1 2017». 17 2017in17m Orkaan Irma De toerist is terug op Sint-Maarten. Sinds vorige week leggen weer cruiseschepen aan in de haven van Philipsburg, maar duizenden inwoners hebben nog geen dak boven hun hoofd. 8 momenten We willen de lokale economie sponsoren en lekker geld uitgeven ranen van geluk bij een straatverkoopster op de boulevard van Philipsburg. Dansend en zingend loopt ze op haar collega's af met wie ze massages ver koopt. „God zegene ons", zegt ze en heft haar handen naar de hemel. „Eindelijk kunnen we weer wat geld verdienen. Sint-Maarten rises again." In de verte meert het allereerste cruiseschip aan sinds orkaan Irma al lesverwoestend toesloeg. Maar liefst i,8 miljoen passagiers hadden hier dit jaar aan land moeten komen, maar die dramatische gebeurtenis op 6 september veranderde alles. Toeris ten hadden niets meer te zoeken tus sen de puinhopen op het eiland. Het toerisme waar bijna elke familie van leefde, stortte compleet in. Bewoners zagen vooral boten aanmeren met hulpgoederen. Afgelopen maanden is er op het hele eiland, maar vooral in hoofdstad Philipsburg keihard gewerkt om de gigantische ravage op te ruimen. Bo ten die als speelgoed op het land wa ren geslingerd, hebben plaatsge maakt voor een strak aangeharkt strand, dat weer doet denken aan de foto's uit de vakantiefolders. Veel winkeliers hebben hun geruïneerde of geplunderde zaak aan kant en zelfs de natuur is verrassend snel hersteld. De heuvels rondom de stad ogen weer groen. Palmbomen die ontdaan waren van hun toppen, hebben weer bladeren. Leroy de Wever voorspelde het al toen deze krant hem een week na de orkaan opzocht in de tuin van zijn ijssalon. Our garden will bloom, so will Sint-Maarten, schreef hii toen on een 17 bord. De door de orkaan verwoeste planten in zijn steegje zijn inderdaad prachtig opgekomen. Maar toch moppert de eigenaar van de ijssalon. Het herstel kwam veel te laat op gang. De regering stelde niet de juiste prioriteiten. Liet bijvoor beeld een peperdure, metershoge vlaggenmast op een uitkijkpunt bou wen, terwijl veel straten nog in puin lagen. „Oké, het strand ziet er nu fan tastisch uit. Maar op veel plekken is het nog een bouwplaats. Terwijl dit gebied het hart is van onze economie. Wat hebben wij de toeristen nu te bieden? Er zijn nog bijna geen excur sies naar attracties elders op het ei land." Watertaxi Genoeg excursies of niet; het lijkt de rederijen niet te deren, want drie maanden na orkaan Irma is het aller eerste cruiseschip Viking of the Sea toch echt in aantocht. De watertaxi zet de overwegend Amerikaanse pas sagiers in kleine groepjes aan land. Ze worden persoonlijk opgewacht door de boulevardmanager en een dj met Caribische muziek. Een beetje ongemakkelijk voelt het bezoek wel, geeft Karin Choi (71) uit Pennsylvania toe als ze met haar echtgenoot de pier afkomt. Ze heeft zelfs even getwijfeld of ze de reis niet moest annuleren. Ze wil niet de ramptoerist uithangen. Maar uitein delijk heeft haar echtgenoot de knoop doorgehakt om toch te gaan. „We willen de lokale economie sponsoren en lekker geld uitgeven. Dat is het beste wat we nu kunnen doen. En ik moet zeggen dat ze hun best hebben gedaan om het er prach tig uit te laten zien." Viking of the Sea noemen ze met een capaciteit van 900 passagiers bij de havenautoriteit 'een kleine boot'. Normaal gesproken komen in deze tijd van het jaar de 'grote jongens' binnen. Schepen met meer dan 3.000 toeristen. Vier, vijf tegelijk soms. Vo rig jaar in deze maand waren het er 90. Nu staan er niet meer dan twaalf r"aa,,en >w, j/*yn issf dinsdag 12 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017 Sint-Maarten heet 'ramptoeristen' van harte welkom Raymond Boere Philipsburg Vandaag: Orkaan Irma verwoest op 6 september Sint-Maarten, het eiland dat zo afhankelijk is van toerisme. Morgen: De Noord- Koreaanse leider Kim Jong-un daagt de wereld uit. Het eerste cruiseschip dat Sint- Maarten aandoet na de verwoestende or kaan Irma. „Eindelijk kunnen we weer wat geld verdienen." FOTO'S ROBIN UTRECHT/ANP - Karin Choi (71) uit Pennsylvania op onze site: Bekijk op de video hoe Sint-Maarten opkrabbelt en de toeristen ontvangt. Alle vorige afleveringen Sint-Maarten snakt naar toeristen, maar is nog niet in oude glorie hersteld. Leonie Sherriffe en haar moeder hebben nog geen fatsoenlijk dak boven hun hoofd. Wi=LCOME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8