K 'Fijn dat ik uren zelf kan indelen, want door mijn ziekte ben ik snel moe' 'Ik werk nu meer dan fulltime, maar dan wel in mijn eigen ritme' 14 ZE WIA-UITKERING EIGEN ZAAK Vv* zv In 2016 kregen 253.000 mensen een WIA-uitkering, WIA staat voor Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen, bedoeld voor mensen die (gedeeltelijk) arbeidsongeschikt zijn. Van hen was 66 procent gedeeltelijk afgekeurd en 33 procent geheel. Voor 2017 is de verwachting dat het aantal Wl A- uitkeringen uitkomt op 278.000. Voor de groep die nog voor een deel kan werken, is het niet altijd even gemakkelijk om een geschikte parttime baan te vinden. Sommigen besluiten daarom voor zichzelf te beginnen als ondernemer. Twee portretten van mensen die deze stap waagden. „In 2011 kreeg ik de diag nose chronische lymfati sche leukemie. Een paar maanden later ging de drukkerij waar ik 32 jaar werkte failliet en raakte ik mijn baan kwijt. Een moei lijke tijd. Ik ben voor 73 procent afgekeurd. Het UWV heeft mij goed bege leid om te bekijken wat ik nog wel kon doen qua werk. Ik ging een opleiding boekhouden volgen, maar het lukte niet om daar ook een baan in te krij gen. Werkgevers zochten een fulltime kracht, terwijl ik 20 uur kan werken. En ze waren huiverig door mijn chronische ziekte. In 2013 besloot ik daarom voor me zelf te beginnen, naast mijn WIA-uitke- Een nadeel is dat je gekort wordt als je meer verdient dan wettelijk mag ring. Ik werk nu 20 a 25 uur en studeer daarnaast voor belastingconsulent. Door mijn ziekte ben ik snel moe. Dat ik nu mijn eigen uren kan indelen is een groot voor deel. Ik help vooral kleine zelfstandigen, ik heb nu zo'n 60 a 70 klanten. Via het UWV krijg ik weieens mensen doorgestuurd die net als ik ondernemer worden naast een WIA- uitkering. Een nadeel van ondernemerschap naast een WIA-uitkering is de wet- en regelgeving. Die is heel complex. Naast je uit kering mag je een maximumbedrag bijver dienen. Kom je daar boven, dan word je ge kort. Als ondernemer heb je vaak wisse lende inkomsten, waardoor dit lastig is. Maar verder heeft mijn eigen bedrijf alleen maar voordelen. Ik vind het leuk om te doen, ik blijf mezelf ontwikkelen en het gaat goed met me." StA 'Or „Sinds 2009 heb ik MS. Ik had een pittige baan in de jeugdzorg, mijn contract werd niet verlengd. Ik kreeg een WIA-uitkering en werd voor 72 procent af gekeurd. Het leek niet best, ik belandde in een rolstoel. Ik was 33, maar stond toen al stevig in mijn schoenen. Ik besloot mij te richten op natuurgeneeskunde en paste mijn voeding aan. Voeding was echt de sleutel. En acupunctuur werkte heel goed bij mij. Die ziekte heb ik nog steeds, dus ik blijf opletten op een goede balans en voel me nu gezond en fijn. Het UWV dacht goed met mij mee over wat ik nog wél kan, heel bijzonder. Ze betaalden mijn oplei- Het voordeel is dat ik niet veel geld nodig heb. Ik woon alleen met m'n hond ding tot kindercoach en begeleidden mij bij het opstarten van mijn eigen bedrijf. Dat was in 2010. Ondernemer ben je niet zomaar, daar ben ik in gegroeid. Het ging met vallen en opstaan. Je moet goed opletten of je zaak goed loopt. In de zo mer zijn het financieel slappe maanden, daar moet ik rekening mee hou den. Een voordeel is dat ik niet veel geld nodig heb. Ik woon alleen met mijn hond. Sinds r,5 jaar kan ik echt van mijn bedrijfleven en is mijn WIA-uitkering gestopt. Ik werk nu meer dan fulltime, maar in mijn eigen ritme. Sta rustig op, doe aan yoga, ga wandelen met mijn hond. Ik behandel maximaal drie cliënten op een dag. En als mijn ziekte weer opspeelt, kan ik terug naar de WIA, dat is mijn vang net." dinsdag 12 december 2017 Afgekeurd en tóch ondernemer Klaske Delhij Etten-Leur/Lage Zwaluwe Naam: Peter van Dongen (55) Woonplaats: Etten-Leur Bedrijf: Start Coaching Totaal (admi nistratie en fiscaal advies) - Peter van Dongen „Werkgevers waren huiverig vanwege mijn chronische ziekte." foto klaske delhij i „Het UWV betaalde mijn opleiding tot kindercoach." fotorenéschotanus/pix4profs Naam: Jiska de Klerk (42) Woonplaats: Lage Zwaluwe Bedrijf: Jippie Jiska (coach voor vol wassenen en kinderen, docent) - Jiska de Klerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85