7 Als we de verhalen moeten geloven, wilde je er een halve eeuw geleden nog niet dood gevonden worden. De Ravestraat in Zierikzee had geen beste naam. SO enigeen die zijn auto parkeert op het terrein aan de Hoofdpoort- I straat en in de stad moet zijn, loopt via de Ravestraat naar het centrum. Een petieterig straatje met oude klinkers, kleine huisjes en stoepjes. Bijna geen ge vel is er hetzelfde. Joop Kort woont in het eerste huis met trapgevel dat je links tegenkomt. Hij woont er met veel plezier en heeft zich verdiept in de geschiedenis van zijn huis en de straat. „Begin 1600 werd kasteel Ravenstein afgebro ken en ontstond de zogeheten Nieuwstad met onder meer de Schuttershofstraat, Hoofdpoort straat en Ravestraat. Er woonden vroeger voornamelijk armere ge zinnen met soms wel tien tot twaalfkinderen." Onvoorstelbaar wanneer je om je heen kijkt in de woning van Joop. Helemaal als je bedenkt dat het oorspronkelijk twee huisjes waren. Tijdens de watersnood ramp van 1953 werden de huizen in deze buurt grotendeels ver woest. „Wie kon, knapte zijn huis op. Maar dat was niet voor ieder een weggelegd. Er was nog steeds veel armoede. Het was geen beste buurt, er werd nogal eens gevoch ten." Joop kon zijn woning met dank aan het Monumentenjaar in 1975 met flink wat subsidie her bouwen en bracht vele authen tieke details aan. Oude steentjes, raamverdelingen en houtverbin dingen, koperen scharnieren, alles zo veel mogelijk in de oorspronke lijke stijl. En een heuse tuinkamer met open haard. „Dit huis is een gezellen wonen en samenwo nende stelletjes. Anders dan vroe ger volstaan ze niet als woning voor een gezin. Ondanks dat, of juist daarom, viel Karolina Klein vijfjaar geleden voor haar huisje halverwege de Ravestraat. „Het heeft zo veel karakter en ik kijk precies de Schuttershofstraat in, dat geeft ruimte. Je zit niet meteen tegen andere huizen aan te kijken. Tegenover me zit een bed break fast. In de zomer zitten mensen daar voor de deur te ontbijten, een gezellig gezicht. Sowieso zitten de buren hier bij mooi weer vaak voor hun deur op het stoepje. Lo gisch dat je elkaar dan vaker spreekt dan nu in de winter." Met Koningsdag organiseerde Karolina een keer Karo's Koffie om Dit huis is een soort passie en levensgeluk voor mij, ik woon hier heel tevreden soort passie en levensgeluk voor mij, ik woon hier heel tevreden. Met de buren heb ik niet veel con tact, we zeggen elkaar hallo en dag. En we hebben afgesproken dat ik in het weekend geen piano speel, andersom zorgen ze dat ik geen last heb van hun audio-installatie. Mijn zus woont hier tegenover. Eens in de week roken we samen een sigaretje en dan zijn we weer bijgepraat." Karakter De Ravestraat is tegenwoordig dus een keurig straatje waar veel vrij- een bakkie te doen met de buurt. Als het aan haar ligt zou er best va ker zoiets mogen plaatsvinden. Maar verder heeft ze weinig aan te merken op haar buurt. „Ook al De buren zitten hier bij mooi weer vaak voor hun deur op het stoepje zijn de huizen gehorig, ik heb er totaal geen last van. Er zijn wel eens feestjes bij mensen in de tuin. Daar is nooit gezeur over. Iedereen laat elkaar in zijn waarde." Joop zou het wel mooier vinden als er niet altijd auto's geparkeerd zouden staan in de straat. In ieder geval het eerste stuk tot de Schut tershofstraat. In plaats daarvan mooie bestrating en plantenbak ken ziet hij wel zitten. „En op de hoek een mooi pleintje met een ouderwetse lantaarn. Dat is leuk voor het fotograferen." Autoloos Zelfheeft hij zijn auto vorig jaar weggedaan. Ook Karolina is mo menteel autoloos. „Er komt er wel weer eentje hoor, maar ik kan op mijn fiets naar het werk of de stad. Dus dat is prima." Joop: „Ik mis 'm niet, heb alles dichtbij. Zierikzee is prachtig, ik ben blij dat ik hier woon." dinsdag 12 december 2017 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: RAVESTRAAT IN ZIERIKZEE. Karolina Klein: „Het heeft zo veel karakter en ik kijk precies de Schuttershof straat in, dat geeft ruimte." foto's marieke mandemaker Het is nu een keurig straatje Mariska den Hartog Zierikzee - Joop Kort, bewoner - Karolina Klein, bewoonster Joop Kort: „Met de buren heb ik niet veel contact, we zeggen elkaar hallo en dag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62