Advocaat van Mark de J. verwijt OM tunnelvisie in zaak-Everink 13 Commissie wil meldplicht bij vermoedens van seksuele intimidatie voor alle vijf miljoen leden van Nederlandse sportbonden en sportclubs. De onderzoekscommissie 'Seksu ele intimidatie en misbruik in de sport' presenteerde gisteren haar eindrapport. Een meldplicht is daarin de belangrijkste van 42 aan bevelingen. „Er wordt te veelweg- gekeken in de sport. Er wordt ook te weinig aangifte gedaan bij de po litie. Het is tijd voor permanente actie, niet voor alleen zo nu en dan zeggen dat we iets heel erg vin den", zei commissievoorzitter en oud-minister Klaas De Vries. Uit het onderzoek van de com missie komt naar voren dat zeker 12 procent van de sporters als kind minstens één keer ervaring heeft gehad met seksueel grensover schrijdend gedrag. 4 procent van de 2.000 sporters die werden onder vraagd, stelt ernstige vormen van seksueel misbruik te hebben mee gemaakt: aanranding en verkrach ting. In 40 procent van de gevallen werd een medesporter als dader genoemd. „Onthutsende cijfers", aldus De Vries. „Misbruik in de sport komt dus heel veel voor en veroorzaakt immens leed." Aangifte Even onthutsend is de constatering dat meldingen over misbruikver- moedens niet vaak leiden tot 'ef fectieve vervolgstappen'. „Meldin gen bij verenigingen leiden slechts bij uitzonderingen tot maatregelen van het bestuur." Ook leggen ver enigingen zelden sancties op aan leden die over de schreef zijn ge gaan. Hoe vaak aangifte is gedaan bij de politie is niet bekend. De commissie wil daarom dat alle sportbonden, en daarmee de sportclubs, een meldplicht gaan in voeren. Als een sporter hoort van een geval van seksuele intimidatie of seksueel misbruik, moet hij daarmee naar het bestuur van de club stappen, dat ermee aan de slag moet. Ook als het om zaken van lang geleden gaat, want de verja ringstermijnen moeten langer worden. Als het om een ernstig in cident gaat, moet het worden ge meld bij de sportbond én de poli tie. „In de hockeywereld is er al zo'n meldplicht, en daar zijn goede er varingen mee", stelt De Vries. „Als later blijkt dat een clublid iets niet gemeld heeft, moet hij of zij daar ook op worden aangesproken." Niet melden kan ertoe leiden dat iemand uit de vereniging wordt ge zet, zegt Gerard Dielessen, direc teur van sportkoepel NOC*NSF. De sportkoepel stelde gisteren de aanbevelingen van de onderzoeks commissie over te nemen. Misbruik NOC*NSF gaf eerder dit jaar op dracht tot het onderzoek nadat in de (internationale) media steeds meer verhalen opdoken van (top)sporters die vertelden over hun misbruik. Oud-wielrenster Petra de Bruin vertelde hoe ze ja renlang werd misbruikt door een begeleider. Ook twee oud-jeugd spelers van Vitesse en PSV deden hun verhaal. Bij de commissie De Vries kwamen 103 klachten bin nen, een relatief klein aantal gezien de geschatte omvang van het pro bleem. i Sportclubs leggen zelden sancties op aan leden die over de schreef zijn gegaan De commissie adviseert NOC*NSF niet om op grote schaal over te gaan tot het betalen van schadevergoe dingen. Toen het grote seksuele misbruikschandaal in de katho lieke kerk aan het licht kwam, deed de kerk dat uiteindelijk wel. De Vries vindt die zaken niet verge lijkbaar. „In tegenstelling tot bij misbruik in de kerk is in de sport niet de dader beschermd. Het is hier de dader die voor genoegdoe ning moet zorgen." Seksueel grensoverschrijdend gedrag bij mensen die als kind aan sport deden Vrouwen 15% Mannen 8% va 549 va799 UTRECHTAdvocaat Bob Kaarls bepleitte gisteren in de rechtbank in Utrecht vrijspraak voor zijn cliént Mark de J.. Het Openbaar Ministerie (OM) eistte achttien jaar cel voor de moord op Everink Zakenman Everink werd begin maart vorig jaar dood gevonden in zijn villa in Bilthoven. Hij was door tientallen messteken om het leven gekomen. Volgens Kaarls is het onderzoek naar de geweldda dige dood zeer eenzijdig verlopen en enkel gericht op zijn cliënt. De advocaat vindt het bewijs 'flinterdun'. Als voorbeeld noemt hij dat De J. geen enkele verwon dingen had, terwijl er een flinke worsteling moet hebben plaatsge vonden. Ook zijn er dna-sporen van onbekenden gevonden, onder meer op het mes, de kleding van Everink en in de auto van De J., waar nauwelijks onderzoek naar is gedaan. De J. heeft altijd ontkend zijn vriend engokmaatjete hebben gedood De J. heeft altijd met kracht ont kend zijn vriend en gokmaatje te hebben gedood. Hij was die avond bij Everink thuis. Toen hij was ver trokken, is hij naar eigen zeggen ontvoerd door een groep mannen. Een aantal van hen zou de zaken man hebben vermoord. Volgens De J. was hij meerdere keren lastiggevallen door mannen die naar Everink vroegen en hem zelf en zijn familie bedreigden. De reden dat De J. niet naar de politie is gestapt, is volgens zijn advocaat dat hij bang was voor de mannen. Het OM gelooft niets van het scenario van De J. De 30-jarige ten- niscoach had een flinke gokschuld bij Everink, hij was de laatste die de zakenman heeft gezien. Hij heeft meerdere keren gelogen en zijn verklaringen aangepast. woensdag 13 december 2017 Cyril Rosman Papendal FOTO ROBIN UTRECHT 5% 9% 4% 3% 1% Geen Mild: opmerkingen, nafluiten etc. Matig: herhaald ongepast aanraken Q Ernstig: aanranding of verkrachting 131217 /TU, Bron: Rapport seksuele intimidatie misbruik sport Ontspannen aan de Costa Brava verblijf in 4* hotel dichtbij het strand bezoek Barcelona met NL-sprekende gids IO dagen oad.nl/BEES02 W Buitengewoon Roemenië o.a. Boekarest, Fagarasgebergte, Hunedoara onder begeleiding van Janneke Vos 12 dagen oad.nl/BRR04l Boek nu op oad.nl/krant 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. yS/ Gezellig langs de Moezel Boheems Paradijs Reuzengebergte o.a. Cochem, Koblenz, Trier, Bernkastel-Kues o.a. glasfabriek Harrachov en Spindleruv Mlyn inclusief wijnproeverij incl. Praag met NL-sprekende gids va 339 va 399 5 dagen oad.nl/BEDE35 asg 8 dagen oad.nl/BECZ02 au

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13