slim boeren 16 Bijna negen op de tien Nederlanders heeft een aanvullende zorgverzekering. Een kwart van de verzekerden maakt hier nooit gebruikt van, blijkt uit onderzoek. Ook een extra tandartsverzekering is vaak weggegooid geld. UI O. UI UI ZORGVERZEKERINGEN DE OVERSTAP In de schijnwerpers Cor Boonstra, de toenmalige topman van Philips, keek vreemd op toen hij in 1998 bij het Evoluon arriveerde voor zijn jaarlijkse persconferentie. Die ochtend zou hij de komst van zijn nieuwe medebe stuurder Roel Pieper wereldkundig maken. Maar Pieper was hem al voor geweest. Op de persconferentie, waar de nieuwkomer niets te zoeken had, liet Pieper zich voor de camera's interviewen. Hij had twee pr-dames inge huurd, die de publiciteit rond zijn transfer re gelden. Zonder overleg met Philips. 'Ik kon op dat moment niets anders doen dan glimla chend zijn hand schudden en hem een intro ductie geven voor de pers', schrijft Boonstra in zijn memoires. het ingedutte elektronicacon cern had moeten opschudden, al ten einde. Boon stra had genoeg van het gezaag aan zijn stoelpo ten. Pieper was volgens hem Investeerder meer bezig met zijn eigen ambi ties en zaakjes. Gisteren kon digde Pieper zijn nieuwste carrièrestap aan. Een strak persbe richt, waarin hij zichzelf omschrijft als 'voor malige Philips-topbestuurder', meldt dat hij in Oekraïne een biobrandstoffenfabriek gaat op zetten. Zijn nieuwe bedrijf Agri Cooperative Europe (ACE) moet de maïs gaan leveren die tot brandstof wordt verwerkt, en verder met 'slimme, duurzame en moderne technieken de mijlenver achterlopende' Oekraïense land bouwsector gaan professionaliseren. Maar toch minder opmerkelijk dan misschien lijkt, in deze tijd waarin computers, drones en op afstand bestuurbare tractoren de landbouw op stelten zetten. Pieper heeft een neus voor investeringen in snel veranderende sectoren. Zo hield hij zich afgelopen jaren bezig met ul- tralightvliegtuigjes, spraaktechnologie, navi gatie en rekeningrijden - overigens met zeer wisselend succes. Zo ging de navigatiekastjes- maker MyGuide failliet; de curator consta teerde dat de administratie niet deugde. In Oekraïne én in de brandstoffensector is de boomlange ondernemer die geboren werd in Vlaardingen geen onbekende. Drie jaar gele den kocht hij onderdelen van BRSM-Nafta, de Oekraïense keten van benzinestations. Dat bedrijf raakte later in opspraak wegens cor ruptie, belastingfraude en een grote brand in een oliedepot. „Oekraïne is een moeilijk land maar heeft vele opportunities", antwoordde Pieper op de vraag van zakenblad Quote wat die ellende hem had gekost. Die kansen wil hij nu verzilveren in de land bouw. En de moeilijkheden? Ook daar is aan gedacht, laat hij weten: „ACE is een partner schap aangegaan om corruptie te bestrijden." Gemalto Altice Unibail Rodamco Tot 31 december kan de zorgverzekering worden opgezegd. In drie delen gaan we in op de zorg in Nederland. Vandaag deel 1. De meeste Ne derlanders zijn honkvast. Vo rig jaar maakte maar 6,8 pro cent van de verzekerden de overstap naar een andere zorgverzekering. Zorg- wijzer.nl voorspelt dat er voor 2018 nog minder overstappers zijn, na melijk 5,4 procent. Waarom zitten we allemaal zo vast aan die con tracten, wat is de angst? Laten we eerlijk zijn: een zorg verzekering uitkiezen is een hoop gedoe. Hoeveel eigen risico Wil ik me verzekeren voor tandarts kosten? Vind ik het belangrijk dat ik zelf mijn arts kan kiezen? Door bij de oude verzekeraar te blijven, omzeilen we deze dilem ma's. We hebben er ooit al een keer over nagedacht, en het is goed zo. De andere kant van de medaille is dat we met zijn allen een hoop geld laten liggen. Driekwart van de verzekerden had vorig jaar een basisverzekering waarvoor een goedkoper alternatief bestond, blijkt uit analyses van de Autori teit Consument Markt (ACM) en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Kloonpolissen Overstappen levert gemiddeld 100 euro per jaar op. Dat is minder dan switchen van energieleverancier, waarmee je vanwege de hoge wel komstkortingen al snel een paar honderd euro verdient, maar bijna 70 euro is nog altijd een aardig be drag. Bovendien is het een gemid delde en valt er voor u wellicht een hogere korting uit te slepen. „Zorgverzekeraars geven meestal geen welkomstcadeautjes. Maar overstappen kan toch geld opleve ren omdat de premieverschillen Als iemand tevreden is, begrijp ik dat de verzekering wordt voortgezet groot zijn", stelt Babs van der Staak van de Consumentenbond. Soms is er zelfs geen enkel ver schil tussen basisverzekeringen die wél in prijs verschillen. De Consumentenbond noemt dat kloonpolissen. De prijsverschillen kunnen oplopen tot 175 euro per jaar. Vergelijken loont dan wel de gelijk. Ook het vergelijken va n aanvul lende pakketten is verstandig. Voor de prijs, maar ook voor de dekking, want die kan per jaar va riëren. „Als je huidige zorgverze keraar iets verandert aan de voor waarden, moet-ie dat aangeven op de nieuwe polis. Bijvoorbeeld als er minder behandelingen bij de fysiotherapeut gedekt zijn. Maar wijzigingen in de contracten die verzekeraars afsluiten met artsen en ziekenhuizen, worden niet op de polis vermeld. Heb je geen vrije zorgkeuze, dan is het slim om te Zorgverzekeraars geven meestal geen welkomstcadeautjes maar overstappen kan geld opleveren informeren of je volgend jaar nog wel bij je eigen arts of ziekenhuis terecht kan", tipt Van der Staak. Zo niet, dan is dat een goede reden om over te stappen. Ook als er iets aan je persoon lijke situatie verandert, kan het slim zijn om voor een andere ver zekering te kiezen. Iemand wil bij voorbeeld zwanger worden of er staat een grote operatie gepland. Vraag u bovendien af of u über haupt wel een aanvullende verze kering nodig hebt. Bijna negen van de tien Nederlanders hebben een aanvullend pakket, maar een kwart maakt daar nooit gebruik van. Er zit namelijk al heel veel in het basispakket. En maakt u wel gebruik van zorg buiten de basis verzekering, dan bent u toch vaak goedkoper af door de zorg zelf te betalen dan door jaar na jaar de aanvullende premie op te hoesten. Ook een extra tandartsverzeke ring is vaak weggegooid geld. Het is veel slimmer om jaarlijks zelf geld opzij te zetten voor de tand arts. Bovendien, bent u wél verze kerd en krijgt u (alsnog) ernstige gebitsproblemen, dan is een tand artsverzekering vaak niet af doende. Maximum De meeste verzekeringen werken met een maximum zodat u bij een dure ingreep, zoals een brug of een kroon, alsnog moet bijbetalen. Er bestaan wel polissen zonder li miet, maar die vergoeden com plexe behandelingen vaak niet, tenzij u de hoofdprijs betaalt. Bij het vergelijken, kan ook uw huidige verzekering als beste uit de bus komen. „Overstappen is ze ker geen must. Als iemand tevre den is over zijn of haar verzeke raar, en hij komt goed uit de verge lijking, dan kan ik me voorstellen dat de huidige verzekering wordt voortgezet", zegt Van der Staak. Roel Pieper ziet toekomst in de landbouw. De iet-ondernemer en onttroonde oud kroonprins van Philips stapt in smart far ming. Niet in Nederland, maar in Oekraïne. Geboren 13 april 1956 in Vlaardingen Studeerde informatica aan de TU Delft 1998 -1999 bestuurder bij Philips Investeerder in allerhande (ict-)bedrijven Een jaar later was de carrière van de nieuwe kroonprins, die Het is nogal een stap, van ict'er naar boer. Annemieke van Dongen O m woensdag 13 december 2017 PC De digitaal be veiliger schoot omhoog na een overnamebod van Atos. Het tij lijkt ge keerd voor de kabelaar. De biotechno- loog behoorde tot de grootste dalers in de AEX. Het vastgoedbe drijf, dat een mil jardenbod deed op Westfield, werd flink lager gezet. o Overstappen? Een hoop gedoe, maar het loont Irene van den Berg Babs van der Staak, Consumentenbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16