Ze is nog nooit verliefd geweest boete betalen Caviadokter heeft het druk 5 JAN DROST buitenwereld. Hij besteedt geen aan dacht aan zijn binnenwereld. Hij jaagt zijn pleziertjes na. Het is ongelooflijk hoe actueel een verhaal van tweeduizend jaar oud is. Je zou verwachten dat de mensen in die tijd landbouw bedrijven en vis- Als je jezelf losmaakt van oordelen, kun je een rijk leven ervaren sen, zonder alle stress van vandaag de dag. Niet dus, net als nu zaten de meesten gewoon vast in hun denken. Wij maken dan wel meer ruimte voor 'voelen', maar met als gevolg dat we 'zoveel mogelijk moeten genie ten'. Daarin vind je niet het geluk." Prikkels „Elk moment van genieten houdt namelijk een keer op, en dan moet je op zoek naar nieuw genot. We raken de hele dag overvoerd met prikkels, en uiteindelijk maakt die genotzucht ons lam. Innerlijke rust en vrede, los van wat er buiten je gebeurt; daar naar zijn we eigenlijk op zoek. Daar over gaat elk verhaal in de bijbel. Voor het huis waarin Jezus zich bevindt, staat een menigte die de WIE IS ZIJ? lamme man de doorgang belemmert. In de droomsymboliek is een huis al tijd een ik-symbool. Droom je over een huis, dan droom je over jezelf. De lamme kan dus niet bij de vredige plek in zichzelf komen (dat is Jezus, die niet kan worden bereikt), door de drukte en afleiding in zijn hoofd, ge symboliseerd door alle mensen die voor het huis staan." Vergeef „Prestatiezucht, zorgen, oude pijn, zaken waarvoor je je schaamt, maar ook alle prikkels van sociale media; alle staan ze innerlijke rust vinden in de weg. Er is een rigoureuze ingreep nodig: het dak moet worden openge broken. Oftewel: je moet bereid zijn je blik te verruimen, langs die me nigte in je hoofd zien te komen. Als de lamme man bij Jezus is, vergeeft deze hem zijn zonden. Kortom, laat het verleden rusten. Schaam je niet voor wat je hebt gedaan, vergeef je zelf. Kijk naar het nu. Het is een prachtig hoopgevend verhaal. Als het verleden en de drukte in zijn hoofd de verlamde man niet langer in de weg staan, kan hij zijn mat oppakken en weglopen. Er gaat een nieuwe wereld voor hem open. Ga maar na: als je niet kunt lo pen is je directe omgeving beperkt. Ineens kan hij gaan en staan waar hij wil. Dat is de innerlijke vrijheid die je ervaart als je jezelf losmaakt van al lerlei denkbeelden en oordelen. Vanaf dat moment kun je het leven, ervaren als rijkdom, elk moment op nieuw. Vergeet dus de kerststress. Het gevoel van innerlijke rust en vrede, is er al, diep in ons. Je hoeft je er alleen maar voor open te stellen. Dat proberen de wonderen in de bij bel ons te vertellen." i;ul HOMO Vraag het de deskundige De Franse schrijver Francois de La Roche foucauld (i630-r68o) beweert dat het met de liefde is als met spoken, namelijk 'dat iedereen erover praat, maar niemand ze ooit gezien heeft'. Hij kan bedoelen dat veel mensen wel zéggen dat ze weten wat liefde is, maar dat ze dit alleen maar doen om de schijn op te houden, terwijl ze in werkelijkheid maar wat aanklooien in relaties, of heel andere gevoelens hebben dan ze voorgeven. Wat me doet denken aan een andere uitspraak van La Rochefoucauld: 'We doen minder moeite om gelukkig te worden dan om de indruk te wekken dat we het zijn.' Misschien dat we daarom zoveel tijd besteden aan het vervolmaken van ons Facebookprofiel. als we er een idee van hebben gekregen via andere mensen. En misschien groeien we op in een omgeving waarin veel mensen opvattingen van de liefde hebben die niet bij ons passen. Dan kunnen we gaan den ken: dit is niets voor mij, ik weet niet waar ze het over hebben, ik ken dit niet, zou ik het moeten kennen? Of: sorry, maar dit noem ik geen liefde, dit noem ik lust. Pas toen ik in boeken over de liefde las dacht ik: dus zo kan het ook! En voor ik het wist was het verlangen ernaar geboren. Pas toen ik in boeken las over de liefde, dacht ik: dat wil ik ook! Hoe dan ook, verliefdheid moet van twee kan ten komen, zowel van de ander als van onszelf. En als wij er om wat voor reden dan ook niet klaar voor zijn, kan er een hele schare leuke kandidaten aan ons voorbijtrekken zonder dat we ook maar de minste interesse hebben. Voor het ontstaan van verliefdheid is ontvankelijkheid nodig, we moeten er voor openstaan. Maar we hoeven ons er niet per se toe te dwingen, want misschien hebben we goede redenen om het nog een tijdje van een af standje te bekijken. De vraag of dit zo is, zou je dochter zichzelf kunnen stellen. En mocht ze tot de conclusie komen dat er eigenlijk niets is wat haar tegenhoudt, behalve drempelvrees, dan kan het helpen gewoon eens de sprong te wagen en te kijken waar ze uitkomt. Sommige dingen ontstaan pas als je eraan begonnen bent. HETPANEL dinsdag 12 december 2017 GO en de treinreis. Die parkeerboete van 360 euro? We hebben bezwaar ingediend, met het krantenartikel erbij. Het duurt nog even voor we wat horen. Ver schillende mensen boden aan een deel van de kosten op zich te nemen: hartverwarmend. Er belde ook een melkboer: 'De melkprijs is goed, ik wil die bekeuring voor u betalen'. Hij huilde, zo erg vond hij het." De Vlaamse caviadok ter Eva Stoffels (50) heeft het al druk, maar sinds de publicatie over haar dierenarts praktijk Marumoto loopt het storm. „Ik ben superblij met mijn nieuwe klanten", zegt ze. „Dat mijn werkdagen nog langer zijn dan voorheen, neem ik voor lief. Bij mij thuis is er nog een borstel- caviaatje bijgekomen." Het AD-filmpje dat in tv-pro- gramma Pauw over haar werk verscheen, is de cavia dokter uit Retie niet ontgaan. Daarin vertelt een vrouw dat haar cavia die ooit door Eva werd behandeld inmid dels dood is. „Zolang kijkers snappen dat het een niets met het ander te maken heeft, mag humor best", zegt Eva. Voor dierenartsen houdt zij 17 februari 2018 een speciale bijscholing over cavia's, anesthesie en medicijnen. Zie ook: dierenartsevastoffels.com Anne-Marie Wegh Anne-Marie Wegh (55) is ei genaar van een stiltecentrum in Horssen en schrijft boeken over spiritualiteit. Haar specialisme is de beeldtaal van de bijbel. Zij heeft als missie de diepere laag van de bijbel bloot te leggen en te delen met haar lezers. Ecce Homo, de beeldtaal van de bij belvan Anne-Marie Wegh, uitgeverij Magdalena, €20 Jan Drost is gespecialiseerd in de filosofie van de liefde. Mijn dochter van 14 vraagt zich af waarom ze nog niet verliefd is geweest. Veel van haar vriendinnen zijn verliefd en hebben al gezoend. Mijn dochter wil weten hoe het komt en of het normaal is dat ze nog niet verliefd is geweest. Maar de bewering kan ook betekenen dat we pas verliefd worden als we weten wat liefde is, Ook een vraag aan Jan Drost? Stuur een mail naar hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49