M- 'Liften is een prachtige metafoor voor het leven' 7 Angst vergroot risico op relatiebreuk PT V had een meisje ontmoet dat ze wel zag zitten. Dat was jij. De interesse was niet wederzijds." Maartje: „Ik vond jou veel leuker. Na de eerste zoen werden we allebei misselijk, zo verliefd waren we." Marleen: „Twee vrouwen begrijpen elkaar, we komen van dezelfde pla neet. We hebben maar één regel:" In koor: „Als je beter kunt krijgen, kun je beter gaan." Maartje: „Nu we een kind hebben, zet ik je niet meteen buiten de deur als jij vreemd zou gaan." Marleen: „Maar het is geen vrijbrief. Als je twaalfeneenhalf jaar samen bent, moet je wat harder knokken om je relatie leuk te houden." Maartje: „Eerst komt Mees, dan wij. Ik moet nog steeds wennen dat we niet meer spontaan uit eten kunnen en minder op vakantie gaan. Daar word ik weieens kribbig van en ja, daar voel ik me schuldig over." Marleen: „Ik denk dat je niet de enige moeder bent die weieens met wee moed terugdenkt aan de tijd toen ze nog geen kinderen had." Maartje: „Maar een leven zonder Mees kan ik me niet meer voorstel len. 'Papaaa!', roept hij blij als we hem uit bed halen." Marleen: „Zijn eerste woordje, hilarisch." Mees mag alles aan ons vertellen Maartje: „Mijn ouders zijn relaxt. Ze hadden vroeger geen ingewikkelde regels waar ik me aan moest houden. Ik wist waar de grens lag. Als we een meningsverschil hadden, kon ik met mijn ouders in debat." Marleen: Ik heb geen contact meer met mijn familie. Mijn jeugd was fijn. Gedurende mijn leven heb ik mijn eigen lessen geleerd en die waren anders dan wat ik van huis uit heb meegekregen." Maartje: „Dat botste." Marleen: „Dat Mees mijn ouders nog nooit heeft gezien, vind ik vervelend. Voor hen." Maartje: „Mijn ouders zien we elke week. Zij zien jou als hun dochter." Marleen: „Jij komt uit een warm ge zin. Je mag zijn wie je bent en zeggen wat je vindt. De politieke discussies van jullie vond ik in het begin ver moeiend. Nu voelt het veilig, zo wil len we Mees ook opvoeden. Hij mag alles vertellen. Zelfs als hij in een rokje over straat wil. Bij wijze van." Maartje, lachend: „Mocht hij later hetero blijken te zijn, dan vinden we dat heus niet erg." Marleen: „Mees heeft continu twee moeders op z'n dak. Daarom vinden we het belangrijk dat hij ook tijd doorbrengt met mannen. Hij moet wel een beetje stoer kunnen zijn." Maartje: „Lippenstiftmeiden zijn we niet, maar tuinbroeken komen er bij ons ook niet in." Marleen: „Alleen voor Mees. Hij is de man in huis. We zijn al aan het oefenen hoe hij spinnen moet vangen, want dat durven wij niet." Meerijden „De setting maakt het bij zonder. Je ontmoet elkaar als vreemden, je hoeft niets van de ander; daardoor stel je je gemakkelijker open. Tegelijkertijd doe je je best, want je wilt dat het een gezellig ritje wordt. Je bent even tot elkaar veroordeeld. Omdat er verder niemand meeluistert, zijn mensen snel openhartiger. Zo mocht ik een kijkje nemen in de levens van mensen die ik in het dage lijks leven niet snel zou spreken. De vader die op weg was naar de zoveelste chemo van zijn zoontje. Of de twee jongens uit Jemen, die me uitnodigden voor het bruiloftsfeest van hun zus. Het idee ontstond toen ik dit een paar jaar geleden met mijn man probeerde: lukt het nog, om als volwas sene te liften? De ontmoe ting met de jonge Marok kaan die ons meenam, her innerde me eraan hoe mooi liften kan zijn." „Ik heb me erin verdiept, vond tips. Eerlijk gezegd verdwenen die naar de ach tergrond, want het voelde nooit eng met al het werk verkeer in de spits. Boven dien zie ik altijd het vrien- UITGEZOCHT delijke in de mensen. Mis schien naïef, maar ik kies liever voor vertrouwen dan voor angst. Ik weet dat ik met liften een risico neem. Ik zat weieens bij types in de auto van wie ik dacht: als mijn schoonmoeder dit zou zien... Maar ook zij brachten me keurig netjes thuis. Door de ov-kaart is liften verge ten. Via de Kampioen hield ik een kleine enquête: waarom lift u nooit naar uw werk? Het meest gegeven antwoord: omdat het niet in me opkomt. Mensen den ken er niet aan." „Het heeft mijn wereldbeeld verrijkt, door alle nieuwe perspectieven, meningen en Het voelde nooit eng, met al dat werkverkeer verhalen van de mensen die ik ontmoette. Ontmoetin gen met vreemden maken gelukkig, blijkt uit onder zoek. Daarom wil ik tegen iedereen zeggen die aarzelt een vreemde aan te spreken: doen! Je zult zien hoe leuk het is. Mijn wereldbeeld werd positiever; mensen zijn niet zo slecht als we soms willen doen geloven. Elke keer op nieuw hielp een vreemde mij. Geweldig toch? Ik heb geleerd de controle los te laten. Voorheen was ik gefrustreerd als iets in mijn gestructureerde leven niet volgens plan verliep. Nu kan ik gemakkelijker schakelen, zie ik meer mogelijkheden. Ik lift nog steeds, af en toe. Het is een prachtige meta foor voor het leven: je stelt jezelf een doel, laat vervol gens de controle los en vertrouwt helemaal op wat er op je pad komt." dinsdag 12 december 2017 r\ i Dominique Prins Ze heeft behoefte aan spontaniteit in haar volle bestaan. Daarom lift Marjan Knippenberg (39), wetenschappelijk onder zoeker bij Radboudumc en moeder van twee, in 2013 één dag in de week naar haar werk. De honderd meest bijzondere ont moetingen bundelde ze in het boek '6 Minuten wachten op geluk'. Waarom lift je met onbe kenden mee? Is het gevaarlijk? A Eén dag in de week liftte Marjan naar haar werk. FOTO GERARD VERSCHOOTEN Wat heeft het je gebracht? —Marjan Knippenberg 6 Minuten wachten op geluk, Big Business Publishers, €14,95 Bang voor een relatiebreuk? Pas op, want die angst vergroot het risico dat die breuk er komt. Dumpangst is funest voor de romantiek en je toewijding aan je partner. Milanese onderzoekers on dervroegen ruim honderd studenten over zichzelf en hun relatie. Zij manipuleerden daarna de inschat ting dat de verhou ding kon eindigen. Ze gaven sommi gen verkeerde feedback over de kans dat hun part ner hen zou dum pen. Wat bleek? De romantische gevoelens en mate van toewijding ble ven intenser als hen niet werd ver teld dat de relatie mogelijk zou eindi gen. Werd dit wel Dump angst is funest voor je relatie. FOTOSHUT- TERSTOCK verteld, dan namen positieve gevoelens af. Conclusie: wie wordt geconfron teerd met een hoog breukrisico, krijgt minder positieve gevoelens. Minder toewijding vergroot de kans op een breuk. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51