Mien vaoder was bie de post 11 Zuiderburen Veel dieren zijn in winterslaap, toch is er genoeg pracht in de Antwerpse Zoo. Honderden lichtsculpturen zijn er te zien tijdens China Light. Streektaal A Je kunt er op wachten. Begeef je je, al zwijgend, in Aziatische sferen in de Antwerpse dieren tuin, komt er zo'n typi sche Hollander voorbij. Omgeving Amsterdam. Zo één waarvoor de gemiddelde Vlaming zijn neus ophaalt. „Soh! Ik krijg gelijk zin in loempia's!" En lachen dat-ie doet. Hij is de enige. Alle overige be zoekers respecteren de feeërieke atmosfeer wel. Ze zwijgen en ne men de pracht van de honderden verlichte figuren in zich op. De ty pisch Aziatische klanken die uit de boxen klinken, doen je wegvoe ren naar het Verre Oosten. Alleen wierook ontbreekt. 'Klik', daar wordt weer afge drukt voor een foto. Want fotoge niek is het zeker, het China Light- festival, ondanks het druilerige weer donderdagavond. De regen dondert de bezoekers dan ook snel van hun roze wolk. Ha, we zijn ge woon in Vlaanderen. Het is voor het derde jaar op rij dat de Zoo, die volgend jaar 175 jaar bestaat, het lichtjesfestival heeft onthaald. En Antwerpen zal het weten ook. De toegangspoort tot de dierentuin is haast onzicht baar. Tot en met 14 januari staat er een indrukwekkende Chinese poort met drie bogen, in de kleu ren rood en goud. Eenmaal bin nen, en onder vijfhonderd felrode lampionnen door gelopen, is er een prachtig verlichte voorstelling van vlinders te zien. Groen, blauw, rood en geel. Verderop Chinese pendules en een feniks. Volgens Eenmaal binnen is er een prachtig verlichte voorstelling van vlinders te zien de Chinese overlevering symboli seert de feniks yin en yang. Toen tijdens een droogte veel vogels stierven, deelde de feniks zijn voedsel met hen. Als dank kreeg hij de meest schitterende veren, die in de Zoo dankzij de lichten extra stralen. Hetzelfde is te zeg gen over de lotusbloem en de schildpad, een van de vele dieren die in de Aziatische cultuur geluk brengt. Terracottaleger De echte hoogtepunten passeren halverwege de wandeling. Het wereldberoemde Terracottaleger staat in slagorde, al is het een afge slankte vorm van de pakweg ne genduizend stenen soldaten die bij Xi'an zijn gevonden. En wat te denken van een vier meter hoge Boeddha, een walvis van vijftien meter lang en de im mense, gezichtsbepalende draak bij de uitgang. Dreigend kijkt hij je aan. Je zou van schrik terug naar binnen stappen en de ronde nog maals doen. TIs wï d'n tied van de kerst- kaerten. Noe weet ik nie of julder dat ok ma ik wete zö zachjes an nie mi dü wie de post bie mien in de busse edaen oort. Ik g'loave da'k wè drie verschillende in de weke zie loape. Zö noe in dan zie'k d'r eêne in kleren mit 'n bitje oranje in bruun, da's dan 'n echte postbode, 'n Aoren dag komt'r eêne, dat liekent wè 'n badhast. Dan dienk je: die briengt wï 'n uut- noödehienge vö 'n feêst op 'n strandpark. Netuurlijk bin d'r ok nog de bezurhers van reclame. M'n gin sticker JA of NEE, want ons spaere oud pepier vö 'de meziek'. In vö AOW'ers is 't aoltied ver standig om de reclame eêl goed te bekieken, want die motte as 't even kan van anbiediengen gebruuk maeke. Ok a je gin taerte noödig eit, 't is aoltied nog lekkerder as je weet dat je 't noe goekoaper kan ete. Waer is d'n tied dat de postbode nog echt in uniform was. Mien va oder was bie de post, die ao zö'n pak, in vö slecht weer aod'n d'r 'n groöte cape bie. Ie droeg netuurlijk 'n pette mit PTT d'r op. Mien broer laeter ok, ma ik 't bie de post nooit varder kunne brienge as eêne keer 'n vekansiebaentje mit kosse- misse. Ze konde dan mit aol die kaerten nie zonder vekansie'ulpen. Ik mocht 'sorteere', dust de kaerten in 't vakje doe mit de goeie plaes- naem d'r op. 't Kan weze dat 'r toe vee kaerten laeter an'ekomme bin. Vrachtriejer 'n Eêl speciaole bode was vroeher de vrachtriejer. Die ree van de dur- pen nae stad mit paerd in waehen. De lange karre leek wè 'n tente op wielen. Aalken ochen ree de vrachtriejer nae Zurrikzeê in op 'n briefje aod'n booschappen eschreve van de maansen die zaalf nie nae stad konde gae: lint, gort, stokvis, maoimesjiene, je kan 't aomè nie bedienke wat de maan sen deeje bestelle. Jao, de vracht riejer was 'n belangriek man, ma die van Dreister was wè eêl bie- zonder. Gosjepietertje Nae de booschappen nam 'n nae- melijk aoltied eêst 'n gosjepieter tje, in daenae nog eêne in nog eêne. Zurgzaeme maansen per- beerden dan om de goeie man op d'n bok te kriehen, gaeve 't paerd 'n klap op de konte in zö gieng 'n dan op wegt. 't Beêst dee nog twï keer stoppe bie 'n café in stad in liep dan zaalf de wegt trug over de Ro- teriediek nae Dreister. Dat eit de vrachtriejer zö'n vuuftig jaer edae in ie eit volhes de ver'aelen nooit eêne dag over'eslohe! Dat is noe ok andester. D'r oor nie mï aalken dag post bezurgd in as de brievenbusse in de voördeure te varre van de wegt of is mö je 'n busse bie de wegt plaese, want dan komme ze nie nae de deure. Neênt, dan vroeher.Toe nam de bode d'n tied vö 't bestel len. 't Is gebeurd dat'n 'n kaerte an 'n vrouwe gaf in d'r bie zei: Je broer in Goes vraegt of je nog 's lengst komt. In dan mieke ze nog 'n gezel lig praetje ok! Ma jao, dat is zö lank eleeje, toe kostte 'n postzehel nog twï centen. Kom dae noe 's om. D'r stae wè 'n 1 op, ma 't is vee meer! dinsdag 12 december 2017 ?rpse Zoo in Chinese sferen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week China Light in de Zoo in Antwer pen. Bob Maes Het sprookjesachtige lichtfestival in de Antwerpse Zoo verlicht de donkere wintermaanden, foto boaztimmermans China Light is tot en met 14 ja nuari dagelijks te bezoeken, van 18.00 tot 21.30 uur. Kosten va riëren tussen 10 en 15 euro. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Henk Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82