuurmuseum in Den Haag. Wat niet wegneemt dat ik graag wilde dat er meer BN'ers zoals Frans rondliepen. Hij is —Actrice Victoria Koblenko vertelt in Viva dat ze geniet van het gezinsleven. Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20