Onvoldoende beschut werk Gemeenten lopen achter De Zeeuwse gemeenten bieden nog te weinig beschutte werkplekken aan mensen die een 'gewone' baan niet aankunnen. Antwerpse Zoo Helpt Dylan Adelaar Bruse Boys aan winters succesje? Er is in Zeeland nog te weinig be schut werk voor mensen voor wie een reguliere baan te hoog gegre pen is. De dertien gemeenten moeten die werkplekken schep pen, maar ze lopen achter. Dit jaar hadden er 47 werkplekken moe ten zijn. De teller staat nu op 28, waarbij er nog twee aanvragen lo pen. Dat is overigens de gemeen ten lang niet altijd te verwijten. De mensen voor wie deze be schutte werkplekken worden in gericht, konden voor 2015 dikwijls terecht in de sociale werkvoorzie ning. Twee jaar terug verving de Participatiewet de Wet werk en bijstand (Wwb), de Wet sociale werkvoorziening (WSW) en een groot deel van de Wet werk en ar- beidsondersteuning jonggehan dicapten (Wajong). Vroeger kon een deel in de soci ale werkvoorziening terecht. Nu vallen ze tussen wal en schip. Het gaat om mensen met een licha melijke, verstandelijke of psychi sche beperking die in een gewone baan niet uit de voeten kunnen. Ze hebben zoveel begeleiding en eventueel een zwaar aangepaste werkplek nodig, dat zo'n inspan ning van werkgevers niet kan worden verlangd. Ook niet met extra voorzieningen van gemeen ten en uitkeringsinstantie UWV. Alleen in een beschutte werk plek kunnen ze zich handhaven. Gemeenten kunnen zelf beschut werk organiseren. Veelal kiezen ze ervoor om de beschutte werk plekken onder te brengen bij de sociale werkvoorziening. Dan zit ten ze weliswaar weer in de soci ale werkplaats, maar met een an dere sociale regeling. Het is overigens een wezenlijk andere groep werkzoekenden dan arbeidsgehandicapten. Die kun nen namelijk wel bij bedrijven en instellingen aan het werk als er met hun arbeidsbeperking reke ning wordt gehouden. Voor die doelgroep is de Banenafspraak Zeeland gemaakt. Achterstand Wat de beschutte werkplekken betreft moeten gemeenten ook flink aan de bak. Tot nu zijn er 27 plaatsen gecreëerd. In 2018 moe ten het er 100 en een jaar later 130 zijn. Vooral de Bevelandse ge meenten moeten uit de startblok ken komen. Van de verplichting om dit jaar 12 beschutte werkplek ken in te richten, is niets terecht gekomen. Sluis, Tholen, Terneu- zen en Vlissingen lopen achter. Hulst en Veere liggen op koers. Middelburg en Schouwen-Duive- land hebben meer werkplekken geschapen dan ze verplicht waren. Op Schouwen zelfs twee maal zo veel: acht werkplekken. De achterstand ligt lang niet al tijd aan de gemeenten. Sommige werkplekken zitten nog in de pijplijn, in enkele gevallen is een banenjager nog aan het speuren en van een aantal kandidaten moet de loonwaarde nog worden bepaald. Ook zijn mensen niet ko men opdagen voor een gesprek. Er is ook een aantal mensen dat van wege problemen gewoonweg nog niet aan de slag kan of is verhuisd. Veel pracht in de It dinsdag 12 december 2017 pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl ZEELAND12 'S-HEER ARENDSKERKE Een schoon en droog dienblad, goede viltjes erop, schoongespoelde gla zen, een schuimkraag met lichte bolling op het glas en geen belletjes. Dat is zo'n beetje het proces van het tappen en serveren van het perfecte biertje. Gisteren waagden zo'n dertig barmannen en bar- vrouwen, onder wie Femke Verhoef van Café de Post uit Goes (foto), zich aan de tweede Zeeuwse voorronde van het Nederlands kampioenschap Biertappen. Dat vond plaats in brasserie De Pan- hoeve in 's-Heer Arendskerke. „Het geheim van een goed tapje is dat het glas schoon moet zijn", legt deelneemster Lisa Bo Rejack van grandcafé De Smederij in Goes uit. „Maar ook belangrijk is de druk, en in welke hoek je het glas houdt. Want het ene vaasje is het andere niet." Stéphanie van Sab- ben van De Panhoeve bleek na een middag tappen de beste en mag Zeeland vertegenwoordigen bij de landelijke finale op 8 januari in Amsterdam. Dennis Mijnsbergen (De Oranjeboom) werd tweede, de derde plaats was voor Alex Lakké van café Natio naal. FOTOMARCELLEDAVIDSE Frank Balkenende Goes ZEELAND 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58