M 9 Geld om het dak te maken heb ik niet. Ik heb al mijn spaargeld nodig om te overleven (37) heeft nog wel een dak, maar het is provisorisch gedicht met een blauw zeil en stenen van een omge vallen muur om het water buiten te houden. Ze werkte voor de orkaan bij een juwelier in Philipsburg, maar de zaak is nog altijd niet heropend. En dus zit zij zonder inkomen. „Geld om het te laten maken heb ik niet. Ik heb al mijn spaargeld nodig om te overle ven. Ik woon hier met mijn autisti sche zoon en mijn moeder." Het betonnen huis van Angie Lindsey (43) een paar straten ver derop is wel nagenoeg ongeschonden uit de orkaan gekomen, maar zij heeft weer een ander groot probleem: al drie maanden geen stroom. De ener giemaatschappij is door de kabels heen. Aan een buurman met een ge nerator betaalt ze nu 4,50 dollar per nacht zodat ze toch nog een beetje licht in huis heeft. Maar de koelkast kan er niet op worden aangesloten. Ook geen wasmachine of ventilator, waardoor het in huis stikt van de muggen. „Vorige week kwam ie mand van het elektriciteitsbedrijf kijken naar de omgevallen paal. Ein delijk gaan we stroom krijgen, dacht ik. Maar sindsdien heb ik de man niet meer gezien", zegt ze. Lindsey woont hier met twee kinde ren en ook zij is haar baan kwijtge raakt. Ze werkte bij hotel Divi Little Bay in de schoonmaak. Dat hotel gaat naar verwachting pas volgend voor jaar weer open. Emoties De misère waar veel inwoners nog in zitten, laat bij sommigen geestelijk diepe sporen na. Hoofd Mireille Re- gales merkt het op haar half ver woeste middelbare school Sundial. Kinderen zijn opvliegeriger, vooral degenen die het voor de orkaan al moeilijk hadden. „Een leerling barstte onlangs in huilen uit, omdat hij van zijn oma op zijn kop had ge kregen dat het hem nog steeds niet was gelukt om het dak van de ouder lijke woning te repareren. Gelukkig kwam deze jongen naar de mentor, maar er zijn ook leerlingen die hun emoties uiten door erop los te slaan." De pyschische problemen bij kin deren en hun ouders zijn nog onder controle, merkt schoolpsycholoog Zuleima Wiolenus. Maar de ko mende maanden wordt het span nend of dat zo blijft. „Veel mensen leven nu nog van dag tot dag. Maar wat gebeurt er als ze langdurig werk loos blijven en niets meer hebben om te eten?" Voedselbonnen En er speelt nog iets: veel bewoners vrezen voor een sterke toename van de criminaliteit als mensen door hun laatste spaarcenten heen raken. Het Rode Kruis probeert met hulpgeld uit Nederland gezinnen die het meest lijden, van eten te voorzien. Ze delen voedselbonnen uit, waarmee bewoners voor 83 dollar per week boodschappen kunnen doen in een supermarkt. Hierdoor hebben nu 12.000 mensen iets te eten. Maar de voedselbonnen komen niet bij iedereen terecht, vertellen di verse bewoners en dat erkent ook het Rode Kruis. „In een ideale wereld helpen we iedereen, maar we moeten prioriteiten stellen", zegt woordvoer ster Kathy Mueller van het Rode Kruis. Sint-Maarten heeft nog maanden nodig om er weer helemaal bovenop te komen, verwachten hulpverleners. Al hebben sommige bewoners on verwachts een enorme meevaller, zoals Melisse Browne (26). Ze verloor het huis waar ze is opgegroeid en met haar twee kinderen woonde en moest tijdelijk bij haar broer verblij ven. Maar afgelopen week hoorde ze van de woningbouwvereniging dat er een flatje vrijkwam waar ze direct in kan. Zonder ramen weliswaar, want die zijn gesneuveld tijdens Irma. Maar het gebouw staat er verder vrij wel ongeschonden bij. De inrichting kreeg ze bij elkaar dankzij hulp van familie en vrienden. Een collega schonk haar een complete inventaris voor haar keuken. Familie in Amerika kocht nieuwe keukenapparatuur voor haar, zoals een koelkast en een magnetron. En een stapelbed voor haar twee kinderen. Wachten tot haar nieuwe huis is herbouwd, was geen optie. „Ik wil verder met mijn leven. Deze buurt is veel veiliger, zonder drugsdealers. En er wonen ook nog eens meer kinderen. Einde lijk kunnen we weer naar de toe komst kijken." gepland. Toch zijn ondernemers aan de boulevard maar wat blij met de eerste vakantiedollars die in hun land worden uitgegeven. Al valt de opbrengst nog flink tegen. Welgeteld 25 klanten hebben ze bij bar Oualichi gehad. Normaal in het hoogseizoen zijn dat er meer dan 150. „Maar het is een begin", zegt serveerster Malena hoopvol. „Dit is de eerste dag dat we open zijn. Ik heb tenminste weer werk." Doffe ellende In de elf uur dat het schip aan de kade blijft liggen, komen de meeste toeris ten niet verder dan de keurig opge knapte Boulevard en Frontstreet, de 'PC Hooftstraat' van Philipsburg. Ter wijl mensen hier vakantie vieren, is het leven in veel buurten eromheen nog doffe ellende. Wie een ritje maakt naar Dutch Quarter, ziet nog talloze huizen zonder daken. Jewery (49) timmert erop los en probeert op zijn vrije zondagmiddag het huis van zijn vriendin weer waterdicht te ma ken. Ze hadden geen geld om er eer der aan te beginnen. „Ik klus bij an deren en verdien zo wat geld om zelf dit huis te kunnen maken", zegt hij. Zijn buurvrouw Leonie Sherriffe dinsdag 12 december 2017 - Leonie Sherriffe (37) Het is behelpen, maar de verkopers weten buitenlandse klandizie te werven. Melisse Browne is dolgelukkig met haar nieuwe flat, al heeft die geen ramen. Schoolhoofd Mireille Regales merkt dat de kinderen nu sneller boos worden. A Een inmiddels vertrouwd straatbeeld: een klusser op weg naar een reparatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9