Ga in de kou staan om af te vallen en suikerziekte te voorkomen 9 Stephan Mercx (51) uit Nuland 'scheet' naar eigen zeggen 'zeven kleuren stront' toen hij voor het eerst op het toneel stond. Nu kruipt hij verder uit zijn schulp. Ontspannen: „Jaren geleden was ik perfectionistisch. Alles moest klop pen, best vermoeiend. Toneelspelen en dichten helpen me ontspannen. Het mag best eens fout gaan." Taboe: „Seksuele geaardheid. Inmid dels kennen we hetero's en homo's, maar biseksualiteit vinden we nog een beetje raar. Ik val op mannen én vrouwen. Ja, dat bestaat ook." Vrijheid: „Zondagochtend op de hei. Verliefd worden op wie je wil. Ik heb even met mijn biseksualiteit gewor steld, maar na twee weken dacht ik: het zij zo, deal er maar mee." Ware liefde: „Goed voor jezelf zor gen. In mijn vorige relatie die zeven jaar duurde, was ik te veel op de ander gericht. Ik was een pleaser. Voortaan kom ik voor mezelf op." Kroeg: „Met mijn maat Jack naar De Palm. Beetje bijpraten, onze vriendschap onderhouden. Met een glas Tripel of La Chouffe." Seks: „Graag. Geen noodzaak, maar wel lekker. Seks is voor mij intimi teit, vertrouwen. Seks verbindt en verblijdt." Flirten: „Kan ik niet. Ik zou niet weten waar te beginnen. Ik ben te verlegen om als eerste toe te slaan. Versieren mag een ander doen en dan nog duurt het even voordat ik dat spelletje doorheb." Vakantie: „Kasteel Slangenburg in Doetinchem. Daar enkele dagen tot rust en bezinning komen. Spontaan leuke mensen ontmoeten met wie je inspirerende gesprekken hebt." Aantrekkelijk: „Iemand met eigen heid en zelfvertrouwen. Die zichzelf durft te zijn. Ik voel me aangetrokken tot die authentieke uitstraling." Eenzaam: „Soms. Gelukkig kruipt de boerderijkat gezellig bij me. Sinds de scheiding woon ik bij een boer achter op het erf naast de koeienstal. Het is er klein, maar knus." Zielig: „Dierenleed. En mensen die door een scheiding in een financiële crisis komen en die van alles moeten doen om alle ballen in de lucht te houden. Heel herkenbaar." Kattig: „Als mensen belerend gaan doen. Opbouwende kritiek is altijd welkom, maar als jij met een wijzend vingertje naar me toe komt, wijs ik je liever de deur." Ambities: „Ik ben nu magazijnme dewerker bij een woonwinkel en heb het prima naar mijn zin. Maar het bieden van geestelijke hulp en bege leiding aan mensen trekt me ook." Geloof: „Ik geloof in Hem, maar niet in zijn personeel. Ik geloof ook in het goede van de mens, ook al kom ik weieens bedrogen uit. Maar als je dit loslaat, is er niets meer." Geluk: „Tevreden zijn. Een motor. Vrienden. Een goede gezondheid. Alhoewel, ik rook." Uitdaging: „Tien jaar geleden ging ik bij het toneel en scheet ik zeven kleuren stront voor een optreden. Inmiddels draag ik ook mijn eigen gedichten op het podium voor. Ik ben uit mijn schulp aan het kruipen." Lol: „Een moppentapper ben ik niet, maar een goede grap hoor ik graag." Kracht: „Er zit meer in je dan je voor mogelijk hebt gehouden. Ik kom steeds meer los en bevrijd me van ballast. Dat heet nou groei." NETONTDEKT dinsdag 12 december 2017 'Versieren? Het duurt even voor ik het spelletje snap' Jeanette van Haasen Door kou te lijden verminder je de kans op suiker ziekte, zo ontdek ten onderzoekers van de Universiteit van Californië. Dat komt waar schijnlijk doordat ons lichaam beige vet anders blijkt af te breken dan gedacht. Als je het koud hebt, gaan je spieren rillen om warmte te produce ren. Als je langer aan de lage temperaturen wordt blootgesteld, helpt dat niet meer. Je lijf verbrandt dan vet om warm te blijven. Kou spoort namelijk gespe cialiseerde vetcellen aan om calorieën te verbranden en zo warmte vrij te maken. Dat je kunt afvallen door de verwarming lager te zetten, was al bekend. Onderzoekers van de Universiteit van Califor nië in San Francisco hebben nu ontdekt dat een bepaald vettype dat erbij betrokken is, namelijk beige vet, an ders afbreekt dan ge dacht. We hebben drie soorten vet in ons li chaam: wit, bruin en beige. Wit vet gebruiken we om calorieën in op te slaan. Dit is het vet dat ons dik maakt. Bruin vet, waarvan vooral baby's veel heb ben en volwassenen minder, maakt slank omdat het calorieën verbrandt. Dit zit vooral in je hals, bij je sleutel been en rond je wervel kolom. De tussenvorm beige kan bij kou wit vet omzetten in bruin. Eiwitten Het was al bekend dat muizen met meer beige vet beter beschermd zijn tegen suikerziekte en overgewicht, door dat dit vet calorieën verbrandt en warmte genereert. De Amerika nen ontdekten dat de vetcellen zogeheten SERCA-eiwitten bij die verbranding gebruiken. Gedacht werd dat een ander eiwit er een rol bij speelde. Ook is geble ken dat ze glucose ge bruiken. Waarschijnlijk verlaagt beige vet daar door het risico op sui kerziekte. Geldt dit ook voor men sen? De onderzoekers hebben proeven ge daan met lichaamscel len van varkens en mensen. Hieruit bleek dat ook bij hen beige vetcellen glucose om zetten in warmte. De onderzoekers hopen dat er medicijnen kun nen worden ontwikkeld die de SERCA-eiwitten aanzetten om glucose beter te verwerken bij mensen met suiker ziekte of overgewicht. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53