'Hardware is overal te koop, goede mensen niet' 12 Het klinkt misschien saai: een voorspel bare baas. Toch heeft het zijn voordelen. Zo weet iedereen precies waar hij aan toe is. „Er zijn geen verrassingen. Daar worden mensen rustiger van." We zijn een team. Niemand kan alleen een schip bouwen Komt jouw baas zijn afspraken na? Doet hij wat hij belooft? Neemt hij ver antwoordelijk heid? Durft hij of zij zich kwetsbaar op te stellen? Geeft hij tegengas? Beantwoord je deze vragen met 'ja'? Nou, dan bof je maar met je leidinggevende! Volgens het boek Discipline en lef. Hoe leiderschapsteams meer impact krijgen herken je succesvolle lei ders - zoals de titel zegt - aan de mate waarin zij gedisciplineerd zijn en lef hebben. Leidinggeven den die (hun eigen) afspraken na komen, elkaar aanspreken en zich uitspreken, zorgen voor vertrou wen. Dat zeggen Etienne van Oos ten en Jeanette Harmsen van lei derschapsbureau United Talent op basis van hun jarenlange praktijk ervaring. Overlevingsmodus Dat klinkt mooi, maar zou het echt zo simpel werken? Absoluut, zegt Frans Hiddema, oud-directeur van het Oogziekenhuis Rotterdam, een van de vijf geïnterviewden in het boek. En Hiddema weet waar over hij het heeft. Bij zijn aantre den in de jaren 90 verkeerde het Oogziekenhuis in chaos: lange wachtlijsten, een spreekuur dat doorliep tot negen uur 's avonds, artsen die op het laatste moment besloten vrij te nemen. „Het ont brak aan structuur en de mede werkers zaten in de over levingsmodus", vat hij de situatie die hij aantrof samen. Hiddema lapte - samen met zijn financieel directeur Kees Sol - het ziekenhuis op. Een van zijn lessen: geef goede en heldere informatie. „Wil je een veiligere omgeving, dan moet je de boel standaardise ren en checklisten gebruiken. Dat betekent ook nieuwe afspraken op de operatiekamer: de hiërarchie eruit, de samenwerking erin." Zo nodigde hij artsen, anesthe sisten en verpleegkundigen uit om in een flight simulator plaats te ne men. „Iedereen vindt het span- nend en leuk in een cockpit. En: dit is ook de plek waar de dokter niet méér weet dan de verpleeg kundige. Een ideale omgeving om te ervaren hoe noodzakelijk dui delijke communicatie is en hoe af hankelijk je van elkaar bent. Gaat iemand zijn eigen gang, dan kan het vliegtuig neerstorten." Als je goed geïnformeerd bent, worden dingen ook voorspelbaar, gaat Hiddema verder. „Het wordt er allemaal niet leuker op, maar je weet wat er gebeurt. Daar worden mensen rustiger van." Onrust Perry van der Weyden, nu chief information officer van de Cen trale Informatie Voorziening bij Rijkswaterstaat, beaamt dat. Je brengt rust door niet om de zaken heen te draaien, zegt hij. „Ik geef ruimte aan mensen om hun zor gen en bezwaren te uiten. Zo vaak als nodig is." In de praktijk bete kent dat bijvoorbeeld dat nieuwe medewerkers een 'buddy' krijgen, die hen helpt bij allerlei praktische zaken. Het idee hierachter: je moet mensen niet aan hun lot overlaten. Hij vult aan: „Veranderen is mensenwerk. Hardware kan ik overal kopen, goede mensen niet. Die moet je koesteren, anders ha ken ze af." Met die boodschap vindt hij Thecla Bodewes aan zijn zijde. Ze is een van de meest succesvolle za kenvrouwen in een sector waar maar weinig vrouwen werken: de maritieme wereld. Waar haar suc ces op is gestoeld? „Ik had het niet gekund zonder mijn jongens", zegt ze bescheiden. Investeren in een goede relatie met medewer kers én klanten is volgens haar es sentieel. „We zijn een team. Nie mand kan alleen een schip bou wen." Daarvoor moet ze blindelings kunnen vertrouwen op haar me dewerkers. Als die niet de juiste mentaliteit hebben, zegt zij: ga maar een andere baan zoeken. „Al ben je nog zo'n goede lasser, als je telkens te laat komt of de kantjes ervanaf loopt, dan kun je beter vertrekken. Ze mogen van mij al les meenemen tegen kostprijs, maar als ik zie dat iemand iets steelt, dan vliegt die er meteen uit." Waarheid Ellen Faber, Topvrouw van het jaar 2011 en oud-directeur van onder andere Achmea, vindt het de nor maalste zaak van de wereld om mensen erop aan te spreken als bepaald gedrag niet door de beugel kan. En dat zijn we in Nederland niet bepaald gewend. „Weinig mensen die de waarheid zeggen, belanden aan de top. Zij worden gezien als confronterend en bedreigend." Leidinggevenden staan soms onvoldoende open voor ander mans inbreng omdat ze dat te be dreigend vinden, zegt ook Peter van Uhm, de voormalig hoogste baas van de strijdkrachten. „De grootste valkuil van de baas is zijn ego. Hij handelt alsof de hele orga nisatie om hem draait, maar beseft niet dat hij met zijn gedrag juist het hele team en het bedrijf verzwakt." Goede leiders organiseren vol gens Van Uhm tegengas, een bedrijfscultuur waarin mensen voelen dat ze kritiek mogen uiten of hun vraagtekens ergens bij mo gen zetten, vindt hij. „Discipline betekent voor mij: je dienend op stellen, je afspraken nakomen, je verantwoordelijk gedragen en je rol en functie binnen het bedrijf serieus nemen." Natuurlijk wegen die zaken ex tra zwaar in een organisatie als het leger. Maar ze zijn net zo goed goud waard in de organisaties waar de meesten van ons werken, reageren Etienne van Oosten en Jeanette Harmsen van United Ta lent. „Juist in deze tijd, waarin on zekerheid troef is, is het nodig dat mensen weten wat ze aan elkaar hebben." Hiddema van het Oogzieken huis bevestigt dat: hij had niet ge kund zonder zijn financieel directeur Kees Sol. „We gingen niet voor eigen succes, maar voor het succes van het ziekenhuis." woensdag 13 december 2017 GO Een oersaaie baas, ideaal Natasja de Groot A (v.l.n.r.) Frans Hiddema, Ellen Faber, Peter van Uhm, Thecla Bodewes en Perry van der Wey- den FOTO'S MIRJAM VAN DER LINDEN FOTO GRAFIE —Thecla Bodewes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12