<e <e 1 2017-17 10 2017 in 17 mensen Derk Bolt Derk Bolt, de presentator van Spoorlooswas dit jaar klaar om te sterven. Nu is de gijzeling een barstje in het harnas van een geluksvogel die zich niet laat kisten. v mensen '1 Ik heb gewoon geen reden om bij de pakken neer te zitten Een man die da genlang door de jungle moest marcheren, op planken sliep, snakte naar een fatsoenlijke wc en steeds weer hetzelfde even smakeloze als karige rijst-kip- kots-gerecht naar binnen werkte. Je zou zeggen dat zo'n man zich nergens meer door van de wijs laat brengen. Toch windt Derk Bolt zich op over een rij, godbetert. Een rij voor de business class lounge op N \1 <r **4*1717 ly VIJ> Schiphol. Mopperend: „Onge looflijk. Het lijkt de Sovjet- Unie wel." Wachten is nu eenmaal niks voor een man zoals Bolt. Hij heeft haast om te leven. Volop, meer dan ooit na het jaar dat hij bijna achter de rug heeft. Het was, inderdaad, het jaar van de ontvoering. Hij noemt het zelf een bijzonder hoogte punt. Ja, dat leest u goed. Maar daarover straks meer. Hier in de rij gaat het eerst over het le ven na de gijzeling. „Het is vreemd. Iedereen vraagt de hele tijd hoe het nou toch gaat, omdat ze zich niet kunnen voorstellen dat je zoiets in korte tijd van je afkan zetten. Toch heb ik dat wel ge probeerd en is het me gelukt. Dat zit ook in mijn karakter. Wat kwijt is of kapot, vervang ik het liefst zo snel mogelijk. Wat mis is, moet vergeten wor den. „Toen ik in Nederland aan kwam, zat ik met mijn familie om een grote schaal met haring - zijn we allemaal gek op - zo dat ik ze in één keer de verha len kon vertellen. Wat kreeg je te eten, kon je je wassen? Dan heb je dat meteen maar gehad. Toen ik daarna de stad in moest om een nieuw paspoort te halen, duurde een ritje van 5 minuten op de fiets 2,5 uur. Nog steeds blijft het sudderen. Werd ik vroeger aangesproken vanwege Spoorloos - 'waar ga je naar toe?' - nu gaat het over de ontvoering. Het zij zo." Even: een ontvoering door ge wapende guerrilla's die da genlang duurt, waarbij je amper te eten krijgt, einde loos moet lopen en op een ge geven moment dood wilt, omdat je fysiek en mentaal niet meer verder kan. Dat zet je toch niet zo maar van je af? „Je kunt natuurlijk puffend en zuchtend door het leven gaan na zoiets. Maar ik heb gewoon geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. Zolang je leeft, is er reden om vrolijk te zijn. Waarom zou je het moei lijker maken dan het is? Trou wens: het is beter geleden te hebben dan te lijden." Vijf dagen duurde dat lijden, de pijn en de wanhoop, vanaf het m moment dat Bolt en zijn cameraman Eugenio Follender in Colombia op reportage voor Spoorloos werden gegijzeld door guerrillabeweging ELN. Het werd een dodemanstocht door de jungle, in een moor dend tempo, dwars door ge vaarlijk gebied, waarbij de mannen zich staande moesten houden onder barre omstan digheden. Achteraf bleek dat Bolt zich uiteindelijk met vijf gebroken ribben door het oer woud worstelde. Nu zoekt hij zuchtend zijn instapkaart. „Hè, waar is hij nou? Ik kan dat ding nergens vinden." Heeft Bolt het einde van de rij bereikt, is de lounge alsnog onbereikbaar. Gesteun, weer die haast. „Ah, daar. Hèhè." Waar was hij? Oh ja. „De wanhoop die ik voelde was buitengewoon. Ik was ervan overtuigd dat ik het einde van de tocht die we aflegden nooit zou kunnen halen." „Het was een stevige reset. Een kink in mijn optimistische ka bel. Ik dacht dat ik altijd geluk had, dat blijkt niet zo te zijn. Het zal even duren om dat ge voel helemaal terug te krijgen. De komende twee jaar moeten vlekkeloos verlopen, zonder dramatische tegenslag. Dat is nodig om dit gebrek te herstel len." Het is een nieuw soort span ning in het leven van Bolt, dat minder vanzelfsprekend is ge worden. Paradoxaal genoeg is in dat leven ook een nieuw soort rust gevaren. „In de jun gle werd ik geconfronteerd met mezelf. Ik dacht altijd dat het oké was om op de reizen met Eus kort te zijn, te snauwen. 'Doe dit, doe dat.' Als mijn ca meraman en vriend zou hij aan een half woord wel genoeg hebben. Wat vertrouwd is, daar ga je het gemakkelijkste mee om. In Colombia begreep ik dat hij anders in elkaar zat. Ik moet niet altijd haast hebben, vrien delijker zijn." Nu staan de twee weer naast elkaar op Schiphol. Het was al tijd vanzelfsprekend om door te gaan. Zeker in december, als de opnames voor de einde- jaarsuitzendingen worden ge maakt. Geroutineerd zorgen ze dat de tickets voor een zacht prijsje worden geüpgraded, nestelt Bolt zich op een rustig plekje, wachtend op het vlieg tuig naar Uruguay, de nieuwste bestemming. Als Bolt straks te rugkeert, is het alleen om weer te vertrekken. Dan zet hij koers naar Curasao, het eiland waar hij al zo veel jaren de kerst doorbrengt met zijn ex-vrouw en kinderen. Zo deden ze het voor de scheiding, zo doen ze het nog steeds. Hij herhaalt het nog maar eens: „Je moet het le ven niet moeilijker maken dan het is." „Het was natuurlijk ook een dieptepunt. Ik was ervan over tuigd dat ik het nooit zou kun nen halen. We hebben behoor lijk wat meegemaakt, we zijn op de proef gesteld. Toch werd het een levensles. Na de wan hoop was de euforie om vrij te zijn minstens even groot. Ik kan het navertellen en dat ook nog op een aangename manier. Het allergrootste besefis dat je leeft, niet onder een juk, niet geringeloord door bezetters. Het allerbeste is de vrijheid." woensdag 13 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, gaan onze verslaggevers in gesprek met de nieuwsmakers van 2017. Ontvoering als hoogtepunt Carla van der Wal Schiphol Vandaag: Derk Bolt was na een ontvoering in Colombia zelf even spoorloos. Morgen: Columniste Annabel Nanninga gaat namens Forum voor Democratie de politiek in. op onze site: Alle vorige afleveringen Hoe is het? Derk Bolt dacht dat hij de jungle niet zou overleven. FOTO HH - Spoorloos-presentator Derk Bolt Dat moet een nieuw gevoel zijn geweest voor een ras-op timist. Maar toch: gaat een ontvoe ring aanmerken als een hoogtepunt niet wat ver?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10