Sneeuw: file van 1.400 kilometer Aanslag bij busstation mislukt, maar New York schrikt wel PBBÏffHil 5 Ondanks de expliciete waarschu wing om niet de weg op te gaan, stond er gisteravond rond 18.30 uur 1.395 kilometer file in het land. Vooral het verkeer op de snelwegen rond Amsterdam, Utrecht en Rot terdam stond muurvast. Op de Aio, bij Amsterdam, waren sommige op- en afritten zó glad dat ze werden afgesloten. Er vonden zo'n 80 incidenten in het land plaats, vooral met blikschade, meldde Rijkswaterstaat. Vrachtwa gens glibberden weg op hellingen of strandden in tunnels zoals de Beneluxtunnel en de Coentunnel. Bij Schiphol stonden gisteravond honderden passagiers in de rij, ho pend een taxi te bemachtigen. Op de luchthaven werden honderden vluchten van verschillende lucht vaartmaatschappijen geannuleerd. De vliegvelden in Eindhoven en Rotterdam gingen gistermiddag zelfs helemaal dicht. Wie met het openbaar vervoer naar huis pro beerde te gaan, was niet beter af. Verkleumde reizigers kwamen met uren vertraging thuis aan. In Bra bant, Groningen, Friesland en de regio Zuid-Holland-Zuid reed he lemaal geen bus meer. Waar de bussen wel bleven rijden, onder meer in Utrecht, gebeurde dat met flinke vertraging. Treinvervoer leek tot 's middags nog een redelijk goed alternatief tot er 's avonds alsnog veel treinen uit vielen. De hinder was vooral merk baar op de trajecten rondom Schip hol, Haarlem en Zaandam. De afgelopen jaren leerde NS in Zwitserland hoe de treinen daar door sneeuw en ijs ploegen. De Zwitsers laten in de winter minder, maar wel langere treinen rijden. Dat doet de NS nu ook in de aange paste dienstregeling, vertelt woord voerder Erik Kroese. „Sneeuw plakt vast aan de onderkant van een trein. Zodra een trein over een wissel rijdt, valt die sneeuw ervan af. Ze blijft op de wissel liggen waardoor andere treinen hinder ondervin den. Door treinen te schrappen krijgt de sneeuw op de verwarmde wissels meer tijd om te ontdooien. De overige treinen kunnen zo ge woon blijven rijden." Omars Nederlands. Maar het woord 'kou' kent Omar wel en hij wil gezegd hebben dat dit hier in Nederland nog niks is. In Damas cus - daar is het pas koud. Pats! Daar vliegt een sneeuwbal in de nek van Tyro (10). „Sneeuw is leuk," zegt Tyro lachend. „Die kan je lekker op mensen gooien." En weg is hij met zijn maatjes. Snel naar huis om sleetjes te halen. Maar eerst: ten aanval. Pats! De flikkerende matrixborden zijn bedekt door de sneeuw: het ver keer staat aan beide kanten muur vast. Optrekken betekent glibbe ren en hopen dat de andere be stuurders hun banden onder con trole houden. Het laagje witte dons wordt dikker en dikker. Weghelften? Nergens meer te zien. De bergen ontbreken en toch lijkt het Winterwonderland. Als Amy Miller (48) zich op weg naar haar werk een weg baant door het busstation aan 42nd Street, rin kelt haar telefoon in haar zwarte handtas. Het is 7.20 uur, wie belt haar op dit uur? Geïrriteerd houdt ze halt om het toestel uit het zijvak te kunnen vissen. Seconden later hoort ze een klap, vallen forenzen enkel meters voor haar op de grond en ziet ze in een wolk van rook en stof een stukplafond naar beneden komen. „Ik dacht dat ik niet meer kon rennen. Echt wel dus." Met een enorme schare mederei zigers weet ze binnen een paar mi nuten een van de drukste ov- knooppunten van de VS te ont vluchten. Ze moet vlak achter Akyed Ullah (27) hebben gelopen, de Bengalese man die vermoedelijk geïnspireerd door terreurgroep IS probeerde in de ochtendspits van New York zoveel mogelijk slachtof fers te maken. Dat mislukte: vier mensen raken lichtgewond; hij treft vooral zichzelf. Maar de bewoners van New York schrikken wel degelijk. Normaal gesproken zijn ze stoïcijns. Toen vorige maand een IS-sympathisant met een pick-uptruck acht mensen doodreed, paradeerden ze enkele uren later verkleed als kip of zom bie door de omliggende straten ter gelegenheid van Halloween. Vijf weken later is het bijna weer raak. De metro's blijven vol - veel al ternatieven zijn er in het van ver keer vergeven hart van New York niet. „Maar er gebeurt echt te veel", zegt een geschrokken Esperanza Marino. Ze wacht om de hoek van de getroffen ov-terminal tot ze de bus naar huis in New jersey kan ne men - ze moet wel heen en weer reizen, omdat haar volwassen zoon met botkanker in een New Yorks ziekenhuis ligt. Maar veilig, nee, dat voelt ze zich niet meer helemaal. „Om de paar weken... Je weet niet waar het weer kan gebeuren." Angst komt zeker in dit stukje New York slecht uit. Het station ligt vlakbij Times Square, een magneet voor toeristen. Ze werden vandaag gewekt door loeiende sirenes en stuiten voor hun hotel op met au tomatische geweren uitgeruste po litiemensen. „Ik heb mijn kinderen meegenomen, dit is geen goede kennismaking met New York", zegt Mariana Thomas uit Maryland. „Ik denk wel twee keer na voordat ik weer kom." Maandag 11 december eerder moeten aan schaffen. Nu is het schap met zwarte wanten leeg en ook bij H&M viste zij achter het net. „Maar ik heb twee dagen vrij, dus het moet wel lukken om er gens nog iets te vinden, toch?" Met blauwe vuilniszakken en sleetjes staan de leerlingen van groep 6,7 en 8 klaar voor de start. Juf CO DE ROODT ten?" „I have to go Paris, right now\" Terwijl de NS-medewerker met de twee gouden oorbelletjes een kluit geagiteerde reizigers te woord staat, speelt de Syrische asielzoe ker Omar (25) FürElise. Het gaat wat sputterend, net als „Klote. Geen trein naar Zaandam." „Hoe fokking lang moet ik wach- Corine en meester Mar cel hebben de kinderen voor wat sneeuwpret meegeno men. „Zo vaak gebeurt dit niet, dus het moet kunnen", lacht Co- rine. De kinderen hoor je niet kla gen. Op hun rug, op hun kont en zelfs plat op hun buik roetsjen ze naar beneden. dinsdag 12 december 2017 GO Van werk naar huis rijden bleek gisteravond een hopeloze on derneming. De sneeuwval legde heel Nederland plat. Reizigers stonden blauwbekkend op het station of sloten aan in een lange, lange file. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Op straat in het dorpje Varik (Betuwe/Gelderland). Op de ring van Rotterdam, A20. Politie en brandweer reageren alert op de explo sie. Wonder boven wonder raken slechts vier reizigers gewond, onder wie de aan slagpleger. FOTO REUTERS Voor de tweede keer in enkele weken is New York getroffen door terreur. De zelfmoordaan slag in een van de drukste bus stations mislukte, maar de on rust in de doorgaans onver stoorbare stad neemt toe. Karlijn van Houwelingen New York Weeralarm 17.00 uur Weeralarm Sneeuwval (globaal) v Weeralarm Opheusden. Tiel. (code rood) Varik. FOTO'S WILLIAM HOOGTEYLING Op de dijk aan de rand van Opheusden, Gelderland. HILARITEIT De foto van de Co de Roodt (83) uit Rotter dam op Facebook is gisteren 118.000 keer bekeken. „Ik blijf binnen, ik ben gevaarlijk", ver telde ze haar kleindochter. Bij de piano, station Utrecht Centraal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5