Als de waarheid zich heeft vergist 44 tm A'iimm Hoe gaat het nu met je? Open over haar depressie 2 RENÉ DIEKSTRA k Bijbelgids Uit de bijbel valt meer wijsheid te halen dan de meeste gelovigen en niet-gelovigen doen. Wat er aan diepere lagen in verstopt zit, laten Inez van Oord (59) en Anne- Marie Wegh (55) zien. Via de verhalen over Jezus die water in wijn verandert en een verlamde man geneest. Column Volgens mij is die man schuldig. Dat hij nu is vrijgesproken zegt mij niks.' Meerdere malen kreeg ik dit afgelopen week als kritiek te horen op een krantenartikel en een radiouitzending waarin ik betoogde dat de vrijspraak van (oud-)Transaviapiloot Julio Poch, militair-piloot tijdens het Videla-regime in Argentinië (1976-1981), terecht was. Poch werd in 2009 door ons land via Spanje aan Argentinië uitgeleverd op basis van verklaringen van collega's. Volgens hen zou hij tijdens een etentje hebben ge zegd dat hij had deelgenomen aan de doodsvluch- ten, waarbij tegenstanders van het Videla-regime in zee werden gegooid. In 2010 kreeg ik inzage in die bij een Argentijnse onderzoeksrechter (nota bene achteraf) gedeponeerde verklaringen. Op ba sis daarvan schreef ik op deze plaats dat ze geen spoor van bewijs bevatten. En dat als het hierbij bleef Poch ongetwijfeld zou worden vrijgesproken. Dat gebeurde vorige week in Argentinië. Wat brengt mensen er desondanks toe te blijven roepen dat hij schuldig is? Ik schreef twee weken geleden naar aanleiding van de vete Jelle Brandt Corstius/Gijs van Dam dat degene die als eerste een beschuldiging publiekelijk uit (Jelle in dit geval), bij voorbaat in het voordeel is. Gevolg van onze - vermoedelijk evolutionair inge bouwde - truth bias, ons waarheidsvooroordeel. Wij zijn geneigd om wat we horen, zien of lezen in eerste instantie te gelo ven. Word je ergens pu bliekelijk van beschul digd en wil je je daar publiekelijk tegen ver dedigen, dan sta je bij voorbaat op achterstand. Want je moet opboksen tegen een deel van het publiek dat inmiddels al gelooft dat jouw be schuldiger, zelfs zonder hard bewijs, de waar heid spreekt. Er waren alleen uitspraken van Poch zelf. Die waren voor meerdere uitleg vatbaar, maar werden wat betreft de meest ongunstige interpre tatie voor waar gehouden. Die interpretatie werd binnen Transavia en daarbuiten verspreid. En, ook een kenmerk van truth bias: hoe vaker die interpre tatie werd herhaald, des te 'schuldiger' Poch werd. weigerden de beschuldigingen zelf te onderzoe ken. Ik meen omdat ze wilden vermijden de dis cussie over Jorge Zorreguieta weer aan te slingeren. Daarom werd Poch middels een truc via Spanje naar Argentinië geloosd. Daar zat hij acht jaar on schuldig vast. Dat zijn onschuld voor veel mensen moeilijk te verteren is, wijst op een ander gevolg van de truth bias. We roepen weliswaar dat in ons rechtssysteem iemand onschuldig is tot zijn schuld is bewezen. Maar de verschrikkelijke waar heid is precies omgekeerd. Doordat we in eerste instantie de beschuldiging tegen iemand geloven - zoals ook bij Gijs van Dam - is hij voor ons schuldig totdat zijn onschuld is bewezen. En zelfs dan blijven we het moeilijk vinden toe te geven dat wij ons in de waarheid hebben vergist. Voor ons is iemand schuldig tot zijn onschuld is bewezen LEESTIPS VAN DE WEEK Eindeloos bewustzijn GENEES MIDDEL' TERUGBLIK Inez van Oord, bedenker van tijdschrift Happinez: „Jezus die water in wijn verandert; wie kent het verhaal niet? Over de diepere betekenis van het verhaal had ik nooit echt nage dacht. Voor het tijdschrift Happinez sprak ik door de jaren heen talrijke wijzen en goeroes over boed dhisme, hindoeïsme, yoga; maar het christendom liet ik links liggen. Daar kon ik niets mee, dacht ik. Tot ik ouder werd, en misschien wat wijzer, en me afVroeg: zou het kunnen zijn dat ik de bijbel nooit helemaal goed heb begrepen? Zou het kunnen dat de bijbel misschien net zo veel wijze lessen bevat als andere spirituele stromingen? Een opwindend idee, zeker toen ik me er in ging verdiepen, samen met mijn broer, die theoloog is." 'Rebiblen' noemt Van Oord het: bekende wonderverhalen uit de bijbel bekijken vanuit onze kennis van nu en ze in andere bewoordin gen opnieuw vertellen. Zo hoopt ze de universele wijsheden uit het hei lige boek toegankelijker te maken. Vandaag verschijnt haar nieuwe boek 'Rebible'. „Neem dat wonder van die wijn; wat zou daarmee bedoeld kunnen zijn?" Ik vroeg me af: kan het zijn dat ik de bijbel nooit helemaal goed heb begrepen? Jezus verandert water in wijn Op de derde dag was er een bruiloft te Kana in Galilea; en de moeder van Jezus was daar. Jezus was ook uitgenodigd, en Zijn discipelen. Toen er een tekort aan wijn ontstond, zei zijn moeder tegen Hem: Zij hebben geen wijn meer. Jezus zei: Mijn uur is nog niet gekomen. Zijn moeder zei tegen de dienaars: Wat Hij ook te gen u zal zeggen, doe het. Daar waren zes stenen water vaten neergezet, volgens het reini- gingsgebruik van de Joden. Jezus zei tegen hen: Vul de watervaten met water. Zij vulden ze tot aan de rand. Hij zei tegen hen: Schep er nu iets uit en breng het naar de cere moniemeester. Toen de ceremonie meester het water had geproefd, dat wijn geworden was, riep de ceremo niemeester de bruidegom... (Johannes 2) „Wat kunnen we vandaag de dag met dit verhaal? Het gaat niet om de vraag of die bruiloft ooit op deze manier heeft plaatsgevonden. Het gaat om de diepere laag; wat heeft de verteller met dit verhaal willen zeggen? Je kunt op duizend manieren naar zo'n dinsdag 12 december 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Waarom is de vrijspraak van Julio Poch voor zovelen zo lastig te verteren? Toppunt van dit zichzelf versterkende proces was dat de Nederlandse justitiële autoriteiten Reageren? hartenziel@persgroep.nl GO Pim van Lommei BIJNA-DOOD ERVARING Eindeloos bewustzijn - Pim van Lommei Jubileumuitgave van bestseller over bijna-dood- ervaringen (Ten Have, 17,50) X JAD*<"4 <S 6-tuMdt Qwa 1 i f p I t I ledereen talent - Luk Dewuf, Brun- hilde Borms Emma Thyssen Ontdek de talen ten van je kind (Lannoo, 16,99) ELLY CLABBERS Ziekte als geneesmiddel - Elly Clabbers Inspiratie voor kankerpatiënten (AnkhHermes, 16,99) Hoe maakt de zieke Sara Verbrugge het? Of solopapa Jay, de Vlaamse caviadokter en Sigrid die haar oog verloor door haar len zen? Hart Ziel keert terug bij zeven hoofd rolspelers uit 2017. Journalist Jorien de Wit (26) schrijft voor het eerst van haar leven openhartig over haar depressie, van haar 17de tot 22ste. „Sinds ik er in januari over heb verteld, is er veel gebeurd. Meer dan honderd mensen reageerden op mijn verhaal, jong en oud. Een chronisch de pressieve vrouw had weer hoop gekregen op een goede afloop. Het deed mij goed, ik wilde over mijn ziekte schrijven om erken ning te krijgen en an deren te helpen: zó voelt het en je kunt er niets aan doen. Mensen om me heen begrijpen me nu beter. Collega's vra gen hoe het met me gaat. Er is iets open gebroken. Ik schrijf een boek, op uitnodi ging van uitgeverij Lucht. Dat heb ik er ook aan overgehou den. Ik zit beter in mijn vel, dankzij an dere medicatie die mijn gevoelens min der afvlakt. Nu voel ik pas echt hoe blij of verdrietig ik kan zijn." 'Geef kleur aan je leven' Dominique Prins Inez van Oord Rebible van Inez van Oord, Kosmos Uitge vers, €24,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46