'ledereen is naar huis gestuurd' Duiven meer dan oudemannetjessport 3 delen dat de bussen niet meer rij den in een provincie waar zoveel scholieren afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. Zeker niet als je niet vertelt wanneer je denkt weer te gaan rijden. Dit vraagt toch wel enige regie en vandaag is niemand opgestaan die de regie neemt." Het is nu aan de individuele scholen om te besluiten of lessen door zouden gaan of niet. Vogel: „Er liggen toch wel vragen open. Wie geeft de doorslag? Moeten scholen überhaupt wel opengaan bij code oranje? Kun je blind varen op die codes, want ik heb de indruk dat met code rood de situatie te sterk in neergezet." Of er vanmorgen veel werknemers thuis zijn ge bleven? Op het Provinciehuis staat het iedereen vrij thuis te werken, zolang er geen afspraken zijn, geef Luana Goetheer aan. „Wij zijn inge richt op flexibel werken." Directeur Marinus Schroevers van verzekeringsmaatschappij ZLM lacht. Of zijn personeel thuis mag werken, om dat het zo sneeuwt? Integendeel: „Juist bij dit weer hebben we de volledige bezetting nodig, omdat we dan veel schades verwachten. Maar als mensen iets eerder weg willen, doen we er echt niet moeilijk over", zegt Schroevers. Yara, in Sluiskil, is alleen per auto te bereiken. Rondom het bedrijf is dat geen probleem. Met Rijkswaterstaat zijn goede afspraken gemaakt over het schoonvegen van de toegangswegen, geeft een medewerker aan. Tankwagens met ge vaarlijke stoffen mogen bij dit weer sowieso niet rijden. „Het valt hier reuze mee. Het is wel een bende op de weg met die natte sneeuw. Er zijn wat collega's die dingen telefonisch afhandelen in verband met de sneeuw, maar verder geen bij zonderheden", aldus woordvoerder Gunter Gijsbrecht. Bij Heerema in Nieuwdorp is het om vijf voor twaalf uitgestorven. „Er is hier niemand meer aanwezig", zegt de telefoniste die eenzaam de wacht houdt. „Iedereen is naar huis gestuurd. Vanwege de sneeuw, ja." En de sneeuw blijft maar vallen. Erik van Oosten, woordvoerder van Dow Benelux, kijkt even na het middaguur van uit het raam op wat inmiddels een flinke laag sneeuw is. „Vanmorgen zijn er minder mensen op het werk gekomen. Rond lunchtijd hebben we laten weten dat mensen maar beter op tijd kunnen vertrekken. Voor hun eigen veiligheid." Wat heeft de postduivensport ge meen met de Bossche bol, fierljep pen, straörijden, krulbollen en het breien van Grolse wanten? Ze staan, samen met nog ruim 8o tra dities, allemaal op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. De postduivensport is sinds zon dag de jongste toevoeging. „Dat is heel belangrijk", zegt Rinus Laban uit Tholen, sinds jaar en dag voor zitter van de Postduivenafdeling Zeeland'96. „Temeer omdat de dui vensport in ledenaantal terug loopt." De erkenning past in de lande lijke ontwikkeling. De Nederlandse Postduivenhouders Organisatie heeft het project GPS2021 in gang gezet. Inzet is de traditie levend te houden, maar tegelijkertijd de sport te vernieuwen. „Er moet ook ergens een museum worden inge richt. Dat valt goed te vullen, want de duivensport heeft een geschie denis van vóór de jaartelling tot op heden." Landelijk zijn er nog zo'n 17.000 beoefenaars. „In Zeeland hadden we twee jaar geleden nog 851 leden. Begin dit jaar waren dat er 802. Op 1 februari 2018, de nieuwe peilda tum, verwacht ik dat er weer een kleine 50 minder zijn. Dat gaat vrij hard." Oude duivenmelkers haken af, Het gaat om de kick om de duiven thuis te zien komen nieuwe aanwas ontbreekt. De jeugd laat het afweten. „Duivensport is een oudemannetjessport, denken ze", zegt Laban. „Tegenwoordig hebben ze allemaal computers, iPad, telefoon, noem maar op. En ze zitten op twee, drie verenigingen. Hun week is al goedgevuld." De duivensport is arbeidsinten sief. „Je stopt er nogal wat tijd in en het is ook niet zo goedkoop, als je echt mee wil spelen. Voor appara tuur ben je al gauw 1.000 euro kwijt. En een hok maakte je vroeger van kachelhout, maar die tijd is ook voorbij." De passie van duivenhouders is groot, weet Laban. „Voor velen gaat het toch om de kick om eens in de week de duiven thuis te zien ko men. Als je er tien meegeeft, pro beer je te voorspellen wie eerste, tweede en derde zullen zijn. Daar naast gaat het ook om het sociale as pect: de gezelligheid en kameraad schap." Zelf heeft hij onlangs afscheid moeten nemen van zijn duiven. „Ik heb het vanaf mijn elfde jaar gedaan en had er inmiddels 60 jaar opzit ten. Twee maanden geleden ben ik verhuisd naar een kleinere woning, zonder tuin. Mijn gezondheid speelde me ook parten. Ik k heb dus geen duiven meer. Dat is even wen- k nen, maar gelukkig heb ik er naartoe kunnen werken." dinsdag 12 december 2017 regisseur in de sneeuw Rond het middaguur staan naar huis gestuurde leerlingen bij de bushalte in Goes: rijdt de bus nu wel of niet? fotomarcelledavidse Maandag: gestaag valt de sneeuw. Zeeland verdwijnt onder een wit, donzig laagje. Voor de verandering eens geen sneeuw die direct in prut verandert, maar een écht, verkeers- ontwrichtend pak. Ondine van der Vleuten Vlissingen De duivensport is nu officieel 'immaterieel erfgoed', een be langrijke stap om de traditie in ere te houden. Dat is hard nodig, want ook in Zeeland loopt het aantal duivenhouders snel terug. Rolf Bosboom Tholen -Rinus Laban

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70